2.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mouse family).
Grilovanie je radosť, ale čistenie roštu po ňom už menej. Vyskúšajte tieto jednoduché triky, ktoré vám ušetria čas a nervy pri odstraňovaní pripálenín.

Foto: shutterstock/Mouse family
Grilovacia sezóna sa rozbehla naplno a prináša so sebou aj večnú otázku: ako odstrániť zaschnutý tuk a pripáleniny z roštov? Mnohí z nás považujú umývačku riadu za najpohodlnejšie riešenie a siahajú po nej. Otázkou však zostáva, či je to vždy bezpečné. Nie každý rošt zvládne kontakt s horúcou vodou pod tlakom a agresívnymi čistiacimi prostriedkami. Existujú však jednoduché a účinné spôsoby, ako vrátiť vášmu grilovaciemu roštu pôvodný lesk bez zbytočného úsilia. Stačí poznať pár šikovných trikov a vaše grilovanie bude vždy príjemným zážitkom od začiatku až do konca.
Môžete dať rošt do umývačky? Záleží na materiáli
Na prvý pohľad sa to zdá jednoduché – rošt je špinavý, tak ho hodíte do umývačky a je po probléme. Práve vtedy však začínajú komplikácie. Nie každý rošt dobre znáša kontakt s horúcou vodou pod tlakom a silnými čistiacimi prostriedkami.
Ak je váš rošt vyrobený z nehrdzavejúcej ocele alebo pokrytý smaltom, môžete ho bez väčších obáv vložiť do umývačky. Tieto materiály sú odolné voči pôsobeniu horúcej vody a chemických čistiacich prostriedkov. Napriek tomu je dobré pozrieť sa do návodu od výrobcu, pretože niektoré povrchové úpravy môžu mať svoje obmedzenia.
Iná situácia nastáva pri liatinových roštoch. Tento typ roštov má poréznu štruktúru, ktorá absorbuje vodu a podporuje koróziu. Umývanie v umývačke je najrýchlejší spôsob, ako stratiť ochrannú vrstvu a privolať hrdzu. Namiesto toho je lepšie staviť na tradičné kefovanie a jemné prípravky.

Foto: shutterstock/Sergei Telenkov
Účinné spôsoby na čistenie roštu: Domáce triky, ktoré fungujú
Rošt je najlepšie čistiť hneď po grilovaní, keď je ešte teplý. Stačí kvalitná kefa z nehrdzavejúcej ocele alebo tvrdých štetín, aby ste sa ľahko zbavili zvyškov jedla a tuku. Ak sa nečistoty ťažko odstraňujú, ponorte rošt na niekoľko hodín do roztoku teplej vody s jemným čistiacim prostriedkom.
Hoci na trhu nechýbajú hotové prípravky, mnoho ľudí stále siaha po domácich spôsoboch – jednoduchých a zároveň účinných. Jedným z najpopulárnejších trikov je využitie cibule. Stačí ju prekrojiť napoly, napichnúť na vidličku alebo uchopiť kliešťami a pretrieť ňou ešte teplý rošt. Cibuľa prirodzene rozpúšťa tuk a pomáha odstrániť zvyšky jedla, a zároveň dodáva roštu ľahkú ochrannú vrstvu.
Ďalším domácim patentom je hliníková fólia. Zvinutá do pevnej gule výborne poslúži ako provizórna kefa na drhnutie. Keď je rošt mimoriadne znečistený, siahnite po domácom čistiacom prostriedku na báze jedlej sódy, octu a peroxidu vodíka. Z týchto ingrediencií môžete pripraviť hustú pastu, ktorú nanesiete na rošt a necháte pôsobiť približne pätnásť minút. Potom stačí rošt vydrhnúť kefou a opláchnuť teplou vodou.
Nezávisle od zvolenej metódy musíte rošt po umytí dôkladne osušiť, aby ste predišli hrdzaveniu. Tento jednoduchý krok často rozhoduje o životnosti vášho grilovacieho náčinia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam vyhodiť alobal? Pripomíname vám pravidlá separácie
Zázračný alobal z kuchyne: Zbavte sa vodného kameňa bez drahej chémie!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.