09.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Helen Sushitskaya).
Často sa stáva, že po vytrhaní buriny ju bez rozmýšľania okamžite vyhodíte. Oplatí sa však ponechať si ju a pripraviť z nej niečo, čo zlepší stav vašich rastlín a pomôže vám starať sa o nich. Zbavíte sa tak nielen problému s burinou, ale aj posilníte vaše rastliny. Navrhujeme, čo si z buriny vyrobiť, aby ste mali krásnu záhradu.

Foto: shutterstock/Helen Sushitskaya
Burina v záhrade je problémom pre mnohých ľudí. Ak však viete, ako ju správne používať, môžete sa z nej dokonca tešiť a považovať ju za veľmi užitočnú. Stačí, ak z nej po vytrhnutí vytvoríte určitý odvar, ktorý vaše rastliny posilní a povzbudí k rastu. Tu je niekoľko tipov, ako burinu čo najlepšie využiť.
Na čo použiť vyklčovanú burinu? Táto metóda premení vašu záhradu
Skúsení záhradkári často pripravujú kompost z buriny. Je to ekologický a ekonomický spôsob výživy rastlín, ktorý navyše minimalizuje množstvo odpadu. Vďaka nemu bude vaša záhrada svieža a zdravá. Okrem toho je to prírodná metóda, ktorá vám umožňuje starať sa o rastliny bez použitia chemikálií, takže je bezpečná pre rastliny, ľudí aj zvieratá.
Kozonoha hostcová, ktorá je známa aj ako kozia noha, v tejto úlohe urobí skvelú prácu. Je to obľúbená burina z čeľade zelerovitých, ktorá sa objavuje vo väčšine záhrad a pozemkov. Je to trvalka s výraznými trojpočetnými listami a bielymi alebo bledoružovými kvetmi, ktoré tvoria dáždniky. Ukazuje sa však, že proti nej bojujete zbytočne, pretože sa môže ukázať ako veľmi užitočná.
Listy kozonohy sú totiž bohaté na cenné živiny, ako je meď, železo, horčík, draslík, mangán a bór. Preto je dobré túto burinu po vytrhaní ponechať a vyrobiť z nej hnojivo.
Stačí, ak burinu vložíte do plastovej nádoby, trochu ju rozdrvte a zalejte vodou tak, aby úplne nezakryla rastliny. Odvar nechajte pôsobiť dva týždne, a keď z neho zmizne pena, môžete začať aplikovať hnojivo z buriny.
Ako používať hnojivo na burinu? Toto si treba zapamätať
Keď ste si pripravili hnojivo z buriny, musíte vedieť aj to, ako ho správne používať. Je veľmi dôležité, aby sa výsledná hnojivá kaša zriedila v pomere 1:10 s vodou. Stačí ňou rastliny zalievať raz za dva týždne. V prípade, že vám zostane trochu tekutiny, je dobré zvyšok tekutého hnojiva vyliať do kompostu.
Hnojivo z kozonohy možno použiť okrem iného na hnojenie zeleniny alebo okrasných rastlín. Navyše tento druh hnoja možno pripraviť z rôznych druhov burín, ktoré sa na pozemku ľahko nájdu. Dobrý nápad je použiť aj žihľavu, vratič alebo púpavu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako na burinu bez chémie? Vyskúšajte tento jednoduchý recept
Môžete mať záhradu bez buriny. Záhradník radí, čo robiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.