6.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Aquarius Studio).
Sansewieria, všeobecne známa ako svokrine jazyky, je mimoriadne obľúbená a nenáročná rastlina. Sú však obdobia, keď začne chradnúť a vysychať alebo prestane rásť. Vtedy je dobré podporiť ju nenápadným hnojivom, t. j. vaječnými škrupinami.
Sansevieria nie je náročná na pestovanie a dokáže veľa odpustiť aj začínajúcim záhradníkom. To je jeden z dôvodov jej rastúcej popularity. Je to tiež vynikajúca rastlina do domácnosti, najmä do spálne. Ako sa o ňu správne starať, aby rástla bujne a pôvabne?
Málokto si uvedomuje množstvo odrôd tohto druhu. Sansevieria existuje vo viac ako 70 odrodách a môže byť krásnou dekoráciou. Najčastejšie kupujeme valcovitú odrodu so zaoblenými listami alebo klasickú guinejskú sansevieriu s plochými tmavozelenými stonkami. Aby rástla ako blázon, stačí ju naozaj len nerušiť. Najčastejšou príčinou problémov tejto črepníkovej rastliny sú chyby pri starostlivosti.
Dajte ju do kvetináča a vaša rastlina porastie ako blázon
Príčina spomaleného rastu alebo zlej kondície rastliny je najčastejšie veľmi triviálna – chýbajú jej správne živiny. V prípade rastlín v kvetináčoch sa zdroje rýchlo a pravidelne vyčerpávajú, takže je vždy potrebné hnojiť. Ukazuje sa však, že špecializované hnojivo nemusíte hľadať v obchode. Namiesto toho môžete pokojne použiť zvyšky z kuchyne. Vaječné škrupiny sú vynikajúcim hnojivom pre sansevieriu. Sú bohaté nielen na vápnik, ktorý je zodpovedný za alkalickú reakciu pôdy, ktorú sansevieria uprednostňuje, ale aj na síru, kremík a fluór.
Po uvarení vajíčka škrupinu nevyhadzujte. Len ju dôkladne rozdrvte a vysypte do kvetináča. Škrupinu jemne zamiešajte do vrchnej vrstvy zeminy. Hotovo!
Druhým, o niečo zložitejším spôsobom prípravy hnojiva pre svokrin jazyk je príprava špeciálnej tekutiny. V tomto prípade vložte škrupiny do nádoby, zalejte ich vodou a odložte na dva týždne. Po uplynutí tejto doby zalejte rastlinu pripravenou tekutinou.
Netreba zabúdať na pravidelné hnojenie. Odporúča sa to robiť raz za 3-4 týždne.
Starostlivosť o sansevierie – toto je to, čo potrebujete vedieť
Aby sa rastlina cítila u vás ako doma, stačí jej vytvoriť vhodné podmienky. Prvým dôležitým krokom je umiestniť sansevieriu na pre ňu vhodné miesto. Tejto rastline sa nebude dobre dariť na prudkom svetle, napríklad na parapete. Sansevierie majú rady miesta s rozptýleným svetlom alebo v čiastočnom tieni a izbovú teplotu medzi 20 a 24 stupňami C.
Druhým dôležitým faktorom je zalievanie. Sansevieria je sukulent, t. j. rastlina, ktorá si sama ukladá vodu. Nevyžaduje si časté zalievanie a ani ho neznáša. Výborne znáša nedostatok vody a určite poteší zabúdajúcich ľudí, ktorí majú problém s pravidelnosťou.
V letných mesiacoch stačí zalievať raz týždenne (alebo menej často). V zime je najlepšie počkať, kým pôda úplne vyschne. Veľmi ľahko môže dôjsť k premokreniu a hnilobe koreňov, ktorá sa často prejavuje usychaním listov. V jej prípade je lepšie hrešiť nedostatkom vody ako jej prebytkom.
Súvisiace články:
Zabudnite na mäkkú, zvädnutú papriku. Vďaka tomuto šikovnému triku zostanú čerstvé oveľa dlhšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.