24.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mulevich).
Ich štíhle stonky a farebné tŕne dokážu premeniť obyčajný záhon na skutočnú ozdobu záhrady. Gladioly sú pútavé a impozantné – ale len vtedy, ak im dáte dobrý štart. Ak urobíte pri výsadbe jedinú chybu, rastliny sa nemusia uchytiť, môžu zvädnúť alebo sa zlomiť pod vlastnou váhou. Zistite, kedy a ako vysádzať gladioly, aby ste sa mohli tešiť z ich kvitnutia počas celého leta.

Foto: shutterstock/Mulevich
Gladioly sú už roky veľmi obľúbené medzi záhradkármi – skúsenými aj začiatočníkmi. Ich vysoké kvetenstvo v šťavnatých farbách upúta pozornosť a dodá záhonom eleganciu. Hoci sa môžu zdať náročné, stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby krásne rástli a nelámali sa pod vlastnou váhou.
Kedy sadiť gladioly? Najlepší čas je koniec apríla a začiatok mája
Názov „Gladiolus“ pochádza z latinčiny a znamená meč. Je to odkaz na štíhle listy pripomínajúce meč a stonky, ktoré pripomínajú čepeľ. Gladioly patria do čeľade kosatcovité a vyskytujú sa vo viac ako 260 druhoch – hoci v záhradách najčastejšie uvidíte ich hybridy vytvorené pre čo najlepší vizuálny efekt. V priebehu rokov boli vyšľachtené stovky odrôd, ktoré sa líšia tvarom, farbou a veľkosťou kvetov.
Najlepší čas na sadenie gladiol do zeme je koniec apríla alebo začiatok mája. Prečo práve vtedy? Pôda by už mala mať teplotu okolo 10 stupňov Celzia, čo sú priaznivé podmienky pre klíčenie a bezpečné pre jemné hľuzy. Pri príliš skorej výsadbe hrozí riziko mrazu alebo hniloby, zatiaľ čo pri príliš neskorej výsadbe bývajú rastliny vystavené stresu zo sucha a tepla, ktorý môže narušiť ich rast.
Hĺbka jamiek sa má pohybovať od 10 do 15 cm. Aj keď sa to môže zdať ako maličkosť, v praxi je to obrovský rozdiel. Príliš plytko vysadené gladioly majú tendenciu prevracať sa a lámať, no práve ich štíhle, stúpajúce stonky sú najviac dekoratívne. Treba tiež dodržiavať správne rozostupy. Najmenej 10 cm pri stredne vysokých odrodách a až 25 cm pri vysokých odrodách. To umožní rastlinám voľne rásť a nesúperiť o živiny. Nezabudnite tiež na správne stanovište – najlepšie slnečné, ale chránené pred vetrom.
Aké sú odrody gladiol?
Na výber máte množstvo odrôd záhradných gladiol. Tieto kvety sa pestujú takmer v každej farbe, často s efektnými povrchovými úpravami okvetných lístkov: zvlnené alebo dokonca roztrasené. Niektoré pripomínajú exotické orchidey. Medzi klasikou nájdeme snehobiele kvety „Amsterdam“ a „White Prosperity“. Milovníci energických farieb ocenia žltú „Nova Lux“ alebo intenzívnu červenú „Indian Summer“. Za pozornosť stoja aj romantické ružové odrody ako „Friendship“ a „Mars“, dvojfarebná, nápadná „Princess Margaret Rose“. Medzi originálnejšími variantmi nájdete zelenožltú „Green Star“ a zaujímavú čokoládovú „Chocolate“. Možností máte mnoho – vyberte si gladioly, ktoré zodpovedajú charakteru vašej záhrady.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnuté kvety vnášajú do záhrady idylickú atmosféru. Kvitnú celé leto a potešia svojimi farbami
„Zlaté pravidlo“ výsadby. Potešte oko, prilákajte na záhony motýle a včely
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.