12.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Hendri kumbang shutterstock/Malshak).
Mnoho záhradkárov, ktorí sa chcú na svojich záhradných záhonoch vyhnúť chémii, siahajú po prípravkoch na domácu starostlivosť o rastliny. Cesnaková kaša alebo hnojivo z cesnaku je obľúbenou voľbou, ktorá funguje prekvapivo efektívne. Buďte však opatrní: nie všetky sadenice z toho budú mať prospech. Čo nezalievať hnojivom z cesnaku? Skontrolujte predtým, ako zničíte úrodu.

Foto: shutterstock/Hendri kumbang shutterstock/Malshak
Hnojivo z cesnaku je domáci elixír, ktorý posilňuje prirodzenú imunitu rastlín a zároveň účinne odrádza nezvaných hostí od návštevy našej záhrady. Jeho sila spočíva v antibakteriálnych a antiseptických vlastnostiach klinčekov, vďaka čomu sa perfektne hodí pre ekologické poľnohospodárstvo.
Pomáha predchádzať infekciám, ktoré sa vyvíjajú v pôde alebo napádajú listy. Dá sa použiť na polievanie aj postrek mnohých druhov – od jahôd po paradajky. Stojí však za to vedieť, že nie každá rastlina bude potešená takouto „sprchou“.
Ako pripraviť hnojivo z cesnaku? Nie je to také ťažké
Domáce hnojivo z cesnaku je zmes, ktorú pripravíte bez námahy. Môžete použiť takmer čokoľvek, čo by za normálnych okolností skončilo v odpadkovom koši. Stačí vedro a trocha trpezlivosti a za krátky čas sa budete tešiť z prírodného postreku, ktorý sa postará o rastliny vo vašej záhrade.
Pripravte si:
- Zvyšky cesnaku – poškodené strúčiky, súkvetia, listy, šupky a dokonca aj korene. Mali by naplniť približne 1/4 objemu nádoby.
- Voda – môže to byť voda z vodovodu, dažďová voda alebo voda z oplachovania zeleniny. Suroviny zalejte tak, aby hladina bola niekoľko centimetrov pod okrajom vedra.
- Nádobu na hnoj je najlepšie umiestniť na tmavé a chladné miesto.
- Po niekoľkých dňoch sa objavia bubliny – znamenie, že fermentácia začala. Keď sú preč, elixír je pripravený na použitie.
Najlepšie funguje, keď je čerstvé, aj keď sa môže uchovávať niekoľko dní po dokončení fermentácie. A ak niečo zostane, šup do kompostu. Táto porcia cesnakovej energie urýchľuje rozklad zvyškov a obohacuje pôdu ako ten najlepší štartér.

Foto: Súkromný archív
Čo nezalievať cesnakom? Pamätajte a neublížite svojej úrode
Aj keď sa môže zdať, že domáci odvar dokáže zázraky na každom záhone, niektoré rastliny si takú intenzívnu starostlivosť vôbec nevyžadujú. Naopak, na cesnakový kokteil môžu reagovať zle. Ktoré druhy je lepšie nepolievať?
- Cibuľoviny a hľuznaté rastliny, napr. cibuľa, pór, mrkva, petržlen, zeler a aj samotný cesnak. Ich korene sú príliš citlivé na taký silný elixír.
- Zelenina s krátkym vegetačným cyklom, ako je reďkovka, šalát, kôpor, rukola alebo špenát. Ľahko sa prehnojujú, čo môže ovplyvniť chuť a zdravotný stav úrody.
- Okrasné rastliny s jemnou štruktúrou, napr. levanduľa, vres, azalky, rododendrony. Namiesto toho, aby ste im pomohli, môžete spôsobiť vädnutie listov.
V ich prípade je lepšie použiť šetrnejšie hnojivá – kompost, granulovaný hnoj alebo kyslú rašelinu. To vám dá istotu, že budú zdravo rásť a nič im nebude brániť vo vývoji.
Čo zalievať hnojivom z cesnaku?
Existujú rastliny, ktoré takéto ošetrenie cesnakom úplne milujú. Vďaka nemu sa stávajú silnejšími, odolnejšími a zrelšími. V ich prípade prírodný odvar funguje ako rastlinný doping, no bez vedľajších účinkov. Použite tekuté hnojivo na:
- Jahody, lesné jahody, maliny. Zlepší ich odolnosť voči pôdnym chorobám a podporí rodenie.
- Paradajky, uhorky, cuketa, paprika. Ochráni ich pred múčnatkou a plesňou.
- Ruže a iné okrasné rastliny. Najmä tie, ktoré napadli vošky a roztočce.
- Ovocné stromy a kríky. Posilní ich proti infekciám, má ochranný účinok a zlepší kvalitu úrody.
Takéto hnojivo navyše podporuje pôdnu mikroflóru. Obohacuje jej štruktúru, podporuje tvorbu humusu a priťahuje dážďovky. Pri rozumnom používaní je to lacný, nekomplikovaný a plne ekologický spôsob starostlivosti o vašu záhradu.
Používate vo svojej záhrade aj vy cesnakové hnojivo?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Skyslo vám mlieko? Nevylievajte ho do výlevky. Jahody priam volajú po takomto koktaile
Lepšia ako tuje a odpudzuje komáre a kliešte. Zdobí záhradu bielymi „guľami“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.