16.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mariajuarez).
Kalima alebo pieskový prach z africkej Sahary je prenášaný vetrom a postupne padá v rôznych európskych krajinách. Hoci sa zdá, že podobný jav, ktorý sa systematicky vracia každý rok, už neprekvapuje, toto leto sa vedci ponáhľajú s alarmujúcimi správami. Ako sa ukázalo, v saharskom prachu sa našli rádioaktívne prvky.

Ako vyzerá prach zo Sahary? Kalima opäť zúri nad Európou
Kalima, ako sa nazýva prach alebo piesok z africkej Sahary, sa spája s piesočnými búrkami, ktoré sa tam vyskytujú. Prach je postupne prenášaný východnými vetrami, a tak sa dostáva do Európy.
Kanárske ostrovy sú na kalimu obzvlášť citlivé. Saharský prach, ktorý sem dorazí, spôsobuje prudký nárast teplôt a obloha náhle stráca svoju modrú farbu a stáva sa sivou. Pre obyvateľov Kanárskych ostrovov znamená kalima suchý a horúci vzduch a teploty, ktoré môžu presiahnuť 40 stupňov Celzia. Viditeľnosť vtedy prudko klesá a pripomína hmlu a jemné prachové častice pokrývajú ulice a domy.
Veterná kalima sa však neobmedzuje len na Kanárske ostrovy. Padá v rôznych európskych krajinách a prach možno pozorovať aj na Slovensku, ale v menšej miere. Najčastejšie si ju všimneme, keď padá na autá.
Je saharský prach škodlivý pre telo? V týchto prípadoch môže byť nebezpečný
Dôležité je, že kalima môže byť nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná pre zdravie. U niektorých ľudí totiž môže vyvolať alergické ťažkosti a starší ľudia, osoby trpiace kardiovaskulárnymi ochoreniami, dojčatá a malé deti sú na tento jav obzvlášť náchylní.
Hoci si doteraz na prítomnosť saharského prachu museli zvyknúť nielen obyvatelia Kanárskych ostrovov, ale aj celá Európa, najnovšie správy vedcov sú mrazivé.
Nebezpečný prach nad Európou. Vedci nemajú dobré správy
Vedci zistili prítomnosť rádioaktívnych prvkov, napríklad izotopu cézia – 137 – v kalíriu, ako aj rádioaktívnych izotopov berýlia a olova, ktoré môžu súvisieť s rádioaktívnym spádom, informuje španielsky portál elDiario.
Predpokladá sa, že rádioaktívny prvok, ktorý sa dostal do Európy, pochádza z jadrových testov, ktoré Francúzsko uskutočnilo v Alžírsku začiatkom 60. rokov. V rokoch 1960 až 1966 uskutočnilo Francúzsko 17 riadených jadrových výbuchov nad alžírskou časťou Sahary.
Najnovší výskum naznačuje aj zodpovednosť amerických a sovietskych jadrových testov v 50. a 60. rokoch 20. storočia, dodáva portál elPeriodico. Výskumom sa v prachu našli izotopy cézia, ktoré súvisia s jadrovou haváriou v Černobyle pred 37 rokmi a vo Fukušime v roku 2011.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Úžasný objav v uhoľnej bani. Ako sa tam loď dostala?
Chcel len zbúrať stenu v suteréne. Objavil za ňou obrovské mesto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.