26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Stephanie Ho).
Maľovanie stien môže účinne zmeniť dizajn priestoru. Jednoduchá zmena farby dodá interiéru nový charakter. Z tohto dôvodu je dobré z času na čas osviežiť vzhľad stien. Ak to urobíte sami, ušetríte veľa peňazí. V akom poradí maľovať steny a aký je správny smer? Tu je návod, ako zakryť už natreté povrchy.
V akom poradí maľovať steny a strop?
Poradie maľovania stien a stropu rozhodne nemôže byť náhodné. Ak chcete obnoviť farbu miestnosti, začnite maľovaním stropu. V prípade potreby môžete povrch natrieť dokonca dvakrát.
Ak najprv vymaľujete strop, vyhnete sa postriekaniu stien farbou zhora. Po jeho zaschnutí môžete začať maľovať steny. Je vhodné nezabudnúť na inštaláciu maliarskej pásky, aby bol strop rovnomerne oddelený od stien.
Smer maľovania stien a stropu
Dôležitý je aj smer maľovania stien a stropu. Ak to urobíte nesprávnym smerom, zviditeľníte ťahy valčeka alebo štetca.
Steny maľujte rovnobežne s oknom. Pri nanášaní farby začnite od miesta, kam dopadá najviac denného svetla. Pohyby by sa mali vykonávať zhora nadol. Počas procesu nemeňte smer. Môže to mať za následok nerovnomerné rozloženie farby a šmuhy.
Na druhej strane by mal byť strop natretý od okna. Farbu rozotrite smerom do hĺbky miestnosti. Tento smer zníži viditeľnosť ťahov štetca. Svetlo prichádzajúce z okna sa nebude pretínať so zanechanými stopami, čo by ich zvýraznilo. Rovnako ako pri stenách, ani pri maľovaní nemeníme smer.
Ako maľovať steny valčekom bez šmúh?
Aby sme mali istotu, že valček na maľovanie stien nezanecháva šmuhy, je dôležité vybrať správny valček pre typ povrchu, ktorý chceme natrieť. Môžete si vybrať z nasledujúcich typov:
- krátke štetiny (6-10 mm) na hladké steny;
- stredné štetiny (13-15 mm) na minerálne omietky;
- dlhé štetiny (19-30 mm) na drsné povrchy.
Dôležitý je aj výber materiálu, ktorý prispôsobíme typu farby. Môžeme si teda zakúpiť jednu po druhej:
- Valček z mikrovlákna na vodové farby;
- šnúrový valček na latexové a disperzné farby;
- špongiový valček na olejové farby;
- vlnený, akrylový a velúrový valček na farby na báze rozpúšťadiel.
Pri maľovaní stien si vyberte veľký a široký valček. Pokrytie povrchu tak bude jednoduchšie a rýchlejšie. Pred začatím práce ho však treba riadne pripraviť. Na začiatok ho očistite tak, že ho namočíte do vody a potom ním poriadne zatočíte.
Po vyschnutí valček namočíme do pripravenej farby. Robíme to však len do výšky jeho hromady. Potom nástroj opatrne vytlačíme z prebytočnej tekutiny pomocou mriežky.
Valček priložíme k stene a začneme maľovať. Farbu nanášajte jemne a pomaly zhora nadol. Nástroj by nemal byť pritlačený k stene. V opačnom prípade sa vytvoria stekance a šmuhy.
Na vzhľad natieraného povrchu má nepriaznivý vplyv aj príliš rýchly a nepravidelný pohyb valčeka. Vzhľad natieraného povrchu ovplyvní aj príliš malé množstvo farby na valčeku.
Maľovanie už natretých stien
Maľovanie už natretých stien je náročnejšie a vyžaduje si prípravu. V prvom rade je potrebné odstrániť starú farbu. Zmiešajte vodu so sivým mydlom a roztok naneste na stenu. Po zaschnutí odstráňte starú farbu pomocou špachtle.
Odstránime pritom aj väčšie, uvoľnené prvky stien. Vzniknuté dutiny alebo trhliny je potrebné vyplniť vyrovnávacou maltou. Po vyschnutí sa celá stena natrie základným náterom. Po 4 alebo 5 hodinách čakania sa stena môže natrieť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako odstrániť mastné škvrny zo steny? Zabudnite na maľovanie! Siahnite po prostriedku za 2 eura
Ide o jeden z najzáhadnejších obrazov na svete. Aké tajomstvá skrýval da Vinci?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.