01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/weha).
Mať krásnu záhradu je spojené s množstvom povinností. Našťastie existujú druhy, ktoré od vás nevyžadujú príliš veľa starostlivosti. Do tejto skupiny patrí trvalka pochádzajúca z druhej strany oceánu. Stačí len málo práce a vaša záhrada sa zaplní morom nádherných kvetov.

Foto: shutterstock/weha
Ak hľadáte nádherné rastliny do záhrady, určite by ste mali venovať pozornosť fizostégii virgínskej. Táto trvalka patrí do čeľade hluchavkovitých a prirodzene rastie v Severnej Amerike – od východnej Kanady až po severné Mexiko. Tento druh je známy najmä svojimi mimoriadne nízkymi nárokmi na pestovanie, čo z neho robí ideálnu voľbu pre začínajúcich pestovateľov, ktorí sa chcú zdokonaliť v umení starostlivosti o kvety. Ďalšiu výhodu predstavuje dlhé obdobie kvitnutia, ktoré trvá od júla až do septembra, a niekedy dokonca až do októbra. Pozrite sa, čo musíte urobiť, aby ste si mohli čo najdlhšie vychutnávať čaro fizostégii virgínskej.
Fialové záhradné kvety. Trvalka zo Severnej Ameriky je skutočným „klenotom“ záhradných záhonov
Fizostégia virgínska (Physostegia virginiana) určite osloví ľudí, ktorí preferujú jednoduché a jemné kompozície v záhrade. To všetko vďaka podlhovastým, jemným stonkám, ktoré sa nerozvetvujú do strán, ale hrdo vyrážajú do výšky približne 60 – 120 cm. Vzpriamené stonky sú zdobené rozprávkovými púčikmi pripomínajúcimi rúrky alebo zvončeky. Okvetné lístky môžu mať napríklad fialovú, bielu, ružovú alebo červenú farbu. Ich vzhľad závisí od toho, akú odrodu sa rozhodnete pestovať. Celok je dodatočne zdobený kopijovitými listami, ktoré sa vyznačujú zubatými koncami okrajov.
Jedinú „nevýhodu“ tohto druhu predstavuje jeho expanzívnosť. Preto ak sa rozhodnete pestovať fizostégiu virgínsku, mali by ste kontrolovať jej rast a umiestniť do pôdy bariéry pre korene. Dôležitou otázkou je aj pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Týmto spôsobom obmedzíte šírenie ďalších rastlín na vašom záhone. Napriek tomu môže byť správne pestovaná rastlina jednou z najkrajších ozdôb na vašom pozemku. Pozrite sa, ako ju vypestovať od začiatku.
Fizostégia virgínska – pestovanie zo semien. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel, aby kvety krásne kvitli
Ako sme už spomenuli, pestovanie fizostégie virgínskej nie je príliš zložité. Ak si chcete vychutnať jej čaro vo vašej záhrade, už v decembri (alebo v krajnom prípade v marci) môžete začať s pestovaním semien. Sadenice musíte uchovávať v teplej miestnosti a podrobiť ich približne 3-týždňovej stratifikácii. Kvety môžete preniesť von až po ustúpení mrazov, t. j. v druhej polovici mája alebo v prvých týždňoch júna.
Uprednostňuje úrodnú, priepustnú a mierne vlhkú pôdu s pH v rozmedzí 6,5 – 7,2. Dôležité je aj umiestnenie. Fizostégia virgínska sa najlepšie vyvíja na slnečnom mieste, ale nevadí jej ani polotieň. Fizostégia vyžaduje pravidelné zalievanie – v lete by sa mala zalievať každý deň. Za žiadnych okolností nenechajte pôdu vyschnúť, ale zároveň sa snažte vyhnúť premokreniu pôdy. Tým končia povinnosti týkajúce sa starostlivosti o tento druh pochádzajúci zo Severnej Ameriky, pretože táto trvalka nevyžaduje hnojenie. Tento druh vyzerá skvele aj v kvetináčoch, čo je v podstate oveľa bezpečnejšia metóda pestovania v prípade tejto expanzívnej rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mrazuvzdorné rastliny do záhrady. Prežijú aj veľmi nízke teploty
Tieto nádherné trvalky kvitnú celé leto. Kaskády farieb zaplavia vaše záhony
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.