19.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Seasonsdontfearthereaper).
Ibištek bahenný – rastlina s veľkolepými, veľkými kvetmi, ktoré sa môžu stať ozdobou každej záhrady. Prirodzene rastie v mokradiach v Severnej Amerike, ktoré sú bohaté na živiny. Preto, aby ste sa mohli tešiť z jeho bohatého kvitnutia, je dôležitá správna starostlivosť. Veľmi ľahko sa tu dá urobiť chyba. Poradíme vám, kedy a ako ibištek hnojiť, aby jeho kvety tešili vaše oči čo najdlhšie. Zvýšite pritom jeho odolnosť voči chorobám a nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Foto: shutterstock/Seasonsdontfearthereaper
Hnojenie ibišteka bahenného
Ibištek bahenný je síce krásna, ale veľmi žravá rastlina. Potrebuje veľa živín najmä v období intenzívneho rastu a potom kvitnutia. V oboch prípadoch však rastlina potrebuje iný druh podpory. Chyby v týchto úpravách môžu mať opačný účinok.
Jarné hnojenie ibišteka by malo byť bohaté na dusík. To umožní rozmnoženie zelenej hmoty, ktorá podmieňuje fotosyntetické procesy. Tým sa rastlina posilní pred začiatkom kvitnutia. V apríli a máji hnojte ibištek bahenný živinami N-P-K (dusík – fosfor – draslík) v pomere 10 – 5 – 10. Z prírodných hnojív možno použiť kompost alebo odvar zo žihľavy.
Hnojenie ibišteka počas kvitnutia by malo mať nízky obsah dusíka a bohatý obsah draslíka. Počas kvitnutia sa odporúča siahnuť po hnojivách pre kvitnúce rastliny, ktoré obsahujú malé množstvo dusíka. Odporúča sa použiť polovicu množstva odporúčaného výrobcom, pretože príliš veľa fosforu brzdí vývoj rastliny. Toto hnojivo sa aplikuje od júna do augusta. V septembri by sa rastlina nemala stimulovať k rastu, pretože pred zimou potrebuje vytvoriť drevnaté výhonky. Medzi prírodné hnojivá, ktoré sa oplatí používať v čase kvitnutia ibišteka, patrí popol z listnatých stromov, banánové šupky, kávová usadenina a kompost.
Pri hnojení ibišteka bahenného môžete ľahko urobiť chybu a prehnojiť ho. Výsledkom budú opadávajúce púčiky a tmavnúce listy. Pred každým hnojením musíte rastlinu výdatne zaliať, aby sa jej nespálili korene. Počas vegetačného obdobia radšej rastlinu sledujte a reagujte na všetky anomálie, ktoré sa vyskytnú. Rovnako dôležité ako hnojenie je aj zalievanie ibišteka, ktorý miluje vlhký substrát. Na druhej strane nemá rád kropenie, preto sa odporúča naliať vodu priamo pod koreň kríka.
Prečo musíte mulčovať ibištek?
Pri starostlivosti o dobré podmienky ibištekov je mulčovanie veľmi užitočné. Je to jednoduchý postup, ktorý ak vykonáte, ušetrí vám v budúcnosti čas a prispeje k udržaniu kondície a estetického vzhľadu rastliny. Po prvé, mulčovanie pomáha udržiavať správnu úroveň pôdnej vlhkosti, čo je obzvlášť dôležité pre ibištek, ktorý uprednostňuje vlhkú, ale nie premočenú pôdu. Vďaka mulčovaniu sa voda zo zalievania alebo zrážok z pôdy odparuje pomalšie, čím sa znižuje frekvencia zalievania.
Ibištek bahenný sa oplatí mulčovať aj preto, že sa tým obmedzuje rast burín, ktoré s ním súperia o vodu a živiny. Okrem toho rozkladajúci sa organický mulč, ako je borovicová kôra, listová kôra, slama alebo kompost, obohacuje pôdu o humus a mikroživiny, čím zlepšuje jej štruktúru a úrodnosť. Ibištek možno mulčovať aj čerstvo pokosenou trávou, ktorá sa veľmi rýchlo rozkladá.
Mulčovanie chráni koreňový systém rastliny pred extrémnymi teplotami v lete aj v zime. V lete mulč zabraňuje prehriatiu pôdy a v zime pôsobí ako izolant, ktorý chráni korene pred mrazom. Aby bolo mulčovanie účinné, rozprestrite okolo rastliny vrstvu mulča hrubú približne 5 až 10 cm. Treba však dbať na to, aby sa okolo samotnej stonky ponechala malá nezamulčovaná plocha, aby sa zabránilo hnilobe.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má kvety dvakrát väčšie ako vaša ruka. Zasaďte ho a okoloidúci sa budú zastavovať v úžase
Čo robiť, aby ibištek bahenný v záhrade prežil až do jari?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.