07.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kittisak Chysree).
Júl je dôležitý mesiac v pestovaní paradajok. Rastliny intenzívne rastú a rodia, ale je to aj čas, kedy môžu signalizovať problémy. Zvädnuté listy, sfarbenie a dokonca popraskané plody nie sú len otázkou estetiky. Ako paradajky volajú o pomoc a čo robiť, aby ste neprišli o úrodu?

Foto: shutterstock/Kittisak Chysree
Paradajky vám priamo nepovedia, čo im chýba, ale vedia vysielať veľmi jasné signály. Stačí pozorne sledovať rastliny a správne na nich reagovať, aby ste sa mohli tešiť z bohatej a zdravej úrody ešte mnoho týždňov.
Zvädnuté listy paradajok. Neignorujte tieto signály
Paradajky môžu v horúcich dňoch dočasne vädnúť v dôsledku silného slnečného žiarenia. Ak však ich listy nevyrastú ani večer, znamená to, že rastlina prestala fungovať. Dôvodom môže byť príliš suchá pôda, prehriatie koreňov alebo poruchy v príjme živín. V takomto prípade polievajte rastliny ráno alebo večer, pričom sa treba vyhnúť namáčaniu listov. Pomôže aj mulčovanie pôdy, ktoré zadrží vlhkosť a ochráni korene pred spálením. Paradajky majú rady teplo, ale teploty presahujúce 30 stupňov Celzia sú pre nich príliš vysoké. Potom ich stojí veľa úsilia bojovať s následkami prehriatia a musíte im pomôcť.
Popraskané plody a vysychajúce kvety nie sú náhoda
Popraskané paradajky predstavujú častý jav po náhlych zmenách vlhkosti. Stáva sa to niekedy po hojnom polievaní po dlhšom suchu. Šupka plodu vtedy nestíha rýchly rast dužiny. Aby sa tomu zabránilo, musíte rastliny polievať pravidelne, menšími dávkami. Na druhej strane, vysychajúce kvety paradajok môžu byť dôsledkom prehriatia alebo nedostatku opeľovania. Pri pestovaní pod krytím ich môžete každých pár dní jemne potriasť, aby sa peľ mohol presunúť. Vysychajúce kvety môžu byť tiež dôsledkom dlhotrvajúceho sucha alebo nedostatku hnojív. Paradajky by mali mať vždy vlhkú pôdu, preto ich v horúcich dňoch polievajte aj každé dva dni.
Žiadne plody a bledé listy paradajok
Ak paradajka nezakladá plody napriek kvitnutiu, môže to byť spôsobené príliš vysokou koncentráciou dusíka v pôde. Rastlina potom „ide do listov“, ale nie do úrody. Musíte upraviť hnojenie menej dusíkom a viac draslíkom a fosforom. Bledozelené listy so žltými škvrnami znamenajú nedostatok horčíka alebo železa. V takom prípade je vhodné použiť listový postrek s mikroelementmi alebo prírodné prípravky, ako je hnojivo z kostihoja alebo postrek z drevného popola.
Listy paradajok žltnú a hnednú? Môže to byť choroba
Žltnutie spodných listov paradajok v priebehu času nie je nič znepokojujúce. Je to dôsledok starnutia rastliny. Všetko, čo musíte urobiť, je odstrániť ich, aby nezaťažovali rastlinu a neboli zdrojom chorôb. Ak však napriek polievaniu a hnojeniu listy paradajok žltnú a hnednú, znamená to, že ich napadli hubové choroby. Stáva sa to často, ak zabudnete na striedanie plodín. Patogény chorôb sa nachádzajú v pôde a cez koreňový systém prenikajú do rastliny. Brzdia v nej tok živín. Bohužiaľ, táto situácia je nezvratná. Neexistuje spôsob, ako zachrániť infikované paradajky. Všetko, čo môžete urobiť, je vytrhnúť infikované rastliny, aby sa choroba nepreniesla na ostatné rastliny. Ich zvyšky nevyhadzujte na kompost, ale zbavte sa ich zo záhrady.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
5 dní pred zberom: Trik na dokonale sladké paradajky
Málokto počul o tomto hnojive pre paradajky. Je to tajomstvo záhradkárov pre zrelé a šťavnaté plody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.