04.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natali22206).
Pivonky sú bezpochyby jedny z najkrajších záhradných kvetov. Očarujú svojimi veľkými, veľmi dekoratívnymi kvetmi a nádhernou sladkou vôňou. Aby však bohato kvitli, musíte ich hnojiť. Ich kvitnutie môžete podporiť doma vyrobenou výživou, na ktorú neminiete ani cent.

Foto: shutterstock/Natali22206
Počas nasadzovania púčikov potrebujú pivonky hnojenie. Len tak budú môcť bohato kvitnúť. Aby ste si tieto kvety mohli vychutnať v plnej kráse, musíte uplatňovať aj niekoľko pravidiel starostlivosti. Ako teda tieto rastliny zveľaďovať a starať sa o nich, aby vašu záhradu zaplavila hojnosť farieb? Pozrite sa na to teraz.
Ako sa starať o pivonky? Najdôležitejšie pravidlá starostlivosti
Pivonky zvyčajne sadíme začiatkom jesene. Môžete to urobiť aj na jar – od marca do mája, ak chcete rastliny zasadiť s koreňmi do zeme. Dodržiavajte vzdialenosť 90 x 50 cm.
Samozrejme, po vysadení si kvetiny vyžadujú primeranú starostlivosť. Najlepšie rastú na slnečnom mieste, chránené pred vetrom. Nedostatok slnka má za následok slabé kvitnutie. Potrebujú tiež dobre odvodnenú, vlhkú, priepustnú pôdu s neutrálnym alebo mierne kyslým pH.
Pivonky zalievajte mierne, prúd vody smerujte priamo na substrát. Vyhnite sa však namáčaniu listov a kvetov. Premáčanie a vlhkosť vedú k rozvoju hubových ochorení.
A nezabudnite odstraňovať odkvitnuté kvety. Podporíte tým bujný rast a zlepšíte estetiku záhonu.
Tieto rastliny by sa nemali presádzať príliš často. Mali by zostať na jednom mieste po mnoho rokov. Až potom sa budú plne rozvíjať.
Prečo je hnojenie pivoniek také dôležité?
Hnojenie pivoniek je pri ich pestovaní rovnako dôležité ako vyššie uvedené ošetrenia. Potom budú vytvárať veľké a krásne kvety.
Dôležité sú aj minerálne látky, ktoré im dodávate. Príliš veľa dusíka v hnojive spôsobuje skôr rast listov ako kvetov. Preto používajte živiny bohaté na fosfor a draslík, ktoré sa postarajú o rozvoj koreňového systému a iniciujú kvitnutie.
Prvé hnojenie sa vykonáva skoro na jar, t. j. po skončení vegetácie. Druhé sa vykonáva počas tvorby púčikov, t. j. po 4 – 6 týždňoch, zatiaľ čo tretie hnojenie by sa malo uskutočniť po skončení kvitnutia.
Recept na domácu výživu pre pivonky z kávovej usadeniny
Pre pivonky môžete pripraviť výživu z obľúbeného odpadu – kávovej usadeniny. Obsahuje nielen draslík a fosfor, ale aj horčík, vápnik a železo. Ako si teda z nej pripraviť hnojivo?
Jednoducho nasypte pohár kávovej usadeniny do 10 litrov vody, nechajte chvíľu odstáť, kým odpad nenapučí, a potom dobre premiešajte. Týmto roztokom zalievajte rastliny každé dva týždne.
Nielen kávová usadenina. Ďalšie domáce živiny pre pivonky
Banánové šupky sú tiež zdrojom draslíka a fosforu. Ak z nich chcete vyrobiť hnojivo, musíte ich nakrájať na kúsky, zaliať vodou a odložiť na 2 – 3 dni. Po uplynutí tejto doby tekutinu sceďte a zalievajte ňou pivonky. Nič vám nebráni v tom, aby ste šupky z banánov zakopali do pôdy okolo rastlín.
Ďalšou domácou výživou pre pôdy s vysokým pH je výživa vyrobená z kyseliny citrónovej. Rozpustite 10 g tohto výrobku v 10 litroch vody. Tým sa následne jemne okyslí substrát.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tajomstvo záhradkárov odhalené. Tento trik zaručí pivonkám bohaté kvety!
Kedy vysádzať pivonky na jar. Budú kvitnúť v prvom roku?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.