23.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/ohdan Malitski).
Hovorí sa, že majiteľov psov možno rozdeliť na tých, ktorí spia so psom, a tých, ktorí to nepriznajú. Ak máte doma štvornohého miláčika, nie je nič zvláštne na tom, že s ním chcete tráviť každú voľnú chvíľu – dokonca aj počas spánku. Kritici však varujú: baktérie, choroby, parazity. Môže nám spanie so psom naozaj uškodiť?

Foto: shutterstock.com/ohdan Malitski
Niektorí si nevedia predstaviť, že by psa vyhnali spať na podlahu alebo do inej izby. Tvrdia, že pes je člen rodiny, a preto patrí aj do postele. Iní sa pri tej predstave striasajú. Obe skupiny majú svoje argumenty. Ale na ktorej strane stoja odborníci?
Spanie so psom má svoje výhody? Vedci vysvetľujú
Tí, ktorí si bez zaváhania pozývajú psa do postele, tvrdia, že to posilňuje ich vzťah s miláčikom. Okrem toho vraj spia lepšie, pokojnejšie a cítia sa bezpečnejšie. Hoci sa zdá, že prítomnosť zvieraťa v posteli môže rušiť spánok, celkovo to prináša viac výhod než problémov. A to potvrdzuje aj veda.
„Zistili sme, že rytmus srdca majiteľa aj psa je zosynchronizovaný. Od momentu, keď sa stretnú (napr. po návrate majiteľa z práce – pozn. red.), sa rytmy takmer okamžite zjednotia a spomalia“
– uviedla výskumníčka Mia Cobb pre Huffington Post.
Spomalenie srdcovej frekvencie súvisí aj so znížením stresu a pocitom uvoľnenia.
„Výrazne to ovplyvňuje našu celkovú pohodu“
– dodala odborníčka.

Foto: shutterstock/Barillo_Images
Spanie so psom znamená zdieľané baktérie, blchy a choroby?
Odporcovia spania so psami poukazujú predovšetkým na množstvo baktérií, ktoré psy prinášajú do domu. Chodia po zemi, ovoniavajú rôzne predmety, vrátane tých označených inými zvieratami – a tým zachytávajú nielen baktérie, ale aj vírusy, plesne a iné mikroorganizmy. Častým problémom bývajú aj blchy. Ako uvádza portál Sleep Foundation, spanie so psom, ktorý má parazity, rozhodne nie je vhodné. Rovnako v prípade, ak pes trpí chorobou, ktorú môže preniesť na človeka. Na druhej strane však mierna expozícia voči týmto „nečistotám“ stimuluje imunitný systém a zvyšuje odolnosť.
Ľuďom s oslabenou imunitou sa odporúča, aby sa vyhýbali spaniu so psom. Ak však nemáte zdravotné ťažkosti, spanie so psom môže byť bezpečné – za predpokladu dodržania niekoľkých podmienok. Odborníci zo Sleep Foundation odporúčajú:
- pravidelne meniť posteľnú bielizeň (znižuje riziko výskytu patogénnych mikroorganizmov),
- pravidelne navštevovať veterinára (na kontrolu zdravotného stavu a očkovanie),
- venčiť psa pred spaním (aby sa vybehal a vyprázdnil ešte pred nocou),
- dodržiavať spánkový režim (u ľudí aj u psov má rutina veľký význam).
A čo vy? Ste za spanie so zvieraťom, alebo v žiadnom prípade? Dajte nám vedieť v komentároch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastliny bezpečné pre mačky. Dlhý zoznam priateľských a jedovatých druhov
Kam patria prázdne konzervy od krmiva pre domáce zvieratá? Väčšina majiteľov robí túto chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.