14.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mapo_japan).
Mnohí ľudia sa pýtajú, čo jesť, aby schudli bez veľkých obetí. Ukazuje sa, že sa nemusíte vzdať chutných jedál, aby ste sa postarali o svoju postavu. Kľúčom je vedomý výber surovín a mierny kalorický deficit podporený pravidelnou fyzickou aktivitou.

- Mnohí odborníci zdôrazňujú, že každý rozumný stravovací plán na podporu chudnutia si vyžaduje vyvážený pomer živín, sledovanie miernej energetickej bilancie a pravidelnú dávku pohybu.
Tieto faktory tvoria základ, na ktorom je možné založiť trvalé zlepšenie kondície a pohody.
- Najdôležitejším bodom je udržiavať každý deň malú stratu dodanej energie, známy kalorický deficit.
Zjednodušene povedané, telo potrebuje prijať o niečo menej kilokalórií, ako spotrebuje za deň. Potom začne čerpať z nahromadených tukových zásob, čo vedie k postupnému znižovaniu telesnej hmotnosti. S bezpečnosťou a aj minimalizáciou rizika jojo efektu.
Zásady zdravého stravovania
Aj pri plánovaní stravy s obmedzeným počtom kilokalórií sa oplatí dbať na to, aby v jedálnom lístku nechýbali kľúčové prvky.
- Telo potrebuje celú škálu makro- a mikroživín – od bielkovín a komplexných sacharidov až po zdravé tuky, vitamíny a minerály.
- To zabezpečí, že sa budeme naďalej cítiť dobre a predídeme aj nedostatku, čo je dôležité pre udržanie zdravého tempa chudnutia.
Namiesto toho, aby sme redukciu hmotnosti považovali za krátkodobú povinnosť, je lepšie k nej pristupovať ako k trvalej zmene životného štýlu. Vybudovanie správnych stravovacích návykov a zaradenie cvičenia do denného programu nielen zlepší spaľovanie prebytočného telesného tuku, ale zvýši aj vašu silu, imunitu a celkovú spokojnosť s vaším telom.
Čo by ste mali jesť, aby ste schudli?
Základom stravy, ktorá podporuje zdravé zbavovanie sa nadváhy, sú predovšetkým rôzne obilniny, dostatočné množstvo zeleniny a ovocia, chudé zdroje bielkovín a aj kvalitné tuky.
Takto zostavené jedlá sú nielen chutné, ale aj účinne pomáhajú dosiahnuť cieľovú hmotnosť.
- Z bielkovín sa oplatí vyberať najmä hydinu bez kože, morské a sladkovodné ryby, vajcia, nízkotučný tvaroh a rastlinné sójové výrobky. Takéto výrobky sú sýte, ale zároveň telu poskytujú množstvo cenných aminokyselín.
- Zelenina plná chlorofylu, ako je napríklad kapusta alebo špenát, má veľa dôležitých vitamínov, zatiaľ čo brokolica a karfiol pomáhajú znižovať hlad vďaka množstvu vlákniny. Farebné návrhy, vrátane papriky, mrkvy a paradajok, ďalej obohacujú jedlá o antioxidanty a aj betakarotén.
- Keď siahnete po ovocí, do jedálnička sa oplatí zaradiť napríklad grapefruity, jablká alebo rôzne druhy bobuľovitého ovocia. Ich prirodzená sladkosť toľko nezaťažuje organizmus a vitamíny a minerály, ktoré obsahujú, podporujú imunitu a dodávajú energiu.
- Z komplexných sacharidov sú cennou voľbou pohánkové krúpy alebo aj quinoa, v rozumných dávkach sa hodí aj hnedá ryža alebo ovsené vločky. Tieto potraviny poskytujú nielen postupné uvoľňovanie energie, ale majú aj pozitívny vplyv na reguláciu hladiny cukru v krvi.
- Na zozname priateľských tukov sú napríklad avokádo, olivový olej alebo orechy – neustále pripomíname, že prospešné lipidy sú potrebné pre vyváženú funkciu hormónov a podporujú vstrebávanie niektorých vitamínov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte si ho ráno do kávy a vypite. Zvýšite spaľovanie tukov a pocítite voľnosť v nohaviciach
Chorváti ho jedia. Na Slovensku je stále podceňovanou zeleninou.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.