06.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Gorevan).
Máj je pre každého majiteľa pozemku a záhradkára mimoriadne rušný mesiac. Okrem netrpezlivo očakávanej výsadby a výsevu musíte však vykonať aj množstvo ďalších prác, aby záhrada lahodila oku a priniesla svieže plány na túto sezónu. Aké práce treba v máji v záhrade urobiť? Odporúčame: – v záhrade, v ktorej sa bude pracovať, sa môžete pustiť do prác, ktoré by mohli byť náročné na údržbu.

Foto: shutterstock/Olga Gorevan
- Máj je veľmi rušný mesiac pre všetkých záhradkárov a majiteľov pozemkov.
- Okrem výsadby a výsevu okrasných rastlín a zeleniny by sa mali vykonať aj ďalšie dôležité práce v sade alebo na záhonoch.
- Stojí za to pamätať na troch zamrznutých, aby vaše plodiny nezmrzli v dôsledku náhleho poklesu teploty počas noci.
Máj je jedným z najrušnejších mesiacov v záhrade. Ožívajú takmer všetky rastliny. Bohužiaľ, je to aj čas, keď sa začínajú objavovať škodcovia. Májové práce v záhrade sú oveľa viac než len výsadba nových rastlín na záhonoch a kvetinových záhonoch. Zistite, aké práce musíte naplánovať.
Traja zamrznutí – magický dátum pre záhradkárov
Hoci rôzne sadenice rastú na parapetoch ako bláznivé už od začiatku roka, kvôli vrtošivému počasiu a nočným mrazom, ktoré stále panujú, potrvá ešte dlho, kým ich bude možné presadiť do zeme.
Platí, že v období od 12. do 15. mája (Traja zamrznutí) dochádza k výraznému poklesu teplôt a častým nočným mrazom, najmä v prízemnej vrstve. Preto sú tieto dátumy také dôležité pri plánovaní výsadby v záhrade. Väčšinu rastlín presádzame do zeme až po 15. máji, aby čerstvé sadenice nepremrzli. Po tomto dátume nielenže sadíme do zeme, ale môžeme aj rastliny, ktoré sme prezimovali v interiéri, vyniesť von. To platí aj pre pestovanie kvetov, byliniek alebo zeleniny na balkónoch a terasách.
Máj v záhrade – čo treba urobiť v sade?
Máj je obdobím kvitnutia mnohých ovocných stromov a je to ideálny čas na starostlivosť a zlepšenie ich stavu. Čo musíte urobiť?
Hnojte a zabezpečte dostatočnú zálievku – v prípade starších stromov môžete s hnojením začať už v apríli, ale ak ste túto prácu vynechali, nič nie je stratené, máj je ideálny čas na posilnenie rastlín týmto spôsobom. Mladé ovocné stromy môžete hnojiť aj počas celého mesiaca. Dobre fungujú viaczložkové hnojivá.
Zalievanie – áno, začiatkom jari môže byť vody pomerne málo a ovocné stromy sa za pravidelnú zálievku odvďačia bohatým ovocím. V máji väčšina ovocných stromov kvitne a práve ich kvitnutie rozhoduje o tom, koľko ovocia budete zbierať v lete a na jeseň.
Postarajte sa o opeľovanie – samotný kvet sa nepremení na chutné ovocie, na to potrebujete opeľovače. V blízkosti ovocného stromu alebo kríka by mali byť opeľujúce výhonky, môžete ich nastaviť do vázy z vedra, to stačí. Biodiverzite záhrady prospeje aj prítomnosť užitočného hmyzu.
Ochrana pred škodcami – v máji sa prebúdza k životu nielen užitočný hmyz, ale aj škodcovia, ktorí milujú naše vzácne ovocné výsadby. V polovici mája zaveste pasce na ovocné mušky. Druhá polovica mesiaca je tiež vhodným obdobím na postreky, pričom sa oplatí využiť prírodné metódy, ako je postrek žihľavou alebo cesnakom, skôr ako siahnete po chemických prípravkoch. Ak ich použijete, dôsledne dodržiavajte pokyny výrobcu a nezabudnite si postrek naplánovať na večer, keď už užitočné včely nelietajú okolo.
Okrasné rastliny – májový pracovný zoznam
Hoci sa v máji sústredíte najmä na výsadbu a výsev nových rastlín, nemali by ste zabúdať na starostlivosť o ostatné okrasné rastliny. V druhej polovici mesiaca končia svoje kvitnutie orgovány. Aby ste zabezpečili, že budú kvitnúť rovnako bohato aj v budúcom roku, odporúča sa odstrániť odkvitnuté kvety.
V tomto období majú mnohé stromy a kríky veľmi intenzívne obdobie rastu a potrebujú pravidelný rez. Ak chcete mať bujný habitus, zastrihávajte mladé výhonky, pričom ponechajte len dva alebo tri. Zabezpečíte tak krásne a husté georgíny a fuksie.
V máji by sa mala burina pravidelne odstraňovať, inak môže bez milosti zaplaviť vaše záhony a poškodiť vzchádzajúce rastliny.
Koncom mája naposledy hnojte cibuľovité rastliny.
Do zeme zasaďte aksamietnice, astry, sirôtky, sedmokrásky, fialky a klinčeky. Ak je počasie veľmi nepriaznivé, môžete ich pred mrazom chrániť aj rúnom.
Májová zeleninová záhrada
V máji sa práce v zeleninovej záhrade zameriavajú najmä na výsev a ukladanie plánovaných plodín do pôdy. Nezabudnite na Troch zamrznutých, aby vám sadenice nezahynuli v dôsledku mrazu. Taktiež pravidelne odstraňujte burinu, ktorá sa objavuje.
V prvej polovici mája možno bez obáv vysievať šalát a reďkovky, ktoré sa neboja nízkych teplôt. V druhej polovici mesiaca je čas privítať na záhonoch mrkvu, červenú repu, tekvicu alebo zelenú fazuľu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť paradajky do zeme? Nerobte to príliš skoro. Záhradkári uvádzajú presný dátum
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.