16.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Irene Fox).
Zvonček skalničkový je mimoriadne dekoratívna a ľahko pestovateľná trvalka. Je plná kvetov a dobre sa hodí ako dekorácia stien a skaliek. Pri správnej starostlivosti kvitne až dvakrát za sezónu. Rastlinu si obľúbia začiatočníci aj skúsení záhradníci.

Foto: shutterstock/Irene Fox
Vytvára farebné vankúše v záhrade. Ako vyzerá zvonček skalničkový?
Zvonček skalničkový (Campanula portenschlagiana) je rastlina pochádzajúca zo severnej časti Balkánu. Pochádza z územia historickej Dalmácie. Je to teda spôsob, ako do záhrady vniesť juhoeurópsky akcent. Hoci vďaka svojej kráse pôsobí ako veľmi jemný druh, zdanie klame. Zvonček skalničkový je nenáročná rastlina, ktorá si poradí aj v menej ideálnych podmienkach. Nezľakne sa suchých, neúrodných ani kamenistých oblastí.
Ide o nízku trvalku s fialovými kvetmi v tvare zvončeka. Zvyčajne dosahuje výšku do 15 cm. Jej habitus je kompaktný, takže je ideálna na obhospodarovanie prázdnych miest v záhrade. Zvonček skalničkový sa oplatí vysádzať nielen do kvetináčov alebo záhonov, ale možno ho použiť aj na doplnenie skalky. Je to dobrý spôsob výsadby pokladov (nielen na okrasu, ale aj na stabilizáciu pôdy a zabránenie erózii) a pokrývania záhradných stien.
Netreba veľa, aby kvitol dvakrát za sezónu
Zvonček skalničkový vyzerá najpôsobivejšie od júna do začiatku augusta, keď je vrchol kvitnutia. Na zopakovanie farebného divadla mu stačí trochu starostlivosti. Pravidelné odstraňovanie preplnených kvetenstiev ušetrí rastline energiu, ktorú bude môcť v septembri opäť venovať kvitnutiu. Treba však počítať s tým, že to bude o niečo slabšie.
„Železná“ rastlina zo záhrady
Niektorí ľudia ho nazývajú dalmatínsky zvonček a v tomto slovnom spojení nie je žiadne preháňanie. Rastlina sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči suchu. Vo väčšine regiónov Slovenska je tiež schopná prezimovať bez dodatočného zakrytia. Ako vidíte, zvonček dalmatínsky sa nebojí extrémnych poveternostných podmienok. Okrem toho ho len zriedka napádajú choroby a škodcovia.
Zvonček dalmatínsky – základné požiadavky
Rastlina nie je rozmarná a nie je vyberavá. Ak však splníte jej minimálne požiadavky, bude oku lahodiť mnoho mesiacov. Zvonček dalmatínsky má rád svetlo. Najlepšie rastie na slnečnom alebo polotienistom mieste. Najviac sa mu darí v ľahkej a priepustnej pôde, s neutrálnym alebo mierne zásaditým pH (pH 6,5 – 7,5). Je dobré, ak je pôda doplnená pieskom. Napriek tomu si poradí aj v kamenistej pôde.
Cestou k záhradníckemu úspechu je mierne zavlažovanie zvončeka dalmatínskeho. Po zálievke siahajte hlavne počas veľmi suchých období. Treba spomenúť, že rastlina znáša dočasné sucho lepšie ako premokrenie, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov. Z tohto dôvodu sa neodporúča vysádzať túto rastlinu do ťažkej, ílovitej pôdy náchylnej na stagnáciu vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najkrajšie odrody zvončeka karpatského. Pestovanie zo semien a rozmnožovanie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.