04.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olena Zaskochenko).
Niekoľko dní, alebo možno aj hodín po tom, čo ste počas konverzácie nadhodili určitú tému, vám telefón začal zobrazovať reklamy s podobným obsahom? Napadlo vám, že vás odpočúvajú? Ukazuje sa, že je to skutočne možné. Ako to skontrolovať a dá sa tomu zabrániť? Radíme.

Foto: shutterstock/Olena Zaskochenko
Zobrazovanie reklám, ktoré sa zhodujú s frázami, ktoré zadávame do vyhľadávača, je bežné už roky. Technológia sa však vyvíja vpred a s ňou aj spôsoby, akými môžu inzerenti osloviť potenciálnych zákazníkov. Dospelo to do bodu, kedy si musíme dávať pozor nielen na to, čo píšeme do vyhľadávačov na mobilných zariadeniach, ale aj na to, čo hovoríme.
Pravdepodobne ste už zažili situáciu, keď krátko po rozhovore s priateľom o zaujímavej téme váš webový prehliadač a ďalšie aplikácie začali navrhovať obsah s podobnou témou. Ak si myslíte, že je to náhoda, mýlite sa.
Máte podozrenie, že váš telefón odpočúva? Vieme, ako si to môžete overiť
Nie je žiadnym tajomstvom, že smartfóny plnia akúsi sledovaciu funkciu. Vďaka neustále zapnutému mikrofónu virtuálny asistent zaznamenáva slová a kľúčové slová, ktoré hovoríme. Tieto sa potom odošlú do systému, ktorý je zodpovedný za výber vhodných reklám pre daného používateľa.
Ak si však nie ste istí, či vaše zariadenie takto funguje, začnite sa rozprávať o téme, o ktorej ste sa predtým nerozprávali. Keď uvidíte obsah, ktorý sa na to odvoláva, budete si takmer na 100 % istí.
Čo robiť, ak sa skutočne ukáže, že vás vaše zariadenie špehuje? Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.
Váš smartfón o vás vie všetko. Čo môžete urobiť pre ochranu svojho súkromia?
Najprv si skontrolujte nastavenia telefónu a zistite, ktorým aplikáciám ste udelili prístup k mikrofónu. Často sa totiž tieto povolenia aktivujú automaticky pri inštalácii aplikácií a neskôr na to zabudneme. Za odpočúvanie môže byť zodpovedný aj Google Asistent v Android zariadeniach či Siri v iPhonoch.
Ich vypnutie by malo situáciu aspoň čiastočne vyriešiť. Netreba však zabúdať, že všetky aplikácie nainštalované v zariadení zbierajú rôzne údaje, a pri akceptovaní ich podmienok spravidla súhlasíme s ich sprístupnením tretím stranám. Preto je na mieste opatrnosť a rozvaha.

Foto: shutterstock/Wachiwit
Zažili ste podobnú situáciu?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kradne viac elektriny, než si myslíte. Zabúdame ho vypnúť alebo nechávame zapojený
Nerobte túto chybu pri nabíjaní telefónu. Neskôr budete behať s powerbankou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.