17.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/UncleFedor).
Chcete, aby vaše uhorky vyklíčili ešte o týždeň skôr ako zvyčajne? Je to možné – potrebujete len šálku vody, teplý parapet a trochu trpezlivosti. Táto metóda je opäť v obľube. Má to však jeden malý háčik – ak semienkam nedodáte správnu teplotu, celý trik jednoducho nebude fungovať.

Foto: shutterstock.com/UncleFedor
Uhorky sú teplomilná zelenina a sú veľmi citlivé na chlad. V našom podnebí sa vysievajú do zeme až po 15. máji, keď riziko mrazov prakticky zaniká. Niektorí záhradkári radšej čakajú ešte dlhšie a rastliny z kvetináčov presádzajú do pôdy až v júni. Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob, existuje jednoduchý trik, ktorý urýchli klíčenie až o týždeň.
Kedy zasiať uhorky a ako urýchliť ich klíčenie? Jednoduchý trik, ktorý dokáže zázraky
Aby uhorky rýchlejšie vyklíčili, potrebujú dve veci: teplo a vlhkosť. Pri príliš nízkej teplote sa proces jednoducho nezačne. Takže predtým, ako začnete siať, musíte semená pripraviť správnym spôsobom. Nasypte ich do malej nádoby a naplňte ju destilovanou vodou izbovej teploty – najlepšie tou istou, ktorú používate na zalievanie kvetov doma. Potom nechajte nádobu na teplom a svetlom mieste 24 až 36 hodín. Dobre poslúži slnečný okenný parapet alebo priestor v blízkosti radiátora, pokiaľ nie je príliš suchý.
Po namočení semená napučia, stanú sa trochu klzkými a ťažšími – to je znak toho, že absorbovali dostatok vody. Hoci sa klíčky ešte neobjavili, fáza aktivácie sa už začala. A tu je dôležitý bod: nesmú sa sušiť alebo odkladať „na neskôr“. Musia sa hneď zasiať – buď do kvetináča, alebo do zeme, v závislosti od zvoleného spôsobu pestovania. Teplota je rozhodujúca nielen počas namáčania, ale aj po výseve. Ideálne podmienky sú 22 až 24 stupňov Celzia – vtedy uhorky vyrastú bez odporu. Pri nižších teplotách, najmä pod 13 stupňov Celzia, sa rast výrazne spomalí a semená môžu dokonca odumrieť.
Ako zasiať uhorky? Kôpor voňavý pomôže zelenine k dobrému štartu – pomáha klíčiť
V minulosti záhradkári namáčali semená uhoriek nielen do vody, ale aj do mlieka alebo medu. Dnes vieme, že to nebolo len na urýchlenie klíčenia – prírodné mikroorganizmy v týchto produktoch pôsobia ako domáca liečba proti hubovým chorobám. Výsledok? Zdravšia zelenina a údajne aj sladšia. To však nie je jediný prírodný spôsob, ako pomôcť uhorkám k dobrému štartu. Je dobré vysievať ich spolu s kôprom voňavým. Vylučuje látky, ktoré pomáhajú rastlinám klíčiť. Je to jednoduchý trik – nevyžaduje si žiadnu prácu navyše a môže mať veľký účinok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uhorky budete zbierať fúrikom. Stačí zalievať kríky týmto
4 prírodné živiny pre uhorky. S aplikáciou začnite, keď sa objavia prvé listy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.