22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bozhena Melnyk).
Pri výbere okrasných rastlín do domácnosti sa oplatí zvážiť tie, ktoré majú schopnosť čistiť vzduch. Jednou z takýchto rastlín je zelenec chochlatý. Zistite, ako sa o ňu starať a aké miesto pre ňu zvoliť. Vyčistí od toxínov aj byt s rozlohou 200 metrov štvorcových.
Pri výbere rastlín do domácich priestorov, najmä do spální, sa oplatí staviť na druhy, ktoré majú schopnosť čistiť vzduch od škodlivín a toxínov. Zlepšia kvalitu vášho spánku a možno aj celkovú pohodu, keď doma trávite veľa času. Pre ktorú rastlinu by ste sa mali rozhodnúť? Odporúčame zelenca chochlatého.
Akú polohu má táto bylina rada? Stavte na ne a bude krásne rásť
Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum) je obľúbenou voľbou na zdobenie domácich priestorov. Nielenže nemá veľké nároky, ale je aj nenáročná na pestovanie. Mnohé odrody sa vyznačujú nádherne sfarbenými listami. Zelenec pôsobí doslova ako filter vzduchu. Odstraňuje baktérie a zachytáva prach a toxické látky, ako sú acetón, amoniak, benzén, xylén, formaldehyd a ťažké kovy. Ukázalo sa, že len jedna rastlina dokáže vyčistiť vzduch v byte s rozlohou 200 metrov štvorcových. Umiestnite ju do polotieňa alebo na dobre osvetlené miesto, ale nevystavujte bylinu priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť popálenie listov.
Ako sa staráte o túto rastlinu? Použite tieto metódy
Pre krásnu a zdravú bylinu je užitočné vedieť, ako sa o ňu starať. Starostlivosť o jednotlivé odrody vyzerá podobne.
- Teplota. Optimálna teplota pre pestovanie listovej zelene je 15 – 20 stupňov Celzia. Rastlinuu neumiestňujte vedľa radiátora, pretože jej listy uschnú.
- Zalievanie. V lete ju vykonávajte striedmo každé 2 – 3 dni. Mierne preschnutie substrátu by nemalo bylinnej rastline uškodiť. V zime zalievajte raz týždenne. Na zalievanie používajte vodu bez chlóru a fluóru.
- Substrát. Dobre sa osvedčuje univerzálna zemina do kvetináčov.
- Hnojenie. Vykonávajte ho približne každé dva týždne od marca do októbra a v čase zalievania.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Radšej sa ich zbavte zo svojho domova. Tu je zoznam notoricky známych rastlín. Sú magnetom na smolu
Sivý zamiokulkas získa späť svoj lesk. Nebudete môcť spočítať nové listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.