01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Piyaset).
Skúsení záhradníci často hovoria, že úspešné pestovanie rastlín sa začína v pôde. Pôda bohatá na humus a živiny je absolútnou nevyhnutnosťou, ale ako ju získať bez toho, aby ste museli míňať majetok za špeciálne hnojivá? Stačí použiť niekoľko prísad, ktoré pôdu vo vašej zeleninovej záhrade prirodzene zúrodnia.

Foto: shutterstock/Piyaset
Ktorá pôda je najlepšia pre zeleninu?
Vaša vlastná zeleninová záhrada vám poskytuje prístup k čerstvým a zdravým plodinám takmer po celý rok. Pri jej zakladaní by ste si mali vybrať slnečné miesto chránené pred silným vetrom, pretože práve na takomto mieste zelenina produkuje najviac cenných živín a získava plnú, výraznú chuť. Ak chcete, aby rastliny dobre rástli a prinášali bohatú úrodu, musíte zvoliť aj vhodnú pôdu.
Aký druh pôdy je najlepší pre zeleninu? Samozrejme, každá rastlina má iné preferencie, ale vo všeobecnosti možno povedať, že pre väčšinu z nich je vhodná pomerne kyprá, priepustná pôda s perlovou štruktúrou. Substrát by sa mal ľahko zahrievať a mal by mať aj vysokú schopnosť zadržiavať vodu, t. j. schopnosť zadržiavať vodu.
Pri zvažovaní, v akej pôde pestovať zeleninu, musíte zohľadniť pH pôdy. Prevažnej väčšine druhov sa najlepšie darí v substráte s mierne kyslým až neutrálnym pH (6,0 – 6,8). Mnohé náruživo pestované druhy zeleniny majú vysoké nároky na živiny (napr. uhorky, paradajky, papriky alebo cukety). Vyžadujú bohatú pôdu bohatú na humus, najlepšie hnojenú prírodnými hnojivami.
Najlepšia zmes pôdy pre zeleninovú záhradu
Čo môžete robiť, ak vaša pôda na záhrade nie je ideálna? Zlá pôda vedie k pomalšiemu rastu, nižším výnosom a zvýšenej náchylnosti rastlín na choroby a škodcov. Našťastie môžete rýchlo zlepšiť kvalitu aj chudobnej, vyčerpanej pôdy, aby bola vhodná na pestovanie zeleniny. Stačí ju obohatiť o špecifické zložky.
Vytvoriť si vlastnú zmes pôdy pre zeleninovú záhradu je jednoduchšie, ako si myslíte. Na jej prípravu potrebujete:
- 2 diely zeminy zo záhrady,
- 2 diely kompostu,
- 1 diel perlitu alebo vermikulitu,
- 1 diel odkyslenej rašeliny,
- 1/2 dielu piesku,
- navyše: biohumus, rohová múčka.
Začnite zmiešaním pôdy s kompostom. Pridajte kypriaci perlit alebo vermikulit, odkyslenú rašelinu a piesok. Obohaťte ju biohumusom (60 ml/l vody) alebo rohovou múčkou (100 g/m2). Ten sa potom umiestni na záhony a premieša sa hrabľami s vrchnou vrstvou pôdy. Tento substrát bude ideálny nielen pre nenásytné uhorky a cukety, ale aj pre menej náročné druhy zeleniny, ako sú reďkovky, šalát, špenát a mrkva.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zázračné dážďovky: Ako premeniť kuchynský odpad na prírodné zlato pre rastliny
Odstraňujete púpavu z trávnika? Záhradník prezradí, či je to potrebné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.