04.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BBA Photography).
Chorvátsko patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Tento krásny a rozmanitý kraj navštevujú milióny ľudí, pričom pobrežie je počas letnej sezóny mimoriadne obľúbené. Dovolenku si tam možno užiť takmer v každom ročnom období. Počas prázdnin je však dôležité dávať pozor na výstrahy pred počasím. V takýchto prípadoch je dobré zachovať opatrnosť. Pred čím sú turisti v Chorvátsku varovaní?

Foto: shutterstock/BBA Photography
Počasie v Chorvátsku môže prekvapiť aj v lete
Chorvátsko každoročne navštívia milióny turistov, z toho najviac v letnej sezóne. Aj Slováci si túto krajinu obľúbili – dobré počasie, prijateľné ceny a množstvo atrakcií z nej robia populárny cieľ. Netreba však zabúdať, že počasie nemusí byť vždy ideálne.
Výstrahy pred počasím v Chorvátsku
Júl a august sú najteplejšími mesiacmi v Chorvátsku. Priemerná teplota je vtedy okolo 27 °C, no môžu nastať dni, keď sa výrazne zvýši. Vtedy sa môžu objaviť výstrahy.
Jedna takáto bola vydaná na 1. júla. Štátny hydrometeorologický ústav (Državni hidrometeorološki zavod) rozoslal výstrahu najvyššieho, štvrtého stupňa pre Rijeku a Dubrovník. Teploty tam mali dosiahnuť až 35 °C. Predchádzajúci deň sa výstraha týkala celého pobrežia.
Predpokladá sa, že výstrahy sa budú objavovať počas celého leta. Varovanie sa týkalo aj hlavného mesta, kde majú panovať mierne vysoké teploty – okolo 30 °C. Letné mesiace v Chorvátsku môžu byť veľmi teplé, preto je dôležité dodržiavať odporúčania miestnych zdravotníckych inštitúcií. Najväčšiu opatrnosť treba zachovať počas najteplejších hodín popoludní (do cca 18:00).

Foto: shutterstock/Dreamer4787
Ako sa chrániť pred horúčavou?
V prvom rade sa odporúča vyhýbať sa pobytu vonku počas najväčších horúčav (od cca 12:00 do 18:00). Napríklad prechádzky či prehliadka pamiatok na priamom slnku nie sú vhodné. Tiež sa treba vyhnúť fyzickej námahe ako je beh či bicyklovanie.
Počas horúčav je vhodné zatvárať a zatieňovať okná a vetrať príbytky len v noci, keď teploty klesajú. Ak je to možné, obmedzte používanie elektrických spotrebičov a umelého osvetlenia počas dňa. Odporúča sa tráviť aspoň pár hodín denne v chladnejšom, klimatizovanom priestore – napríklad v nákupnom centre alebo reštaurácii.
Netreba zabúdať ani na hydratáciu – počas horúčav by ste mali vypiť približne o 1 liter viac tekutín než zvyčajne. Vyhýbajte sa alkoholu a jedzte ovocie a zeleninu, napríklad melón, paradajky či pomaranče. Uľaviť môžu aj studené sprchy a obklady. Osoby, ktoré užívajú lieky, by ich mali uchovávať v chladnejšom prostredí – zvyčajne pod 25 °C, no vždy si prečítajte príbalový leták, keďže odporúčania sa môžu líšiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto európska krajina je najlepšia pre život v dôchodku. Najnovšia správa
Tu strávia Slováci tohtoročnú dovolenku. Jeden štát sa dostáva do čela
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.