Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Životný štýl,

DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť

31.1.2023 - Už ste cvičili so svojím domácim miláčikom?

Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká – Fit PET.

Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie.

Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia, ktoré predstavuje hydroterapeutická vaňa s podvodným bežeckým pásom, laser IV. triedy, magnetoterapeutické, elektroterapeutické prístroje a množstvo ďalších pomôcok na cvičenie v rámci dog fitness.

Vedomosti vo svojom odbore získala v Prahe na PhysioDOGAcademy pod vedením  priekopníčky fyzioterapie malých zvierat v ČR Mgr. Kateřiny Plačkovej.

dog fitness, Barbora Jurášová
Barbora Jurášová pri terapii.
Zdroj: Barbora Jurášová

Rozhovor s Barborou Jurášovou

Vyštudovali ste veterinárnu medicínu, ale venujete sa skôr rehabilitácii a alternatívnej liečbe. Prečo?

S pribúdajúcou praxou a skúsenosťami v ambulancii som zistila, že aj medicína má svoje limity. S kolegami sme niekedy aj napriek našej obrovskej snahe čo najviac pomôcť pacientovi nedokázali stanoviť presnú diagnózu, liečbu. Alebo indikovaná liečba neprinášala požadovaný efekt…

Narazili sme proste na hranicu, za ktorú sme sa s už s klasickou medicínou nedokázali dostať.

Snaha nájsť odpoveď na otázku, čo je za touto hranicou a pomôcť všetkým tým smutným zvieracím očiam a zúfalým majiteľom, ktorí vyskúšali už takmer všetko, aby pomohli svojim miláčikom, ma priviedli k dlhoročnému a neprestávajúcemu štúdiu a vykonávaniu fyzioterapie, ako jedného z najfascinujúcejšich odborov.

Tento odbor dokáže prepojiť klasickú medicínu, alternatívnu liečbu, homeopatiu, akupunktúru, fyziku, psychológiu, kondičného trénera a vytvára úžasnú súhru vo vzťahu zviera – človek.

Čo je Dornova metóda? V akých prípadoch pomáha? Kedy nepomôže a je potrebné skôr zvieratku poskytnúť klasickú liečbu?

Ide o veľmi šetrnú a jemnú metódu. Fyzioterapeut ňou uvádza do pohybu kĺby končatín a chrbtice, čím ich dostáva do správneho, teda fyziologického postavenia. Napomáha tak k obnoveniu funkčnosti a udržiavaniu vitality kĺbov tela.

Vzhľadom na to, že ide o metódu zasahujúcu do funkčnosti kĺbov, je podľa mňa vždy potrebné poznať správnu diagnózu s možnosťou/nemožnosťou liečby, ktorú stanoví ošetrujúci veterinárny lekár alebo špecialista (ortopéd, neurológ).

Pri nejasných diagnózach vyjadrí pravdepodobné diagnózy, na základe ktorých ako fyzioterapeuti, vieme do akej miery môžeme zasahovať do tela, aby rehabilitácia mala požadovaný účinok. Ale na druhej strane, aby sme zvieratku viac neuškodili.

Podľa mňa neexistuje presný zoznam, kedy je možné túto terapeutickú metódu použiť. Pretože to, čo vám zabralo pri jednom pacientovi, nemusí zabrať aj u druhého.

Nie je dobré byť limitovaný jednou ošetrovacou metódou, ale treba použiť celú škálu manuálnych metód, ktoré ošetria nielen kĺby, ale aj fascie, svaly, väzy a všetky komponenty pohybového aparátu ako celku.

rehabilitácia, dog fitness
Rehabilitačná miestnosť.
Zdroj: Barbora Jurášová

Úspešnosť liečby

Koľko zvieracích pacientov už prešlo vašimi rukami odkedy sa venujete fyzioterapii?

Vzhľadom na to, že sa fyzioterapii venujem už viac ako 6 rokov, tak celkom dosť (úsmev).

Veľmi ma však teší, že väčšina mojich klientov chce aj napriek ukončeniu terapeutickej fyzioterapie (napr. po operácii, po úraze…) ďalej pokračovať v pravidelných rehabilitáciách svojich štvornožcov. Dôvodom je udržanie ich fyzickej a psychickej pohody.

Moje služby takisto  vyhľadáva čoraz viac majiteľov pracovných a športujúcich psov. Ale aj „našich gaučáčikov“, kvôli preventívnej fyzioterapii, ktorá predstavuje skvelý základ kontroly pohybového aparátu s možnosťou včasného odhalenia aj tých najmenších odchýlok od normálu, ktoré mnohokrát vieme vyriešiť ešte na začiatku. Predchádzame tým vzniku úrazu, či rozvoju rôznych degeneratívnych zmien pohybového aparátu.

Podľa mňa by tiež mala byť neodmysliteľnou súčasťou života starnúcich a geriatrických pacientov s pohybovými problémami, ktoré vedú k akútnym, no najmä chronickým bolestiam s cieľom celkovej úľavy.

pes, terapia, fyzioterapia
Hydroterapeutická vaňa.
Zdroj: Barbora Jurášová

Ak by ste hodnotili percentuálnu úspešnosť vašej liečby? 

Odpoviem vám asi trošku okľukou (úsmev).

V prvom rade, úspešnosť či zlepšenie pacientovho stavu pri tejto práci nikdy nie sú dosiahnuté len mojou zásluhou. Ide totižto o komplex pacient – majiteľ – fyzioterapeut – veterinárny lekár.

Vzájomná spolupráca a rešpekt k tomu, čo každý z nás ovláda a ako prispieva svojou činnosťou v danom liečebnom procese predstavuje základnú podmienku a do istej miery aj záruku konečného úspechu.

Ďalším faktom je aj to, že za tie roky praxe a zahraničného štúdia som sa dostala do spoločnosti odborníkov. S nimi vždy viem prekonzultovať akýkoľvek ťažký prípad. Tiež aj to, že ak sa svojimi terapeutickými postupmi neviem dostať ďalej, odporúčam vyšetrenie u ďalších odborníkov.

Samozrejme, nedá sa opomenúť aj to, že úspešnosť liečby vždy samozrejme závisí aj od samotnej príčiny narušujúcej zdravotný stav. Tiež od aktuálneho stavu daného pacienta a od mnohých faktorov, ktoré musíme brať do úvahy. A preto je vždy potrebné pristupovať ku každému jednému pacientovi individuálne.

Prísť na všetky tieto fakty a nájsť si vlastný smer v liečbe pacientov mi trvalo nejaký ten čas. No vyplatilo sa byť trpezlivý. Nielenže som prišla na to, že tam kde klasická medicína končí, fyzioterapia začína, ale darí sa mi čoraz väčšiemu množstvu tých smutných psích očí prinavracať radosť z pohybu.

domáci miláčik, pes
Domáci miláčik s poranenou labkou.
Zdroj: Barbora Jurášová

Happyendy

Spomínate si na niektoré zvlášť dojímavé príbehy vašich pacientov, ktoré skončili happyendom? 

Pre mňa happyend predstavuje každý jeden psík, ktorý príde na ďalšiu rehabilitáciu s väčším nadšením. Pribehne, pooblizuje ma a ide ma prevrátiť, lebo sa teší. Vie, že príde úľava od bolesti, uvoľnenie či odblokovanie a chvíľka, kedy sa majiteľ a ja budeme venovať len a len jemu.

Raz pred Vianocami k nám do ambulancie ľudia doniesli psíka, ktorého našli zrazeného pri ceste. Okrem iných zranení mal aj otvorenú zlomeninu stehennej kosti, ktorá sa po operácií veľmi zle hojila a hrozila amputácia končatiny.

Vtedy som prvýkrát začala skúšať alternatívne postupy liečby a vznikali tak moje prvé fyzioterapeutické hmaty. Tomu psíkovi sa zlomenina zahojila. Nožička funguje a jeho kroky ma sprevádzajú od vtedy na všetkých seminároch, cestách do práce.

Pinďo – tak sa volá – sa stal mojim nerozlučným parťákom. A dôkazom toho, že fyzioterapia a alternatívna medicína má veľký význam v liečbe pohybového aparátu.

Mária Sliacka

Zdroj úvodnej foto: Barbora Jurášová


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.Odporúčame

7 znamení, že z toho nič nebude. Toto je spôsob, ako vám chlap ukazuje, že o vás nemá záujem

15.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gpointstudio). Keď sme do niekoho zamilovaní, pozeráme sa na svet cez ružové okuliare. To nám sťažuje videnie niektorých vecí…

20 – ročné radia: Randite len s bohatými ľuďmi. „Je to pochmúrna vízia“

13.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AlenaMorgana). Všetko to začalo nevinným vtipom. Nahrávka „Hľadám muža, ktorý pracuje vo finančníctve“, ktorú na TikToku prvýkrát zverejnila Megan…

Táto farba je nesporným hitom leta 2024. Tu je návod na jej módny a elegantný štýl

13.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/OSCAR GONZALEZ FUENTES). Leto 2024 už je tu a s ním prichádzajú aj nové módne trendy, ktoré už teraz…

Upratuje, varí, perie, ale jej manžel tvrdí, že „nič nerobí“. Dala mu lekciu. „Rozveď sa s ním“

11.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: TikTok/@lindsaydonnelly2). Jedna používateľka TikToku sa rozhodla dať svojmu manželovi lekciu po tom, čo sa od neho dozvedela, že doma…

Je to 39-ročná mama a oblieka sa ako tínedžerka. „Príliš veľa nahoty“

10.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram/@emilyskyefit). Fitness influencerka Emily Skye sa môže pochváliť miliónmi fanúšikov vďaka svojmu originálnemu prístupu k fitnessu - teraz prezradila,…

Auto Trendy

Čo robiť, keď vám zaplaví auto? Ako sa vyhnúť totálnej škode

17.6.2024 Redakcia Auto trendy - Nedávne búrky spôsobili škody v mnohých častiach krajiny, keď kanalizačné systémy nezvládli prívalové dažde. Tu je návod, čo robiť, ak bolo vaše auto zaplavené, aby…

Nemeckí výrobcovia kritizujú clá na autá z Číny. Európe vôbec nepomôžu

17.6.2024 Redakcia Auto trendy - Cieľom rozhodnutia zaviesť vysoké clá na elektromobily dovážané do Európy z Číny je chrániť náš trh a tunajších výrobcov pred nekalou konkurenciou. Paradoxne sa však…

Citroën C5 X zmizne z trhu. Francúzi majú nový nápad pre svoju značku

17.6.2024 Redakcia Auto trendy - Mal to byť návrat k pôvabu starých Citroënov, ale prišlo sklamanie. Ani nie tak so samotným modelom, ale s predajnými výsledkami, ktoré môže v súčasnej…

Anticyklóna Minos sa presúva nad európsku krajinu. Výstraha pred horúčavami

17.6.2024 Redakcia Auto trendy - Výstraha pred extrémnymi horúčavami v Taliansku. Odborníci varujú, že teploty na juhu krajiny koncom tohto týždňa prekročia 40 stupňov Celzia. Vzhľadom na "pekelnú" povahu tohto…

Majitelia týchto vozidiel si už mädlia ruky. Zdražujú expresným tempom

17.6.2024 Redakcia Auto trendy - Kúpa auta je spojená s rizikom, že s pribúdajúcimi rokmi stratí svoju hodnotu. Niekedy sa však ukazuje, že investícia do auta môže byť pre vás…

Video: Prvý pohľad na masívny dron Manta Ray agentúry DARPA v akcii

17.6.2024 Redakcia Auto trendy - Spoločnosť Northrop Grumman odhalila ďalšie podrobnosti o svojej robotickej ponorke Manta Ray v niekoľkých nových videách. Patrí medzi ne 360° prehliadka prvého testovacieho ponoru v…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov