Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Záhrada,

Nielen prerezávanie. Levanduľa teraz tiež potrebuje toto ošetrenie

08.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VeIrina). Levanduľa nás na jar poteší svojou jemnou vôňou, fialovými kvetmi a nenútenou eleganciou. Tradične sa starostlivosť o ňu obmedzovala najmä na strihanie s...

08.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VeIrina).

Levanduľa nás na jar poteší svojou jemnou vôňou, fialovými kvetmi a nenútenou eleganciou. Tradične sa starostlivosť o ňu obmedzovala najmä na strihanie s cieľom udržať kompaktný habitus a stimulovať kvitnutie. Záhradníci si však čoraz častejšie uvedomujú, že samotné prerezávanie nestačí – levanduľa môže potrebovať aj hnojenie. Naozaj potrebuje rastlina, ktorá sa považuje za nenáročnú, dodatočnú podporu? Áno, ak k nej pristupujete s mierou.

Okrem prerezávania potrebuje levanduľa aj hnojenie. Kedy a ako ju správne hnojiť?
Foto: shutterstock/VeIrina

Prečo by sa mala levanduľa hnojiť?

Levanduľa (Lavandula) prirodzene rastie v chudobných, priepustných stredomorských pôdach, a preto si získala povesť sebestačnej rastliny. V mnohých záhradách však pôda časom stráca živiny a meniace sa klimatické podmienky – suchá alebo lejaky – jej rast ešte viac brzdia. Šetrné prihnojovanie podporuje koreňový systém levandule, zlepšuje príjem vody a mikroživín a v konečnom dôsledku sa prejavuje bohatším kvitnutím a zdravším rastom. To neznamená, že levanduľa potrebuje intenzívne hnojenie – kľúčom je striedmosť a vedomý výber opatrení.

Hnojenie je dôležité najmä v pôdach chudobných na draslík, fosfor alebo horčík – prvky, ktoré ovplyvňujú kvalitu kvetov a éterických olejov. Okrem toho zdravé rastliny lepšie odolávajú chorobám a škodcom, takže hnojenie je investíciou do ich dlhovekosti.

Aké hnojivá si vybrať?

Levanduľa najlepšie reaguje na organické hnojivá, konkrétne kompost alebo dobre rozložený hnoj. Kompost predstavuje jedno z najbezpečnejších a najvšestrannejších hnojív pre levanduľu. Vzniká rozkladom rastlinných zvyškov (napr. pokosenej trávy, lístia, kuchynského odpadu) a je bohatý na prírodné živiny, konkrétne dusík (N), fosfor (P), draslík (K) a stopové prvky (horčík, vápnik, železo). Zlepšuje štruktúru pôdy, čím sa stáva priepustnejšou a účinnejšie zadržiava vlhkosť.

Dobre rozmiestnený hnoj tiež funguje, ale pozor: čerstvý hnoj je príliš bohatý na dusík a môže rastlinám uškodiť, pretože spôsobuje nadmerný rast listov na úkor kvetov. Ak je pôda kyslá (pH nižšie ako 6,5), je dobré ju vopred vápniť, pretože levanduľa uprednostňuje zásaditú reakciu (pH 6,5 – 7,5). Vápnenie je jednorazové ošetrenie, ktoré pripraví pôdu a zníži potrebu častého hnojenia.

Levanduľa nemá rada umelé hnojivá, najmä tie bohaté na dusík (napr. dusičnan amónny), pretože narúšajú jej prirodzený rastový cyklus. Ak je však vaša pôda veľmi chudobná a nemáte prístup k organickým hnojivám, môžete siahnuť po hotových prípravkoch – ale s rozumom. Hľadajte hnojivá pre stredomorské alebo okrasné rastliny s nízkym obsahom dusíka (N) a vysokým obsahom draslíka (K) a fosforu (P), napr. v pomere 5-10-15. Draslík podporuje kvitnutie a odolnosť voči suchu, zatiaľ čo fosfor posilňuje korene a tvorbu oleja.

Kedy a ako hnojiť levanduľu?

Najlepší čas na hnojenie je skoro na jar (marec – apríl), keď levanduľa ožíva, alebo začiatkom leta (jún), pred hlavným obdobím kvitnutia. Hnojivá aplikujte v malých dávkach – napríklad v tenkej vrstve kompostu (asi 1 – 2 cm) rozmiestnenej okolo rastliny. Po aplikácii pôdu jemne zalejte, aby sa zložky dostali ku koreňom rovnomerne. Nezabudnite, že levanduľa neznáša premokrenie – pôda by mala byť mierne vlhká, ale dobre odvodnená.

V úrodnej pôde nemusí byť hnojenie potrebné, najmä ak ste pred výsadbou pripravili pôdu. V takom prípade stačí raz za 2 – 3 roky pridať trochu kompostu, aby sa rastlina udržala v kondícii. Pravidelnosť je dôležitá, ale nepreháňajte to – intenzívne hnojenie raz ročne môže byť menej účinné ako jemné dávky každú sezónu.

Čo získate hnojením?

Jedným z najvýraznejších účinkov sú kvety so sýtejšou farbou a intenzívnejšou vôňou. Hnojivá poskytujúce fosfor (P) a draslík (K) podporujú rozvoj kvetenstva a syntézu linaloolu a linalyl-acetátu, hlavných zložiek levanduľovej silice. Z výskumu uverejneného na portáli ScienceDirect vyplýva, že primerané hnojenie fosforom môže zvýšiť obsah éterických olejov o 10 – 15 % v odrodách, ako je Lavandula angustifolia.

Levanduľa patrí medzi rastliny prispôsobené suchým podmienkam, ale správne hnojenie ešte zvyšuje jej toleranciu voči nedostatku vody. Rastlina sa lepšie vyrovnáva s horúcim počasím – listy zostávajú pružné a kvety tak rýchlo nezvädnú. Silnejší koreňový systém, podporovaný mikroživinami, siaha po vodu hlbšie, čím sa znižuje potreba častého zalievania.

Hnojenie tiež posilňuje prirodzenú odolnosť levandule, vďaka čomu býva menej náchylná na patogény a hmyz. Draslík zvyšuje hrúbku bunkových stien, čím sťažuje rozvoj plesní (Botrytis cinerea), zatiaľ čo zinok a mangán podporujú obranné mechanizmy. Levanduľa menej často trpí fytoftórou a menej často ju napádajú vošky a roztočce. V dôsledku toho zostáva rastlina dlhšie zdravá a nevyžaduje si chemické postreky.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Levanduľa bude kvitnúť až do neskorej jesene. Stačí jednoduchý trik s chladničkou

Tieto rastliny sú ideálnou náhradou levandule. Sú menej rozmarné, kvitnú dlhšie a sú úžasné na pohľad


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Ide o najlepší prostriedok na zakoreňovanie rastlín. Stačí do neho namočiť sadenicu. Bude rásť ako blázon

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mila Naumova). Čo musíte urobiť, aby odrezky zakorenili? Rozmnožovanie odrezkov môže byť niekedy problematické. Niektoré rastliny nechcú zapustiť nové…

Žihľavové hnojivo je záhradnícky trik. Uhorky budú zdravé a bude sa im dariť

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PhotoJuli86). Aké je najlepšie hnojivo na zeleninu? Pokiaľ ide o uhorky, určite môžete túto obľúbenú rastlinu využiť na prípravu…

Rastlina namiesto trávy. Mäkká a bez kosenia. Manžel je spokojný, pretože nemusí polievať

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Peter Demeter). Čím môžete nahradiť trávnik? Ak sa chcete tešiť z krásnej a estetickej záhrady bez namáhavej kultivácie, vyberte…

Povinná rastlina v záhrade. Má nízke nároky a bláznivo kvitne

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ryzhkov Oleksandr). Vaša záhrada sa môže premeniť na skutočný kvetinový koberec, ak sa rozhodnete pestovať obľúbenú rastlinu, ktorá je…

Toto je posledná chvíľa. Zasaďte vedľa jahôd a budú veľké a sladké

30.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jurga Jot). Mnoho ľudí sa rozhodne pestovať jahody, pretože si chcú neskôr vychutnať chutné a sladké plody. Aby ste…

Auto Trendy

Nový vesmírny rekord: Šesť rakiet za 24 hodín!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Vesmírna história sa prepisuje! Počas 28. a 29. apríla sme boli svedkami rekordného počtu raketových štartov v priebehu 24 hodín. Šesť rakiet, množstvo satelitov a…

Noc v oblakoch: Najvyššie položená hotelová izba na Slovensku vás dostane do kolien

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že sa ráno zobudíte vo výške 2634 metrov nad morom, otvoríte oči a prvé, čo uvidíte, sú majestátne štíty Tatier zaliate zlatým svetlom…

Jednoduchšie, rýchlejšie, ekologickejšie – budúcnosť leteckej dopravy!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si svet, kde vás pri letiskovej kontrole nesprevádza stres z hľadania palubného lístka či pasu. Technologická revolúcia v cestovaní klope na dvere a s…

Budúca generácia BMW i3 bude dostupná aj vo verzii Touring, čím poteší rodinných vodičov.

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Fanúšikovia rodinných modelov od BMW majú dôvod na radosť! Nemecký automobilový gigant potvrdil, že jeho nové elektrické vozidlo i3 sa predstaví aj vo verzii Touring.…

Novinka na štyroch kolesách: Stellantis štartuje novú éru batérií

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Automobily s prelomovou technológiou už na obzore! Prvá flotila vozidiel vybavených revolučnými batériami so stabilným elektrolytom vyrazí na cesty už v roku 2026. Čaká nás…

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v skutočnosti má veľmi konkrétny účel. Ak sa rozhodnete zastaviť v…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov