16.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/1000 Words).
Túžite po dokonalom trávniku, ktorý bude pýchou vašej záhrady? Zabudnite na drahé hnojivá a zložité postupy. Stačí jeden jednoduchý zákrok, ktorý poznala už moja babička, a vaša záhrada sa zazelená ako nikdy predtým. Tento overený trik vám ušetrí čas, peniaze a prinesie výsledky, ktoré ohromia všetkých susedov.

Foto: shutterstock/1000 Words
Hovorí sa, že trávnik je vizitkou záhradkára a odráža, ako sa stará o svoju záhradu. Preto toľko ľudí vynakladá maximálne úsilie, aby ich zelená plocha vyzerala čo najlepšie. Pozrite sa, aké postupy vám pomôžu udržať krásny, zelený koberec na vašom pozemku.
Jarná starostlivosť o trávnik krok za krokom: Namiesto kupovania semien vyskúšajte tieto zákroky
Mohlo by sa zdať, že prázdne miesta, ktoré sú najčastejšie výsledkom prehnitia alebo presušenia trávnika, najlepšie vyplníte novými semenami. Áno, je to pomerne výhodné riešenie, ale skôr než po ňom siahnete, skúste oživiť trávnik inými metódami.
Prvým zákrokom, ktorý sa oplatí vykonať, je hrabanie pozemku. Týmto spôsobom zlepšíte cirkuláciu vzduchu v pôde a obmedzíte rozvoj potenciálnych hubových chorôb.
Ďalšou metódou je aerácia, ktorá spočíva v prepichovaní trávnika pomocou vidiel alebo topánok s hrotmi. Na väčších pozemkoch sa však oplatí zaobstarať si špeciálne vybavenie (mechanický aerátor), ktoré uľahčí vašu prácu. Prepichnutia by ste mali robiť v rozstupoch približne 10-15 cm, pričom sa zabárate do hĺbky 3-8 cm. Aeráciu sa odporúča vykonávať občas alebo vtedy, keď v záhrade spozorujete tvorbu kaluží alebo zmeny sfarbenia. Navyše, ak si všimnete, že tráva na vašom pozemku je veľmi zhutnená, oplatí sa zaviesť ešte jeden zákrok.
Vertikutácia trávnika: Pomôžte pôde zhlboka dýchať
Trávnik pokrytý machom, plsťou a odumretými rastlinami je jedným z najhorších obrazov, aký sa môže majiteľovi pozemku naskytnúť. V tejto situácii je potrebné okamžite vykonať vertikutáciu, ktorá nielen uvoľňuje zhutnenú pôdu, ale tiež stimuluje nové steblá k rastu a zlepšuje kondíciu tých starších častí. Tento zákrok tiež pomáha predchádzať rozvoju rôznych chorôb.
Skôr než pristúpite k narezávaniu trávnika, nezabudnite ho najprv pokosiť a zbaviť machu. Jednou z lepších metód vykonávania tohto zákroku je vedenie vertikutátora najprv pozdĺž a potom naprieč trávnikom. Nakoniec, keď očistíte pozemok od nečistôt a uvoľníte pôdu, môžete aplikovať hnojivo.

Foto: shutterstock/Kamil Macniak
Ako často hnojiť trávnik? Jarná starostlivosť je mimoriadne dôležitá
Vertikutáciu aj hnojenie trávnika je najlepšie vykonať na jar (na prelome marca a apríla po prvom kosení). Na tento účel sa oplatí použiť kompost alebo zmes z pŕhľavy, ktorá sa vyznačuje vysokým obsahom dusíka, draslíka, železa a horčíka. Všetky tieto zložky majú vynikajúci vplyv na zdravý a rýchly rast trávnika.
Hnojenie sa odporúča vykonávať aj v lete a na jeseň. Ďalšou rovnako dôležitou otázkou pri starostlivosti o zelený koberec je polievanie. Tento zákrok treba vykonávať oveľa častejšie – aspoň dvakrát týždenne, v závislosti od počasia. Pamätajte, že trávnik nepolievajte na plnom slnku, pretože takto ho môžete vystaviť intenzívnejšiemu pôsobeniu slnečných lúčov, ktoré ho môžu v konečnom dôsledku spáliť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záhradkársky zázrak: Tajná zbraň na dokonalý trávnik, ktorú musíte použiť skôr, než začne rásť!
Ideálny moment na dosev trávnika: Váš trávnik bude zelený a hustý ako nikdy predtým!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.