05.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photostokerai).
Záhrada môže byť skutočným pokladom rastlín, ktoré sú cenné pre zdravie. Jednou z nich je medovka, ktorá je známa svojimi intenzívne zelenými listami a aromatickou vôňou. Je známa najmä pre svoje upokojujúce vlastnosti. To je však len začiatok zoznamu. Čo ďalšie ponúka pitie medovky?

Foto: shutterstock/Photostokerai
Medovka lekárska (Melissa L.) má viacero názvov, najmä v ľudovom názvosloví. Prirodzene sa vyskytuje v Maroku, na Madeire, v Tunisku alebo na Kanárskych ostrovoch, v južnej Európe a Ázii. V súčasnosti sa pestuje po celom svete, aj na Slovensku. K nám sa dostala vďaka talianskym mníchom, ktorí ju pôvodne pestovali v kláštorných záhradách.
Oplatí sa ju mať aj vo svojej záhrade alebo v črepníku, pretože je známa svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami. Najčastejšie sa o nej hovorí v súvislosti s jej upokojujúcim účinkom a ako o pokladnici antioxidantov.
Aké sú výhody pitia medovky? Kľúčové vlastnosti
Liečivou surovinou medovky sú zelené listy a za jej vlastnosti je zodpovedný esenciálny olej. Má protiplesňové a antibakteriálne účinky. V jej zložení nájdete citral, citronellal, geraniol, β-pinén, α-pinén, β-karyofylén a kumén. Okrem toho obsahuje flavonoidy, triesloviny, fenolové kyseliny, chlorofyl, minerálne a triterpénové zlúčeniny, karotenoidy a horčiny.
Medzi najdôležitejšie zlúčeniny patria kyseliny ferulová, rozmarínová, kávová a p-kumarová. To je veľa, však? Táto kombinácia má silný oxidačný účinok. V medovke nájdete aj niektoré zložky, ako sú zinok, železo, meď a mangán.
Medovka sa používa ako prírodný liek, ktorý pomáha pri úzkosti, podráždenosti alebo nervovom rozrušení. Nálev z medovky pomôže uvoľniť sa a zlepšiť koncentráciu. Medovka pomáha aj pri problémoch so spánkom. To je však len začiatok.
Po výluhu môžu siahnuť aj ľudia trpiaci tráviacimi problémami alebo syndrómom dráždivého čreva.
Medovka tiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu, stabilizovať hladinu cukru v krvi a prináša úľavu pri predmenštruačnom syndróme (PMS) a menštruačných bolestiach.
Medovka môže pomôcť aj pri migréne, prechladnutí, chrípke, pľúcnych ochoreniach a bronchitíde.
Vďaka uvedenej kombinácii zložiek medovka tiež potláča pôsobenie voľných radikálov. Ich nadbytok urýchľuje proces starnutia. Rastlina je teda prírodným antioxidantom, ktorý pomôže rozbiť voľné radikály.
Medovka: zoznam kontraindikácií
Pitie medovky nemá príliš dlhý zoznam kontraindikácií. Rovnako ako pri iných bylinkách je však dobré zachovať striedmosť. Príliš veľká dávka môže spôsobiť bolesti brucha, nevoľnosť alebo bolesti hlavy. Bezpečná denná dávka pre dospelého človeka sú dve šálky.
Je zrejmé, že ľudia, ktorí sú alergickí na niektorú z jej zložiek, by medovku nemali piť. Ako každá bylina, aj táto sa môže vzájomne ovplyvňovať s inými liekmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento čaj pite každý deň. Upokojuje nervy a podporuje tráviaci systém
Tajomstvo prirodzeného pokoja a zdravia. Oplatí sa pravidelne piť čaj z medovky?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.