22.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yanishevska).
Zamiokulkas je taký odolný, že vydrží aj dlhý čas bez hnojenia. V neúrodnej pôde sa však jej rast výrazne spomaľuje, takže sa neobjavujú nové listy. Ak si to želáte, nezabudnite počas vegetačného obdobia dodať rastline ďalšie živiny. Poradíme vám, vďaka ktorým prírodným živinám bude zamiokulkas rásť bujne a zdravo.

Foto: shutterstock/yanishevska
Ako sa staráte o zamiokulkas?
Zamiokulkas sa považuje za najodolnejšiu hrnčiarsku rastlinu a v tomto tvrdení nie je žiadne preháňanie. Veľmi dobre sa jej darí aj pri obmedzenom osvetlení alebo v suchej pôde, pretože si vo svojich mäsitých stonkách ukladá zásoby vody. Odpúšťa mnohé základné chyby v starostlivosti vrátane dlhších prestávok v hnojení, ale oplatí sa jej venovať viac pozornosti, aby rástla ešte bujnejšie.
Zaujíma vás, ako sa starať o zamiokulkas? Izbová teplota, miesto mimo priameho slnečného žiarenia a z času na čas trochu vody je všetko, čo potrebujete, aby ste túto nenáročnú rastlinu udržali pri živote. Ak však dúfate v rýchly rast zamiokulkasa a nové listy, mali by ste ho počas vegetačného obdobia hnojiť a každých pár rokov presádzať do o niečo väčšieho kvetináča a čerstvého substrátu. Je tiež dobré systematicky odstraňovať prach z jeho listov.

Foto: shutterstock/Simol1407
Starostlivosť o zamiokulkas zahŕňa:
- Zalievanie – každé 2 – 3 týždne alebo menej často, keď je zemina v kvetináči suchá;
- hnojenie – raz mesačne od apríla do septembra;
- utieranie listov – každých pár dní, keď sa zaprášia;
- Presádzanie – nie častejšie ako každé 2 – 3 roky.
Prírodná živina pre zamiokulkas
Vegetačné obdobie zamioculkasa trvá od apríla do septembra. V tomto období intenzívne rastie a postupne spotrebúva živiny v pôde. Skôr ako vyčerpá všetky svoje zásoby, oplatí sa jej dodať ďalšie prvky. Hoci na výživu zamiokulkas môžeme použiť tekuté minerálne hnojivá pre zelené rastliny, ešte lepšie sa osvedčia prírodné spôsoby, najmä voda po varení ryže.

Foto: shutterstock/Pixel-Shot
Nie každý vie, aké cenné je toto domáce hnojivo. Voda z varenia ryže obsahuje škrob, kremík, horčík, fosfor, zinok, železo a vitamíny skupiny B, ktoré sú potrebné na to, aby zamiokulkas vytvárali nové listy a udržiavali sa v dobrej kondícii. Samozrejme, takáto prírodná výživa bude pre rastlinu prospešná len vtedy, ak je vychladená a bez pridanej soli.
Namiesto toho, aby ste vodu po uvarení ryže vylievali do drezu, zrieďte ju filtrovanou alebo prefiltrovanou vodou v pomere 1:1 a použite ju na zalievanie zamiokulkas. Je vhodné pamätať na to, aby ste prírodnú ryžu kŕmili živinami maximálne raz za mesiac. Nepoužívajte ju na rastliny, ktoré boli nedávno presadené.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namiesto vylievania zalejte zamiokulkas. Rýchlo mu narastú nové listy
Zamiokulkas bude rásť ako huby po daždi. Stačí jeden jednoduchý trik
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.