10.06.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nnattalli).
Dalia, klinčeky, ľalie, echinacea… V lete sú záhrady plné obľúbených kvetov. Hľadáte niečo rovnako krásne, ale menej bežné? V tomto článku vám predstavujeme originálne letné kvety, ktoré u susedy v záhrade nenájdete. Tu je výber 6 nádherne kvitnúcich a originálnych druhov.

Foto: shutterstock/nnattalli
Kvety v letnej záhrade
V lete je pobyt v záhrade samotným potešením. Cestičky, záhony a okraje potešia oko zeleňou a množstvom farebných kvetov. Túto skutočnú hostinu farieb a pastvu pre zmysly nám poskytujú kríky, trvalky a jednoročné a dvojročné kvitnúce rastliny. Na výber máte množstvo okrasných druhov, ktoré po celé týždne skrášľujú váš domáci priestor.
V záhrade milovníka kvetín nesmie chýbať hortenzia, ktorej impozantné kvety v mnohých farbách dúhy sú viditeľné aj z diaľky. Kráľovať by v ňom mali aj ruže – veľkokveté a popínavé, ako aj pôdopokryvné, považované za najľahšie na pestovanie. Nezabudnite na očarujúcu vôňu levandule a metlinatých floxov, ako aj nenáročné ľaliovky, purpurové echinacey a rudbekíe.
Celkový obraz doplnia známe z vidieckych záhrad ibišteky, cínie, papuľky väčšie a slnečnice. Stojí za to nájsť miesto aj pre šalviu, kocúrnik, aksamietnice, nechtíky a hrachor voňavý. Všetky tieto druhy sú veľmi populárne a už roky sa radi pestujú v domácich záhradách. Okrem známych kvetín môžete pestovať aj tie, ktoré sú zriedkavé a dodávajú záhradám jedinečný vzhľad.
Originálne letné kvety do záhrady
Hľadáte letné kvety do svojej záhrady? Vyberte si tie, ktoré nie sú medzi záhradníkmi veľmi populárne, ale dobre sa prispôsobujú našim podmienkam. Vďaka nim vytvoríte jedinečné kompozície, aké nemá nikto iný. Poradíme vám, aké originálne letné kvety stojí za to pestovať v záhrade. Tu je 6 najzaujímavejších návrhov.
Hlaváč fialový (Scabiosa columbaria)
Táto zaujímavá trvalka alebo dvojročná rastlina je v našich záhradách stále málo populárna. Škoda, pretože kvitne dlho a mimoriadne očarujúco (od júna do októbra). Existuje v mnohých krásnych odrodách v rôznych pastelových odtieňoch – od bielej cez ružovú až po fialovú a modrú. Kvetiny v košíkoch sú ideálne na výsadbu na záhony a skalnaté záhrady.
Krásou tejto rastliny sa môžete tešiť celé leto, ak jej zabezpečíte slnečné stanovište a priepustnú pôdu. Pôda môže byť mierne vlhká alebo suchá, pretože hlaváč zvládne prechodný nedostatok vody. Vyznačuje sa úplnou mrazuvzdornosťou.
Nocovka jalapovitá (Mirabilis jalapa)
Ako už samotný názov napovedá, nocovka je pomerne nezvyčajná rastlina. Jej farebné, lievikovité kvety sa otvárajú len večer a v dňoch, keď je obloha veľmi zamračená. Vtedy šíri mimoriadne príjemnú, sladkú vôňu, preto je dobré pestovať nocovku blízko okien alebo miest na oddych v záhrade, aby ste si ju mohli vychutnať. Zaujímavé je, že kvety tejto rastliny môžu svietiť v tme. Objavujú sa od júla do septembra.
Nocovka jalapovitá neotvára kvety na slnku, ale práve slnečné miesta preferuje na pestovania. Je vhodné zabezpečiť jej úrodnú a priepustnú pôdu s pH od mierne kyslého po neutrálne. Nezabúdajte, že je to teplomilná rastlina, ktorú môžete na jeseň vykopať a prezimovať v suchom, chladnom priestore.
Gilia hlavatá (Gilia capitata)
Táto vzácna jednoročná rastlina by nemala chýbať v letnej záhrade. Jej bohaté kvitnutie začína koncom júla a trvá až do septembra. Počas celého tohto obdobia vytvára guľovité, modrofialové kvetenstvo na rozvetvených stonkách. Vyzerá podobne ako okrasný cesnak a jej listy pripomínajú kôpor.
Gilii hlavatej sa najlepšie darí na plnom slnku a v úrodnej, humusovej pôde s mierne kyslým alebo neutrálnym pH. Pôda by mala byť priepustná a stále mierne vlhká, aby táto rastlina mohla potešiť veľkým množstvom kvetov.
Lúčovka veľkokvetá (Orlaya grandiflora)
Tieto jednoročné kvety vyzerajú jemne (pripomínajú jemnú čipku alebo snehové vločky), ale sú veľmi odolné. Ich očarujúce kvitnutie trvá dlho – od júna do septembra alebo dokonca októbra. Lúčovka veľkokvetá nadchne nielen kvetmi, ale aj rozložitým vzrastom a pierkovitými listami, ktoré veľmi pripomínajú paprade. Výborne sa hodí do naturalistických záhrad.
Lúčovka veľkokvetá vám nespôsobí žiadne problémy pri pestovaní. Stačí ju zasiať na slnečnom mieste a do úrodnej, ľahkej a mierne vlhkej pôdy, hoci znáša aj krátkodobé suchá.
Angelonia (Angelonia)
Vyzerá podobne ako papuľka väčšia, avšak v našej krajine nie je taká populárna. Angelonia je exotická rastlina, ktorá kvitne od júna až do jesenných mrazov a vytvára vysoké, strmé kvetenstvo. Vyskytuje sa v mnohých farbách – od bielej, cez ružovú a fialovú, až po tmavočervenú. Môžete sa rozhodnúť aj pre odrody s dvojfarebnými kvetmi.
Angelonia očaruje dlhým kvitnutím a jednoduchosťou pestovania. Cíti sa výborne na plnom slnku a v mierne kyslých, priepustných pôdach. Hoci je to rastlina relatívne odolná voči suchu, musíte ju občas poliať. Najčastejšie sa pestuje ako jednosezónna ozdoba záhrady, ale môžete ju aj pred zimou vykopať a uskladniť v svetlej pivnici až do jari. Angeloniu opäť zasaďte do záhrady v júni.
Mučenka (Passiflora)
Táto ozdoba tropických lesov môže rásť aj v našich záhradách. Mučenka je popínavá rastlina, ktorá v lete rozvíja mimoriadne originálne, až hypnotizujúce kvety. Ich jedinečná štruktúra a kombinácia farieb (najčastejšie biela, bordová a fialová) z nich robí pútače pohľadu už z diaľky. Každý z nich môžete obdivovať jeden deň, pretože tak dlho zostávajú otvorené. Objavujú sa od júna do septembra.
Mučenka potrebuje teplé, pred vetrom chránené a slnečné miesto. Nesmiete zabúdať na jej polievanie a hnojenie. Ak chcete túto rastlinu prezimovať, po skončení kvitnutia ju premiestnite do svetlej miestnosti, kde je teplota okolo 12 °C.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto trvalka kvitne v lete stovkami drobných kvetov. Vysaďte ju do záhrady a na balkón
Farebný a voňavý hrdina jarnej a letnej záhrady. Ako pestovať cheirant, čo vysadiť vedľa neho?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.