09.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maximillian cabinet).
Mravce v domácnosti sú častým problémom najmä na jar a v lete. Skôr než siahnete po chemikáliách, spoznajte prírodné metódy odpudzovania mravcov. Zistite, prečo sa mravce dostávajú do vášho domova a ako sa ich efektívne zbaviť, pričom je to bezpečné pre vašu domácnosť a životné prostredie.

Foto: shutterstock/Maximillian cabinet
Prečo mravce prichádzajú do domácnosti?
Mravce si dokážu nájsť cestu do vášho domova aj cez tie najmenšie škáry. Čo ich priťahuje? V prvom rade jedlo. Tento hmyz má vysoko vyvinutý čuch a dokáže rozoznať omrvinky, sladké sirupy či ovocie ponechané na pulte na vzdialenosť niekoľkých metrov. Lákajú ich najmä výrobky s vysokým obsahom cukru a bielkovín. Kvapka džúsu alebo zle umytý pohár na pitie stačí na prilákanie celej kolónie.
Ďalším faktorom je vlhkosť. V období sucha mravce často hľadajú zdroje vody v domácnostiach, najmä v kúpeľniach a kuchyniach. Vlhké miestnosti sa pre nich stávajú atraktívnym miestom na objavovanie.
Akým spôsobom vstupujú mravce do domu?
Rozpoznanie spôsobov, akými sa mravce dostávajú do vášho domova, je kľúčovým krokom v boji proti týmto nezvaným hosťom. Mravce sa najčastejšie dostávajú cez škáry v základoch, netesné okná a dvere a škáry v stenách. Môžu sa dostať aj cez vetracie otvory a cez potrubia a káble. Môžu sa pretlačiť cez najmenšie medzery, čo sťažuje zabezpečenie všetkých vchodov.
Ak chcete zistiť, kde hmyz vstupuje do vášho domova, sledujte jeho stopy. Mravce zanechávajú feromóny pozdĺž svojich trás, čo umožňuje ostatným jedincom sledovať rovnakú cestu. Keď uvidíte rad mravcov, môžete ľahko nájsť ich vstupný bod a podľa toho zabezpečiť priestor.
Prírodné spôsoby, ako sa zbaviť mravcov vo vašej domácnosti
Keď budete vedieť, prečo a ako mravce vstupujú do vášho domova, môžete konať. Prírodné metódy sú nielen bezpečné pre členov domácnosti, ale aj ekologické.
Ocot
Je to jeden z najúčinnejších prírodných repelentov hmyzu.
- Zmiešajte rovnaké diely octu a vody a potom nastriekajte zmes na miesta, kde sa objavujú mravce. Roztok používajte denne počas týždňa, potom dvakrát týždenne.
Ocot narúša ich feromónové dráhy, dezorientuje hmyz a sťažuje mu komunikáciu.
@whatjoknows In a recent survey, 1000 ants were asked what smell they hated the most. The overwhelming response, at a whopping 99.9% was vinegar 🤣 #cleantok #cleaninghacks #cleaningtips #ants #homehacks #insectrepellant ♬ post something – KameronMonet
Citrón
Funguje podobne ako ocot.
- Citrónovú šťavu alebo citrónový olej zriedený vodou (15 kvapiek na 250 ml vody) môžete použiť na utieranie kuchynskej dosky, parapetov a iných povrchov, na ktorých sa objavujú mravce. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov používajte zmes každé 2-3 dni.
Intenzívna citrusová vôňa ich účinne odpudzuje.

Foto: shutterstock/Troyan
Škorica
Toto je ďalší prírodný liek, ktorý mravce netolerujú.
- Nasypte malé množstvo škorice (asi čajovú lyžičku) tam, kde si všimnete mravcov, alebo si pripravte zmes škorice a vody (1 čajová lyžička na šálku vody), ktorú nastriekate na problémové miesta každé 3 až 4 dni.
@_ceo_of_randomness #ants #cinnamon ♬ original sound – Annalanier2
Listy mäty piepornej
- Umiestnite čerstvé listy ku vchodom alebo pripravte infúziu (2 polievkové lyžice sušených listov na šálku vriacej vody) na postriekanie povrchov. Používajte každý druhý deň na udržanie intenzívnej mätovej vône, ktorú mravce nenávidia.
Uhorkové šupky
- Mravce nenávidia látky obsiahnuté v uhorkách, takže umiestnenie niekoľkých plátkov či šupiek na strategické miesta ich môže od návštevy odradiť. Nezabudnite vymeniť šupky každé 2 dni.

Foto: Súkromný archív
Školská alebo boritá krieda
Nakreslite kriedovú čiaru okolo okien, dverí alebo iných vstupných bodov, aby ste zabránili zamoreniu. Mravce neradi prechádzajú povrchmi pokrytými kriedou kvôli zložkám, ktoré obsahuje. Po daždi alebo umývaní podláh je potrebné kriedu znovu naniesť.
Prevencia – ako zabrániť vniknutiu mravcov do vášho domova?
Najlepším spôsobom boja proti mravcom je zabrániť ich výskytu. Niekoľko jednoduchých návykov môže výrazne znížiť riziko invázie.
Udržujte svoju kuchyňu čistú
Pravidelne čistite omrvinky, utierajte rozliatie a potraviny skladujte v tesne uzavretých nádobách. Pozor si dajte najmä na sladkosti a ovocie, ktoré sú pre mravce obzvlášť príťažlivé. Denné utieranie pracovnej dosky octom alebo citrónom výrazne znižuje riziko invázie.

Foto: shutterstock/JulieK2
Utesnite potenciálne vstupné body
Skontrolujte steny, základy, okná a dvere na praskliny a medzery. Na zablokovanie týchto prístupových ciest použite silikón alebo iné tesniace materiály. Kontrolujte dom každé 3–4 mesiace.
Nádoby na odpadky pravidelne vyprázdňujte a udržujte ich čisté
Zvyšky jedla v smetných nádobách sú pre mravce skutočnou hostinou, preto sa oplatí často vynášať odpadky a aspoň raz týždenne umývať nádoby octovým roztokom.

Foto: shutterstock/Konstantin Zibert
Odstráňte zdroje vlhkosti
Opravte netesné kohútiky a potrubia, utrite rozliatu vodu a vlhké priestory, ako sú kúpeľne a práčovne, dobre vetrajte. Pravidelné vetranie miestností (15–20 minút denne) pomôže znížiť vlhkosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.