12.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nature’s clicks).
Guľovité kvetenstvo oživí každú úpravu – či už v záhrade alebo na balkóne. Lobulária prímorská nie je obrovská rastlina, ale kvitne bohato, takže je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sa chcú obklopiť nápadnými rastlinami. Nemá veľa nárokov a starostlivosť o lobuláriu je obmedzená na minimum.

Foto: shutterstock/Nature’s clicks
Lobulária prímorská – základné informácie
Je to rastlina charakteristická pre stredomorskú oblasť. Hoci sa podnebie jej domoviny líši od slovenského, bude sa jej veľmi dobre dariť aj na našich záhradách. Treba však brať do úvahy, že v našich podmienkach sa považuje za jednoročnú rastlinu.
Lobulária prímorská (Lobularia maritima) má kompaktný, polokruhovitý habitus a dorastá do výšky maximálne 30 cm. Vyznačuje sa malými kopijovitými listami, ale jej najväčšou prednosťou sú kvety. Lobulária kvitne od júna do septembra, niekedy aj v októbri, a je obsypaná drobnými hviezdicovitými okvetnými lístkami – zvyčajne v odtieňoch bielej a fialovej. Vydávajú príjemnú vôňu, ktorá láka motýle a včely. Stojí teda za to pomôcť užitočnému hmyzu a pritom získať krásnu dekoráciu pre vašu záhradu a terasu.
Konkurencia pre petúnie a surfínie
Jej výhodou je nielen veľkolepé kvitnutie. Lobulária prímorská rastie rýchlo a nie je veľmi náročná, takže na účinky pestovania nemusíte dlho čakať. Predstavuje ideálnu rastlinu na slnečný balkón. Čím viac svetla dostane, tým bohatšie kvitne. Dobre rastie nielen v kvetináčoch, ale aj na záhonoch. Hodí sa do skaliek, kde vytvára kvetinové koberce. Nič nebráni tomu, aby sa považovala za ideálnu rastlinu na okraje, kde často chýbajú nápady na usporiadanie priestoru.
Starostlivosť o lobuláriu prímorskú nie je zložitá. Aké má požiadavky?
Pestovanie lobulárie je mimoriadne obohacujúce. Netreba veľa, aby tento druh bezchybne prospieval a zdobil balkóny a záhrady hýrením farieb.
Lobulária prímorská má najradšej slnečné miesta. Potom získa pekný, kompaktný habitus a bohato kvitne. Vyhovuje jej však aj polotieň. Nemá vysoké nároky na pôdu. Stačí stredne úrodná a priepustná pôda s mierne kyslým až mierne zásaditým pH okolo 6. Jediné, čomu sa treba vyhnúť, je ílovitý substrát so sklonom k stagnácii vody. Nadmerná vlhkosť vedie k hnilobe koreňov. Z tohto dôvodu nepotrebuje častú ani výdatnú zálievku.
A čo hnojenia? Nepotrebuje. Ak však zistíte, že rast rastliny sa spomaľuje a kvety nie sú príliš nápadné, môžete lobuláriu prihnojiť univerzálnym hnojivom pre kvitnúce rastliny až dvakrát za sezónu.
Jednoduché ošetrenie, aby lobulária kvitla až do jesene
Pestovanie lobulárie zvládnu aj začínajúci záhradníci. Jednoduchý postup, ktorý treba mať na pamäti, predstavuje pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Cieľom je nielen pravidelné zlepšovanie vzhľadu. Je dôležité z hľadiska predĺženia kvitnutia až do jesenných mesiacov. Je to aj hygienická záležitosť, ktorá zabraňuje šíreniu hubových chorôb.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nová bohyňa záhrad a balkónov. V lete sa posýpa farebnými „hviezdičkami“. Takmer nikto o nej nepočul
Zahanbí nejednu muškátovú rastlinu na balkóne. Táto kvetina je hitom sezóny. Kvitne až do jesene
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.