15.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Radek Havlicek).
Myslíte si, že váš pes reaguje len na svoje meno a základné povely? Najnovšie výskumy odhaľujú prekvapivú pravdu – psy dokážu zachytiť nuansy našej reči, ba dokonca „odpočúvať“ rozhovory členov domácnosti. Odborníci varujú – dávajte si pozor na to, čo hovoríte v prítomnosti svojho chlpáča.

Foto: shutterstock/Radek Havlicek
Uvažujete niekedy, či váš pes naozaj rozumie tomu, čo mu hovoríte? Najnovšie štúdie publikované v časopise „Animal Cognition“ nenechávajú priestor na pochybnosti – áno, a to oveľa viac, než by sme očakávali. Medzinárodný tím vedcov z Veľkej Británie a Francúzska dokázal, že psy dokážu spracovávať ľudskú reč, rozpoznávať intonáciu, a dokonca zachytiť význam viet vyslovených mimovoľne.
Psy nás počúvajú pozornejšie, než si myslíme
Výskumníci z Univerzity v Lincolne a Sussexe a Univerzity Jeana Monneta uskutočnili experiment s 50 psami rôznych plemien. Ich majitelia vyslovovali dva druhy viet: jedna obsahovala meno psa a povel („poď sem, teraz!“), druhá – meno psa a bežný pokyn („podaj mi kávu“). Nahrávky prehrali s rôznou intonáciou: raz s nadšením, inokedy neutrálne. Čo sa ukázalo?
Štvornohí priatelia reagovali nielen na známe povely, ale aj na samotné znenie svojho mena – dokonca aj keď bolo vyslovené bez emócií. Navyše, psy boli ostražitejšie, keď sa vo vete objavila výrazná pauza, ktorá jej dávala štruktúru známu z každodenných interakcií s opatrovateľom. To naznačuje, že naše zvieratá sú oveľa lepšími poslucháčmi, než sme doteraz predpokladali.

Foto: shutterstock/Standret
Meno, tón a… pauzy. Psy to všetko analyzujú
To, že pes dokáže zareagovať na svoje meno, nie je nič nové. Ale vedomie, že môže analyzovať domáce rozhovory a zachytiť emócie z tónu hlasu, vedie k zamysleniu. Tu je, čo by ste radšej nemali hovoriť pred psom:
- zámer darovať ho niekomu inému – aj keď je to len žart, pes môže vycítiť nepokoj a zmenu tónu
- negatívne emócie spojené s ním – sťažovanie sa, že „zase narobil neporiadok“ alebo „stále šteká“ môže znižovať jeho pocit bezpečia
- rozhovory o stresujúcich situáciách – pes možno nerozumie obsahu, ale zachytí emocionálne napätie a začne sa znepokojovať
Psy majú výnimočné „ucho“ na ľudí
Schopnosť rozpoznávať reč bola doteraz pripisovaná len ľuďom. Ukazuje sa však, že domáce štvornohé zvieratá v priebehu domestikácie vyvinuli mimoriadnu citlivosť na náš jazyk. Vplyv má nielen tón hlasu, ale aj rytmus reči, prízvuk a prítomnosť páuz.
„Naše výskumy môžu zmeniť spôsob, akým vnímame komunikáciu so zvieratami. Už to nie je len ‚sadni‘ alebo ‚labka‘. Psy nás naozaj počúvajú,“ dodávajú vedci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
12 vecí, ktoré o vás váš pes vie. Toto pred ním nemôžete skrývať!
Prečo váš pes vyje? Radšej dávajte pozor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.