12.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sashko).
Pravidelné kosenie trávnika vám zanecháva kopu zeleného odpadu? Nerobte chybu a nevyhadzujte ho! Pokosená tráva je skutočným pokladom, ktorý môže premeniť vašu záhradu na kvitnúci raj. Prinášame vám overené tipy, ako využiť tento cenný materiál a ušetriť pritom čas aj peniaze.

Foto: shutterstock/Sashko
Pravidelné kosenie trávnika patrí k záhradníckym povinnostiam už od jari. Rovnomerne pokosený trávnik vyzerá esteticky a upravo, ale čo s pokosenou trávou? Môže to byť dilema, ale len dovtedy, kým nespoznáte možnosti využitia pokosenej trávy v záhrade. Rastlinné zvyšky predstavujú mimoriadne hodnotnú surovinu.
Zelené zlato záhradkárov: Prečo je pokosená tráva taká cenná?
Pokosená tráva nie je odpad, ale vzácna záhradnícka surovina. Predstavuje vynikajúci zdroj dusíka, čím podporuje rozvoj užitočných pôdnych mikroorganizmov. Správne využitý pokos sa časom premení na humus, vďaka čomu zlepšuje úrodnosť pôdy a obmedzuje stratu cenných minerálnych látok.
Pokosená tráva tiež dodáva rastlinám fosfor a draslík. Pestované a okrasné rastliny tak získavajú stály prístup k živinám, vďaka čomu prebieha ich rast správnym spôsobom. Namiesto vyhadzovania trávy do nádoby na bioodpad ju využite v prospech celej záhrady.
Mulčovanie trávnika: Jednoduchý trik pre dokonalý zelený koberec
Šťavnato zelený trávnik vytvárajúci pred domom zelený koberec je cieľom každého záhradkára. Bola by škoda nevyužiť cennú surovinu, ktorá zostáva po kosení. Mulčovanie spočíva v rozdrvení pokosenej trávy a jej ponechaní na trávniku, aby slúžila ako prírodné hnojivo a zároveň chránila pred nadmernou stratou vody. Oceníte to najmä v perspektíve blížiaceho sa leta a potenciálnych horúčav.
Rozdrvený pokos (pokosené steblá by nemali byť dlhšie ako 4 cm) sa rýchlo rozkladá a poskytuje živiny pre rastúci trávnik. Chráni nielen pred suchom, ale tiež obmedzuje rast buriny a machu. Výsledkom je rovnomerne hustý trávnik, o ktorý sa staráte s menšou námahou.
Dôležité: Pamätajte, že na mulčovanie sa hodia suché a zdravé steblá. Nemali by medzi nimi byť súkvetia a semená. Vyhýbajte sa tomuto postupu počas daždivého počasia. Snažte sa tiež nerozkladať príliš hrubú vrstvu pokosu na trávniku.

Foto: shutterstock/Aleksandra Cheremisova
Zázračná ochrana pre vaše rastliny: Mulčovanie pokosenou trávou
Zvyšky, ktoré zostávajú po kosení, poslúžia aj iným rastlinám. Nemožno im vyčítať nedostatok všestrannosti! Mulčovanie pokosenou trávou prináša celý rad výhod.
Obmedzuje klíčenie a rast buriny, zároveň chráni korene pestovaných rastlín pred horúčavami a suchom. To vám umožní znížiť frekvenciu zalievania. Vďaka vrstve mulču je ľahšie udržať správne pH pôdy a dodávať rastlinám živiny. Je to tiež spôsob, ako chrániť pôdu pred eróziou.
Mulčovanie trávou sa osvedčuje v prípade rastlín, ktoré preferujú podložie so zásaditou a neutrálnou reakciou. Vrstva mulču by nemala presiahnuť 3-4 cm.
Kompostovanie: Premeňte pokosenú trávu na čierne zlato
Neviete, čo robiť s prebytkom pokosenej trávy? Zaobchádzajte s ňou ako s cenným doplnkom kompostoviska. Nielen že predstavuje „zelený“ doplnok s vysokým obsahom dusíka, ale tiež je veľmi dobrou potravou pre mikroorganizmy, ktoré prispievajú k urýchleniu procesu kompostovania.
Pri vkladaní pokosu do kompostoviska postupujte po vrstvách. Tráva by mala byť ukladaná striedavo so suchými materiálmi, napríklad konármi alebo pilinami. To zabráni jej hnitiu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy prvé kosenie trávy v roku 2025? Urobte to v správny deň a vaša záhrada sa premení na zelený raj
Nekoste trávnik týmto spôsobom. Zničí sa a bude vyzerať nevzhľadne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.