11.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Oleg RudniK).
Vysoké teploty dokážu oslabiť aj dospelé tuje, najmä ak urobíte niekoľko bežných chýb. Nesprávne zalievanie, neskoré hnojenie či radikálny rez môžu spôsobiť vážne poškodenie rastlín. Vysvetľujeme, čomu sa počas horúčav vyhnúť, aby tuje zvládli leto v dobrej kondícii.

Foto: shutterstock/Oleg RudniK
Robíte toto počas horúčav? Tuje to neznášajú
Polievanie tují v horúčavách si vyžaduje precíznosť, nie rutinu. Najčastejšou chybou je každodenné rosenie vrchnej vrstvy pôdy alebo konárov – to nielenže nezasahuje korene, ale urýchľuje odparovanie vody a zhoršuje stres zo sucha. Hoci tuje majú plytký koreňový systém, najlepšie reagujú na hlbokú a menej častú zálievku – odporúča sa dávka 10–15 litrov na krík každé dva až tri dni. Nedostatok vody spôsobuje žltnutie ihličia, jeho opadávanie a vyššiu náchylnosť na roztoče.
Vysoké teploty sú tiež nevhodné na radikálny rez, najmä do staršieho dreva. Týmto zásahom pripravíte rastlinu o prirodzenú ochranu a vystavíte ju priamemu slnku a horúcemu vzduchu. Výsledkom býva poškodenie pletív, hnednutie výhonkov a rýchlejšie presychanie mulču a prehrievanie pôdy.
Hnojenie počas leta si tiež vyžaduje opatrnosť. Aplikácia dusíkatých hnojív po polovici júla môže spôsobiť, že rastlina vytvorí mladé, mäkké výhonky, ktoré spotrebujú viac vody a nestihnú do zimy zdrevnatieť – čím sa zvyšuje riziko ich vymrznutia. Odporúča sa preto ukončiť hnojenie dusíkom najneskôr v treťom júlovom týždni a prejsť na hnojivá s vyšším obsahom draslíka a horčíka.

Foto: shutterstock/fotosparrow
Ako sa starať o tuje počas horúčav?
Základom starostlivosti je správne zalievanie. Voda by mala smerovať priamo ku koreňom, nie na nadzemné časti kríka. Tak predídete nedostatku vody, spáleniu ihličia a riziku plesní. Ideálnym riešením sú kvapkové systémy alebo zavlažovacie vaky, ktoré zabezpečujú pomalé a rovnomerné zavlažovanie pôdy.
Ďalším krokom je udržanie vlhkosti pomocou mulčovania. Vrstva organického materiálu – napríklad borovicová kôra, kompost alebo drvené konáre – by mala mať 5 až 10 cm. Mulč chráni pôdu pred prehrievaním, spomaľuje odparovanie vody a bráni rastu buriny. Z dlhodobého hľadiska zlepšuje štruktúru pôdy, jej schopnosť zadržiavať vodu a obohacuje ju o organické látky.
Počas vlny horúčav je vhodné obmedziť všetky mechanické zásahy, ktoré narúšajú pôdu alebo pletivá rastlín. To platí pre presádzanie, intenzívne kyprenie či väčšie upratovacie práce v okolí tují. Každý takýto zásah predstavuje riziko a stres, ktorý v kombinácii s teplom a nedostatkom vody môže rastlinu oslabiť alebo zastaviť jej rast.

Foto: shutterstock/Ahanov Michael
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lacný domáci prostriedok na posilnenie koreňov paradajok. Bude veľa kvetov a dvakrát viac plodov
Cukor na trávnik? Tento záhradnícky trik vám prinesie zelenší a hustejší trávnik!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.