17.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sisika).
Zvyčajne poteší oko len na niekoľko dní a potom z jeho kvetov zostane len spomienka. Našťastie existujú osvedčené spôsoby, ako výrazne predĺžiť obdobie kvitnutia orgovánu. Stačia dve špecifické opatrenia starostlivosti a tento obľúbený ker nielenže kvitne bujnejšie, ale aj oveľa dlhšie – dokonca až dva mesiace.

Foto: shutterstock/Sisika
Orgován obyčajný je skutočnou okrasou záhrady. Husté, voňavé kvety lákajú nielen oči, ale aj celé roje užitočného hmyzu. Bohužiaľ, ich krása je pominuteľná – ker zvyčajne kvitne menej ako tri týždne. Našťastie správna starostlivosť a premyslená stratégia pestovania môžu tento čas predĺžiť až na dva mesiace. Kľúčom k úspechu je strihanie, ako aj výber správnych odrôd.
Kvitne orgován dvakrát? Orgován obyčajný: odstraňovanie odkvitnutých kvetov
Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako urobiť z orgovánu obyčajného veľkú radosť, je odstrániť odkvitnuté kvety. V ideálnom prípade by sa to malo urobiť do troch týždňov po skončení kvitnutia – rastlina tak nebude plytvať energiou na tvorbu semien, ale sústredí sa na vývoj nových púčikov. Stačí odstrániť kvetenstvo spolu s krátkou, asi centimetrovou časťou vetvičky. Toto ošetrenie podporuje rozvetvenie a zachováva estetický habitus. Je tiež dobré z času na čas sa zbaviť koreňových výhonkov a vykonať ľahký rez, ktorý zlepší prístup svetla do vnútra kríka a podporí zdravý rast.
Aké sú požiadavky na orgován? Múdro si vyberte odrodu a podporte ker správnym hnojivom
Namiesto toho, aby ste stavili na jedno krátke obdobie kvitnutia, oplatí sa zvoliť strategický prístup. Výberom odrôd orgovánov s rôznymi termínmi kvitnutia si môžete užívať ich farby a vôňu až dva mesiace. Skoré hybridy, ako napríklad Pocahontas, začínajú kvitnúť už v druhej polovici apríla. Klasické druhy (Andenken an Ludwig Späth) sa pridávajú v máji a neskoré hybridy orgován prestonský (Miss Canada) uzatvárajú sezónu koncom júna. Táto kombinácia predstavuje jednoduchý spôsob, ako predĺžiť záhradné divadlo až na 6 – 8 týždňov. Pre ešte lepší efekt podporte ker vhodným hnojivom – najlepšie prípravkom s obsahom fosforu a draslíka. Vyhnite sa dusíkatým živinám – tie stimulujú len listy, nie kvety.
Orgován obyčajný má rád pokoj a dobrú pôdu. Základom je správne susedstvo
Dôležitý je nielen správny rez a premyslený výber odrôd. Rovnako dôležité je aj prostredie, v ktorom orgován rastie. Najlepšie sa mu darí v spoločnosti trvaliek s plytkým koreňovým systémom, ako je levanduľa, kocúrnik alebo šalvia hájna. Tie pomáhajú udržiavať vlhkosť pôdy a obmedzujú rast burín bez toho, aby konkurovali orgovánu v boji o živiny. Na druhej strane dreviny so silne vyvinutými koreňmi, ako sú brezy, javory alebo topole, nie sú prospešné – rýchlo sterilizujú pôdu a oslabujú kríky, čo skracuje čas kvitnutia. Orgovánom škodí aj prítomnosť kyslomilných rastlín, ako sú čučoriedky alebo rododendrony – pokles pH pod 6,0 bráni vstrebávaniu vápnika a horčíka, čo urýchľuje starnutie kvetov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posypte tým orgovánové kríky. Poďakujú sa vám sviežimi kvetmi
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.