27.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chekyravaa).
Zamiokulkas je nenáročná izbová rastlina, no počas letných horúčav potrebuje špeciálnu starostlivosť. Jedna bežná chyba ju môže pripraviť o všetku zeleň.

Foto: shutterstock/Chekyravaa
Nenáročný krásavec, ktorý môže prekvapiť
Zamiokulkas zamiifolia je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín v bytoch aj kanceláriách. Vyniká svojím elegantným vzhľadom, tmavozelenými lesklými listami a výnimočnou odolnosťou voči zanedbaniu. Pochádza z východnej a juhovýchodnej Afriky, kde prežíva v náročných podmienkach – s nedostatkom vody, intenzívnym slnkom a chudobnou pôdou.
Práve vďaka schopnosti ukladať vodu do svojich mäsitých listov a odnoží je mimoriadne odolný voči suchu. Avšak aj tento zelený preživší má svoje hranice – v lete mu môžeme nevedomky uškodiť.
V lete zalievať inak: menej je viac
Najväčším rizikom počas horúcich mesiacov je preliatie rastliny. Mnohí si myslia, že v horúčavách potrebuje viac vody, no opak je pravdou. Zamiokulkas lepšie znáša sucho ako prebytok vody, ktorý môže viesť k hnilobe koreňov a postupnému odumretiu rastliny.
Zásada znie jasne: zalievajte len vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy v kvetináči úplne suchá. V lete kontrolujte substrát častejšie, ale k vode siahnite až po dôkladnom preschnutí.
Svetlo áno, ale nie priame slnko
Druhým kľúčovým faktorom je výber vhodného miesta. Hoci pochádza zo slnečných oblastí, zamiokulkas nemá rád priame letné slnko, ktoré môže spôsobiť popáleniny na listoch. Najlepšie sa mu darí na svetlých miestach s rozptýleným svetlom alebo v polotieni.
Kvetináč umiestnite mimo okna s priamym južným slnkom. Ideálnym miestom môže byť miestnosť s východným alebo severným oknom, prípadne svetlý roh miestnosti.
Čoho sa vyvarovať, aby nestratil listy?
V extrémnych horúčavách môže byť zamiokulkas vystavený stresu. Ak je dlhodobo prelievaný, stojí na priamom slnku alebo v prievane, reaguje zhadzovaním listov. Je to jeho obranný mechanizmus – zbaví sa nadbytočnej zelene, aby prežil.
Najlepšie sa mu darí pri teplotách okolo 20–24 °C. V miestnostiach s príliš vysokou teplotou, silným svetlom a vlhkosťou ho preto chráňte – neumiestňujte ho k radiátorom ani do prievanu z klimatizácie.
Letná údržba v skratke
Ak chcete, aby sa váš zamiokulkas tešil zdraviu aj počas horúcich mesiacov, stačí dodržať niekoľko zásad:
- Zalievajte len po preschnutí pôdy – ideálne raz za 10 až 14 dní v závislosti od podmienok.
- Umiestnite ho mimo priameho slnka, do polotieňa či svetlej miestnosti.
- Chráňte ho pred prievanom a vysokou teplotou.
- Nehnojte ho zbytočne často – počas leta postačí výživa raz mesačne.
Ak dodržíte tieto odporúčania, rastlina vás odmení krásnou a bujnou zeleňou aj počas najväčších horúčav.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Doprajte zamiokulkasu japonský „nápoj“. Vypustí nové listy
4 najlepšie domáce hnojivá pre zamiokulkas. Lacné a bohaté na živiny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.