14.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Faiz Dila).
Zoťatie stromu je niekedy nevyhnutné, no čo s pňom, ktorý po ňom ostane? Ukazuje sa, že zbaviť sa ho svojpomocne môže byť náročné. Najatie niekoho s bagrom alebo frézou je drahé a nie vždy dostupné. Našťastie existujú jednoduché, domáce riešenia.

Foto: shutterstock/Grundsteins
Máte na záhrade peň a chcete sa ho zbaviť? Skúste prírodné riešenia
Ak máte v záhrade peň a chcete sa ho ekologicky a účinne zbaviť, vyskúšajte niektorý z overených domácich prírodných spôsobov. Zaobídete sa bez bagra či ťažkej techniky. Celý proces spočíva v urýchlení rozkladu dreva. Existuje viacero látok, ktoré tento proces bezpečne podporia.
Zoťatý peň kazí vzhľad záhrady? Takto sa ho zbavíte
Strom síce možno zoťať pílou, ale s vykopaním veľkého pňa už môže byť problém. Pomôcť si môžete drahými službami s technikou, ale ak vám neprekáža čakať a chcete ušetriť, stavte na prírodné urýchľovače rozkladu. Ideálne sú také, ktoré neškodia životnému prostrediu ani rastlinám v okolí.
- Stačí vyvŕtať do pňa širšie otvory a naliať do nich prírodné hnojivo s vysokým obsahom dusíka.
- Po naplnení ich zasypte zeminou a nechajte pôsobiť. Tento proces môžete občas zopakovať.
- Vo vnútri pňa sa začnú tvoriť huby, ktoré rozložia aj hrubé drevo. Celý rozklad môže trvať niekoľko mesiacov, v závislosti od veľkosti pňa. Niektoré prípravky však môžu celý proces urýchliť.

Foto: shutterstock.com/Faiz Dila
Soľ Epsom v záhrade? Pomôže vám zbaviť sa pňa rýchlejšie
Ďalším spôsobom je použitie mycélia – najčastejšie záhradkári siahajú po kornatci obrovskom, ktorý je v týchto prípadoch nenahraditeľná. Stojí približne 10 € a aplikuje sa rovnako ako spomínané hnojivo.
Do pňa môžete nasypať aj soľ Epsom. V záhradníctve má množstvo využití – od plašenia slimákov po podporu rastu trávnika. Pomôže aj s neestetickým pňom.
- Do vyvŕtaných dier nasypte soľ a zalejte vodou. Nízko zoťatý peň sa začne rozpadať už po niekoľkých týždňoch – čo je výborný výsledok.
Pozor na chemické prostriedky
Okrem prírodných riešení existujú aj chemické prípravky na báze dusičnanu amónneho. Uľahčia rozbitie pňa a urýchlia jeho odstránenie, no môžu negatívne ovplyvniť okolitú flóru. Preto sa oplatí uprednostniť ekologickejšie alternatívy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jednoducho ho položte do záhrady. Takto za pár hodín pochytáte všetky slimáky
Čo by sa nemalo zalievať hnojivom z cesnaku? Týmto rastlinám to viac uškodí ako pomôže
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.