23.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LFO62).
Fotínia je rastlina, ktorá je nielen efektná, ale aj funkčná. Vďaka pestrým listom, relatívne nízkym nárokom a jednoduchému tvarovaniu je skvelou voľbou pre záhradkárov, ktorí chcú dodať priestoru okolo seba modernejší nádych. Stanú sa tuje a buxusy minulosťou? Fotínia by im mohla byť vážnou konkurenciou v kategórii okrasných kríkov.

Foto: shutterstock/LFO62
Fotínia – čo je to za rastlinu?
Hoci forínia (photinia) ešte nie je samozrejmou voľbou do záhrady, stáva sa čoraz obľúbenejšiou. Vždyzelený okrasný ker si získava uznanie vďaka svojmu nápadnému olisteniu, vysokej tolerancii k rezu a odolnosti voči nepriaznivému počasiu.
Tento rod rastlín zahŕňa skupinu desiatok druhov kríkov, ktoré sa prirodzene vyskytujú najmä v oblastiach juhovýchodnej Ázie. Na Slovensku je najobľúbenejšia Photinia × fraseri.
Chameleónska rastlina. Mení farbu až trikrát ročne
V závislosti od kultivaru a podmienok pestovania môže fotínia v záhrade dosiahnuť výšku 1,5 až 2,5 metra. Jednou z jej najväčších predností je jej krása a lesklé, kožovité listy. Na jar sa sfarbujú do červena, v lete sa opäť zazelenajú a na jeseň potešia oči svojou karmínovou farbou. Rastlina je preto mimoriadne dekoratívna počas celej sezóny.
Na jar, zvyčajne v máji a júni, kvitne fotínia s malými bielymi kvetmi, ktoré sú zoskupené do dáždnikov. Po odkvitnutí sa objavia malé plody, ktoré lákajú vtáky.
Je fotínia mrazuvzdorná?
Väčšina odrôd je mrazuvzdorná, hoci počas tuhších zím musíte mladšie rastliny prikryť, napr. vlnou. Užitočná je aj vrstva mulča rozprestretá na báze kmeňa. Na Slovensku sa najčastejšie vysádzajú druhy, ktoré dokážu odolať teplotám až do -20 ºC. V tomto ohľade je najobľúbenejšou voľbou fotínia ‚Red Robin‘. Skúsení záhradníci v slovenských podmienkach odporúčajú pred zimou aj tak chrániť.
Použitie fotínia v záhrade
Keďže sa pekne rozširuje, je ideálna ako opadavý ker na živý plot. Dá sa tvarovať, takže je ľahké udržiavať rastlinu v úhľadnom a estetickom stave. Možno ju nájsť v podobe radov pozdĺž plotov a ciest, ale krásne vyzerá aj ako solitér v trávniku. Môže zohrávať úlohu pozadia pre kvetinové záhony.
Fotínia sa čoraz častejšie propaguje ako alternatíva k tují (ktoré bývajú niekedy náchylné na hubové choroby) a buxusom (napádané vijačkou krušpánovou). V záhrade poskytuje väčšiu farebnú rozmanitosť. Poskytuje intenzívne sfarbenie listov počas celej sezóny a vysokú odolnosť voči škodcom.
Zásady pestovania. Ako sa starať o fotíniu?
Výsadba fotínia by sa mala naplánovať na skorú jar alebo neskoré leto a jeseň. Pri plánovaní jej pozvania do záhrady si vyberte najlepšie podmienky. Potrebuje teplé a pred vetrom chránené miesto. Hoci sa jej bude dobre dariť aj na polotienistom mieste, listy získavajú najintenzívnejšie farby na slnečnom svetle.
Fotínia neznáša stojatú vodu. Pôda, na ktorej sa bude pestovať, by mala byť priepustná a úrodná, s neutrálnym pH. Počas období bez dažďa musíte ker zalievať. Rez fotínie sa zvyčajne vykonáva dvakrát za sezónu. Prvýkrát po odkvitnutí a druhýkrát najneskôr koncom augusta.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to najlepší ker na živý plot. Rýchlo rastie, nebojí sa mrazu a ľahko sa oň stará
Ani tuje, ani buxus. Škumpa vlasatá rastie ešte hustejšie. Miluje slnko a prežije horúčavy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.