Nezvyčajný úkaz ohromil ľudí, ktorí prechádzali okolo rieky Bladnoch v Škótsku. Objavil sa v nej totiž úkaz, ktorí mnohí nazývajú „ľadové palacinky“.
Podobný jav je typický skôr pre Antarktídu či vody Severnej Ameriky. V minulosti ho však spozorovali aj v Baltskom mori.
Ako vznikajú ľadové palacinky?
K tvorbe ľadových palaciniek dochádza vplyvom mrazov. Nízka teplota spôsobí mrznutie víriacej sa vody, na ktorej je pena.
Počas ďalšieho mrznutia ľadový disk naberá ďalšiu a ďalšiu penu, čím sa zväčšuje. Kotúče dokážu dosiahnuť veľkosť 30 cm s hrúbkou 10 cm. Niektoré však môžu dosiahnuť až 200 cm. Britský Met Office uvádza, že hoci pôsobia pevne, sú veľmi krehké.
Z miesta vzniku odplávajú v okamihu, keď ich vlastná odstredivá sila odtlačí z dosahu víru, informuje portál VTM.
V Škótsku sú ľadové kryhy pomerne vzácnym úkazom, upozorňuje Škótska iniciatíva pre invazívne druhy. Na úkaz upozornil ich zamestnanec Callum Sinclair.
Ľadové disky sú typické najmä pre Antarktídu, kde vedci môžu pozorovať veľké plochy“ palacinkového ľadu“. Tieto plochy sa dokonca aj zväčšujú, čo je podľa Melbournskej univerzity spôsobené klimatickými zmenami.
„Tým, ako sa väčšie plochy ľadu uvoľňujú, vlny môžu prenikať hlbšie do ľadovej pokrývky. Vďaka pôsobeniu vĺn sa tento uvoľnený plávajúci ľad môže premeniť na ľadové palacinky,“ vysvetľuje univerzita.
Zuzana Franková
Súvisiace články:
Máte rovnako netradičné záľuby ako Angelina Jolie, Mike Tyson či Beyoncé?
Svoju vášeň k pleteniu pretavila do vlastných svadobných šiat. Výsledok je úžasný
Zdroj úvodnej foto: Twitter/Scottish Invasive Species Initiative
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.