11.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/withGod).
Máj je mesiac, keď záhradkári okrem iného intenzívne začínajú pracovať na vonkajšej výsadbe. Hoci je už pomerne teplé ročné obdobie, májové počasie môže byť rozmarné. Preto je dobré pred vložením sadeníc do zeme ich otužiť. Ide o dôležitý postup, na ktorý by ste mali myslieť ešte pred nástupom chladného počasia, aby sadenice bez úhynu vydržali presadenie na konečné miesto a boli odolnejšie voči vonkajším podmienkam.

Foto: shutterstock/withGod
V druhej polovici mája sa práce v záhrade zrýchľujú. Skôr ako sa tak stane, venujte sa starostlivosti o sadenice zeleniny aj kvetov. Aby sa zvýšila ich odolnosť a adaptácia na miesto určenia, musíte ich postupne aklimatizovať na vonkajšie podmienky. Ide o otužovanie sadeníc, na ktoré treba myslieť ešte pred nástupom „ľadových mužov“ a predtým, ako sa majitelia pozemkov a záhradkári pustia do práce „na plné obrátky“.
Čo je to otužovanie a prečo sa ho oplatí vykonať pred „ľadovými mužmi“?
Rastliny, ktoré boli zasiate do nádob a kvetináčov, čakajú v teplých miestnostiach na svoje konečné vysadenie. Vonkajšie poveternostné podmienky však môžu byť veľmi premenlivé, najmä na jar. Teplotné výkyvy sa vyskytujú dokonca aj v máji, preto sa záhradníci nie bezdôvodne obávajú „ľadových mužov“. Preto sa radšej postarajte o otužovanie sadeníc ešte pred polovicou mája.
Aby si sadenice bez problémov zvykli na nové, pomerne náročné podmienky, oplatí sa ich na to riadne pripraviť. To sa vykonáva prostredníctvom otužovania, t. j. rastliny sa postupne privyknú na vonkajšie podmienky. Účinky otužovania sadeníc možno pozorovať už v krátkom čase, pretože si rýchlo všimnete zosilnenie stoniek alebo sýtejšiu farbu listov.
Pre zdravý a bujný rast rastlín musíte prispôsobiť sadenice vonkajším podmienkam, ako teplotné rozdiely, vietor alebo priame slnečné svetlo. Otužovanie je dôležité najmä pre jemné rastliny, ako sú paradajky, paprika a uhorky, ako aj jednoročné kvety, napríklad begónie a petúnie. Je to jeden z najdôležitejších krokov pred výsadbou do zeme, aby ste mohli zabezpečiť zdravý štart plodín, a tým aj ich bohatú úrodu.
Kedy a ako otužovať sadenice? Majte na pamäti tieto otázky
V záhradníctve platí, že pred 15. májom, t. j. pred „ľadovými mužmi“, by ste sa mali zdržať sadenia teplomilných rastlín do zeme. Dovtedy je teda vhodný čas na otužovanie sadeníc. Takto im môžete zabezpečiť dobrý štart rastu v pôde. Malo by sa to robiť postupne a s rozmyslom. Najlepšie je začať tento proces približne 7 až 10 dní pred plánovanou výsadbou.
Začnite preto umiestňovať sadenice každý deň vonku, počnúc 1 až 2 hodinami v tieni. Postupne predlžujte čas, počas ktorého sú sadenice vonku, a postupne zvyšujte aj ich vystavenie slnku a teplotným výkyvom. Musíte to robiť postupne a nie nárazovo, vyhýbať sa extrémom. Musíte tiež sledovať predpoveď počasia, aby sa sadenice nenechávali vonku cez noc, keď sa predpovedajú nízke teploty.
Proces otužovania si vyžaduje individuálny prístup pre každý druh. Musíte ho sledovať, aby sa zistilo, kedy sú sadenice pripravené na trvalú výsadbu do zeme. Otužovaním sa lepšie prispôsobia prírodným podmienkam a získajú väčšiu odolnosť voči prípadným mrazom. Znamená to aj väčšiu odolnosť voči chorobám a predovšetkým dobrý štart a rýchly rast, ktorý prinesie nápadné kvety alebo bohatú úrodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stojí pár eur. V prvých týždňoch kŕmte uhorky. Nebudete stíhať zbierať úrodu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.