17.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto. shutterstock/Pressmaster).
Hovorí sa, že deti sú zmesou mamy a otca. No v skutočnosti niektoré vlastnosti skutočne dedíme výlučne po otcovi. Výška, pohlavie, dokonca aj ukladanie tuku či sklony k určitému správaniu – genetika je v tomto jasnozrivá. Portál Family Education zhrnul 6 prekvapivých čŕt, ktoré deti zdedia práve po svojom tatinovi.

Foto. shutterstock/Pressmaster
Výška: Keď gény tlačia dieťa do výšky
Je otec vysoký? Potom má dieťa veľkú šancu vyrásť do podobných rozmerov. Výška je ovplyvnená stovkami génových variantov, ale podľa vedcov hrajú gény od otca významnejšiu úlohu.
Kľúčom je proteín IGF (inzulínu podobný rastový faktor), ktorý podporuje rast. Gény otca túto látku podporujú, zatiaľ čo tie matky môžu jej účinok tlmiť. Teda ak sa vaša ratolesť neustále naťahuje do výšky – ďakujte (alebo vinte) otca.
Pohlavie: Otec rozhoduje, či to bude chlapec alebo dievča
Toto je fakt, ktorý už mnohých prekvapil: za pohlavie bábätka je zodpovedný výlučne muž. Muži majú chromozómy XY, ženy XX. Ak spermia nesie Y chromozóm, narodí sa chlapec, ak X – bude to dievča.
Zaujímavosťou je, že podľa štatistík muži z rodín s prevahou bratov majú častejšie synov a naopak – muži, ktorí mali viac sestier, majú skôr dcéry.
Psychické zdravie: Riziká spojené s vekom otca
Čím je muž starší, tým väčšie riziko, že jeho spermie ponesú tzv. mutantné gény. Výskumy ukazujú, že otcov vek môže zvýšiť pravdepodobnosť duševných ochorení u detí – vrátane hyperaktivity, porúch učenia, bipolárnej poruchy či dokonca samovražedných sklonov.
Netreba však panikáriť – genetika je len jedným z mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú psychické zdravie.
Y-chromozómové poruchy: Len pre synov
Synovia dedia Y chromozóm výlučne od otca. A s ním aj niekoľko špecifických vlastností – vrátane genetických porúch.
Medzi tzv. Y-viazané poruchy patria napríklad zväčšené ochlpenie na ušiach či zrastené prsty na nohách (tzv. webbed toes). Hoci ide o zriedkavé prejavy, môžu byť dedičné len z jednej strany – a to práve po otcovi.
Povaha a temperament: Otec v génoch aj v správaní
Gény ovplyvňujú aj to, či bude dieťa introvert, extrovert alebo ako zvláda stres. Štúdie na dvojčatách ukazujú, že až 30 až 60 % osobnosti môže byť dedičných.
Otec tak môže preniesť na dieťa nielen svoju výbušnosť či pokoj, ale aj sklony k empatii alebo analytickému mysleniu. Samozrejme, veľkú rolu hrá aj prostredie – a práve tu má správanie otca v detstve dieťaťa obrovský vplyv.
Sklon k ukladaniu tuku: Otec môže „darovať“ bábätku biele tukové bunky
Vedci zistili, že typ tuku, ktorý telo ukladá, je geneticky daný. Kým tzv. hnedý tuk (ten „dobrý“) sa dedí od matky, biely tuk, ktorý sa ukladá a vedie k nadváhe, pochádza skôr z otcovej strany.
To však neznamená, že dieťa je odsúdené na obezitu – genetika nie je osud. Dôležitý je životný štýl a stravovanie.
A prečo sa bábätko často podobá práve na otca?

Foto: shutterstock/maxim ibragimov
Je to len dojem, alebo vedecký fakt? Kedysi sa predpokladalo, že evolúcia preferovala podobu s otcom, aby muž dieťa lepšie prijal za svoje. Dnes však vieme, že deti sa v skutočnosti rovnako podobajú na oboch rodičov – len otcovia si častejšie myslia, že ich bábätko „je celé oni“.
Zaujímavé ale je, že čím viac času otec s dieťaťom trávi, tým viac ho v ňom vidí.
Záver? Tatko má v genetike silné slovo
Takže ak vaše dieťa preberá výraznú črtu, nezabudnite – mnohé z nich majú pôvod priamo v otcových génoch. Od výšky cez temperament až po samotné pohlavie. A hoci mama má v genetike rovnako dôležité miesto, ten „tatkovský odtlačok“ v osobnosti a vzhľade detí je často výraznejší, než si myslíme.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
500-tisíc dôchodcom sa zvýši penzia: Konečne spravodlivosť pre rodičov!
Táto krvná skupina zvyšuje riziko skorého infarktu. Výskumy hovoria jasne
Rastlinné alebo kravské mlieko? Vedci porovnali, čo vám dá viac
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.