25.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/wjarek).
Snívate o záhrade, ktorá už na jar hýri farbami? Potom si vyberte korunkovku perzskú, ktorá je posiata morom tmavých zvončekovitých kvetov, ktoré vytvoria veľkolepý efekt. Táto nezvyčajná rastlina je nielen ohromujúca na pohľad, ale teší sa aj dlhej životnosti – je to trvalka a každý rok vyzerá čoraz veľkolepejšie. Pozrite si, ako ju pestovať.

Foto: shutterstock/wjarek
Výber rastlín do záhrady je pomerne náročný. Oplatí sa pozrieť si rastliny z Blízkeho východu – úspešne ozdobia váš pozemok. Takou je napríklad korunkovka perzská, ktorá svojimi tmavými kvetmi skvele doplní vaše záhony.
Ako vyzerá korunovka perzská?
Korunkovka perzská (Fritillaria persica) je cibuľovitá rastlina patriaca do čeľade ľaliovitých. Prirodzene rastie na Blízkom východe, ale darí sa jej aj v našich podmienkach.
Táto rastlina má dlhé zelené stonky s dĺžkou 80 – 120 cm, na ktorých vyrastajú kopijovité, pokrútené listy. Najobľúbenejšia odroda má tmavé, fialové, zvonkovité plodnice, ktoré z diaľky vyzerajú čierne. Za pozornosť stojí aj odroda „Ivory Bells“ so svetlými kvetmi v odtieňoch žltej a bielej farby.
Rastlina kvitne od apríla do mája. Malé zvončekovité kvety tvoria úbory. V jednom ich môže byť až 50. Majú výraznú vôňu, ktorá odpudzuje krtkov a hraboše.
Korunovka perzská je trvalka, ktorá je odolná voči mrazu. Preto ju stačí v záhrade vysadiť len raz, aby tam rástla dlhé roky.
Hodí sa do kvetinových záhonov, na obruby chodníkov, ale aj na oddelené plochy v trávniku a do skaliek. Tmavé kvety korunovky perzskej vyzerajú skvele s farebnými rastlinami, ale aj s tými, ktoré kvitnú bielo a jemne ružovo. Vďaka tomu sú kompozície výraznejšie.
Ako pestovať korunkovku perzskú? Základy starostlivosti
Korunkovku perzskú vysádzajte do úrodnej, piesočnatej, priepustnej pôdy s pH 7. Ak je pôda príliš kyslá, treba ju vápniť. Ak je pôda zásaditá, najlepšie je zmiešať ju s kyslou rašelinou.
Cibuľky zasaďte do pôdy asi 10 – 15 cm hlboko, pričom medzi nimi musia byť aspoň 15 cm vzdialenosti. Najlepšie je vysádzať ich na jeseň, presnejšie v októbri a novembri.
Táto trvalka bude najlepšie rásť na slnečnom alebo mierne zatienenom mieste. Je dôležité, aby bola chránená pred vetrom.
Na jar, keď rastú kvety, musíte rastlinu pravidelne zalievať, v lete to možno robiť menej často. Pôda by mala byť vlhká, ale nepremáčajte ju, pretože to vedie k vzniku hniloby alebo sivej plesne v cibuľkách.
Počas vegetačného obdobia musíte odstraňovať burinu. Na jar tiež odporúčame prihnojovať pôdu korunkovky perzskej organickým hnojivom. Pôdu môžete tiež mulčovať.
Po odkvitnutí neodstraňujte stonky, pretože v tomto období rastlina hromadí živiny v cibuľkách. Zaschnutých častí sa bezpečne zbavte až koncom júla.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najkrajšia trvalka. Vaša záhrada rozkvitne miliónom bordových „zvončekov“
Krtkovia túto rastlinu nenávidia. Účinne ich odpudzuje a navyše vyzerá šialene
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.