11.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Samostrova).
Plesne v kvetináči sú problémom, ktorý si vyberá svoju daň najmä počas jesenného a zimného obdobia. V bytoch sa vytvárajú ideálne podmienky na rast škodlivých plesní, ktoré nepriaznivo pôsobia nielen na rastliny, ale aj na ľudí. Ako hovorí známe príslovie: prevencia je lepšia ako liečba. Preto skontrolujte pôvod plesnivej zeminy v kvetináčoch, aby ste zabránili šíreniu nežiaducich spór.

Pleseň v kvetináči – ako ju rozpoznať?
Pestovanie rastlín v kvetináčoch môže priniesť veľa radosti, ale nie je bez problémov a potenciálnych ťažkostí. Jedným z nich je pleseň v kvetináči. Ako sa prejavuje? V počiatočnom štádiu sa lokálne objaví biely, sivastý alebo hnedý puchovitý výrastok. Ak nereagujeme, rýchlo obsadí celú vrchnú vrstvu substrátu.
Prečo zemina v kvetináčoch plesnivie?
Dôvodov je niekoľko. V jesenných a zimných mesiacoch musíte byť najviac ostražití. Vtedy musíte zohľadniť meniace sa požiadavky črepníkových kvetov a podmienky v domácnosti.
Odkiaľ sa berie pleseň v kvetináči? Hlavnou príčinou je nadmerná vlhkosť spôsobená nadmerným zalievaním. Je potrebné vziať do úvahy, že počas jesenného a zimného obdobia rastliny nevyžadujú taký častý prísun vody ako na jar a v lete. Hromadenie vlhkosti vytvára ideálne podmienky pre nežiaduci rast húb.
Dbajte tiež na to, aby mali kvetináče na dne otvory, cez ktoré sa dá odvádzať prebytočná voda. Neodkladajte jej vyliatie z tanierov, aby ste rastliny ochránili pred plesňami.
Medzi ďalšie príčiny plesnivej zeminy v kvetináčoch patria:
- Nadmerná vlhkosť vzduchu – snažte sa umiestniť rastliny mimo zvlhčovačov vzduchu;
- Ťažký prístup k svetlu – je dobré nájsť priestor pre kvetináče na svetlom mieste;
- Stagnácia vzduchu – ani v zime nezabúdajte na pravidelné vetranie miestností.

Nikdy neignorujte pleseň v kvetináči
Je pleseň v kvetináči nebezpečná? Ak plesne v kvetoch ignorujete, môže to mať katastrofálne následky, a to nielen z estetického hľadiska. Predovšetkým blokuje schopnosť rastliny prijímať vodu a životodarné živiny. Výsledkom je, že kvetina v kvetináči postupne chradne a časom môže úplne odumrieť.
Plesnivá zemina v kvetináčoch predstavuje nebezpečenstvo aj pre ľudí, najmä pre alergikov. Pobyt v takejto miestnosti totiž môže viesť k zvýšeniu príznakov v podobe nádchy, kašľa, dýchavičnosti a dokonca aj kožných problémov.
Plesne na pôde – domáce opravné prostriedky
Čím skôr zareagujeme, tým lepšie. V počiatočných štádiách sú veľmi účinné domáce prostriedky proti plesni, ktoré nie sú zložité a drahé. Medzi prírodnými patentmi kraľujú dva produkty priamo z kuchynských zásob.
- V prvom rade sa oplatí siahnuť po škorici na pleseň v kvetináči. Aromatické korenie má fungicídne a antibakteriálne vlastnosti. Ako ju používať? Jednoducho ju nasypte na povrch substrátu. Tento trik sa oplatí z času na čas použiť ako preventívne opatrenie, aby ste sa v budúcnosti vyhli nežiaducemu rastu plesní.
- Ďalším užitočným produktom je domáci cesnak, ktorý je rovnako účinný proti hubám v kvetináčoch. Nakrájajte niekoľko strúčikov na plátky a zapichnite ich do pôdy. Po niekoľkých dňoch problém s plesňou v kvetináči zmizne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na pleseň v kvetináči. Do pôdy dajte jednu zložku. Nebude po nej ani stopy
Čo robiť s plesnivou paradajkou? Sú dve možnosti. Je lepšie ich využiť