24.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Surachet Jo).
Jedna obľúbená pozícia môže skončiť katastrofou. Najmä ak letíte na dlhé vzdialenosti, vaše telo je v ohrození viac, ako si myslíte.

Foto: shutterstock.com/Surachet Jo
Keď sa pohodlie zmení na nebezpečenstvo
Nastúpiš do lietadla a túžiš len po tom, aby si sa pohodlne usadila a prežila niekoľko hodín letu? Pozor! Experti varujú: jedna populárna pozícia sedenia môže skončiť veľmi zle. Najmä ak letíš veľmi ďaleko.
Prečo sú skrížené nohy zlý nápad?
Denne sa mnohé z nás takto posadia bez rozmýšľania. Veď je to pohodlné, prirodzené, elegantné. Problém spočíva v tom, že v lietadle – najmä počas letov trvajúcich viac ako štyri hodiny – toto „pohodlie“ môže skončiť naozaj zle.
Keď sedíš so skríženými nohami, stláčaš krvné cievy, narúšaš prietok krvi a vystavuješ organizmus riziku vzniku krvnej zrazeniny. A zrazenina, ktorá sa odtrhne a dostane sa do pľúc, môže vyvolať pľúcnu embóliu – stav ohrozujúci život.
Málokto z cestujúcich o tom vie
Trombóza nie je ochorenie vyhradené pre starších ľudí či osoby po operáciách. Každý, kto trávi dlhé hodiny bez pohybu, napríklad v lietadle, je potenciálne ohrozený.
Riziko rastie, ak máš nadváhu, fajčíš cigarety, trpíš chronickými chorobami (napríklad cukrovkou), alebo dokonca ak si vysoká a chýba ti miesto na nohy, takže ich držíš pokrčené.
Osoby po 60. roku života, tehotné ženy, osoby s históriou trombózy, s kŕčovými žilami, so srdcovými chorobami. Ako aj tie, ktoré nedávno podstúpili chirurgický zákrok – všetky by mali byť obzvlášť opatrné. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť špeciálne kompresné pančuchy alebo preventívne antikoagulačné lieky pred dlhým letom.
Postaraj sa o krvný obeh – aj vo výške 10 tisíc metrov
Našťastie nie sme bezbranné. Experti sa zhodujú: najdôležitejší je pohyb. Každú hodinu sa oplatí vstať a prejsť sa aspoň na toaletu. Ak to nie je možné, hýb nohami, ohýbaj kolená, krúť členkami.
Môžeš tiež napnúť svaly lýtok na niekoľko sekúnd a uvoľniť ich – to povzbudí krvný obeh bez rozopínania pásov. Pi veľa vody, nepi alkohol a kávu, pretože pôsobia odvodňujúco, a dehydratácia zvyšuje hustotu krvi.

Foto: shutterstock.com/H_Ko
Lepšie predchádzať ako liečiť
Dôležité – celé držanie tela. Nehrbíš sa, snaž sa držať chrbát pomerne rovno a chodidlá položené na podlahe. Ak môžeš, vyber si miesto pri uličke – ľahšie sa ti bude vstávať. Oplatí sa tiež vzdať sa veľmi tesných oblečení či páskov sťahujúcich brucho a stehná.
Skríženie nôh v lietadle sa môže zdať neškodné – veď je to reflexný pohyb. Ale oplatí sa pripomenúť si, že telo počas letu je v inej fyziologickej realite ako na zemi. Nízky tlak, suchá atmosféra, nedostatok pohybu – všetko to napomáha vzniku zrazenín. A keď stačí zmeniť pozíciu, napiť sa vody a občas pohybovať nohami, aby sa riziko znížilo, prečo to nerobiť?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Fakty a mýty o lietaní alebo čo neviete o lietadlách
Nový najväčší Boeing bude čoskoro lietať. Je to 737 MAX 10
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.