13.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).
Tuje patria medzi najobľúbenejšie záhradné rastliny u nás. Problémom mnohých majiteľov týchto kríkov je, žiaľ, usychanie ihličia alebo hnednutie vetvičiek. Prečo k tomu dochádza? Ukazuje sa, že príčina zriedka spočíva v nedostatku vody. Zistite najčastejšie príčiny vädnutia tují a ako ich účinne zachrániť.

Foto: shutterstock/Ahanov Michael
Chyby v pôde a hnojení
Tuje uprednostňujú priepustnú, úrodnú pôdu s mierne kyslým pH. Ak ich zasadíte do ílovitej alebo príliš zhutnenej pôdy, korene nemusia mať dostatok kyslíka. Na druhej strane, nadbytok dusíkatých hnojív, najmä aplikovaných v neskorej sezóne, vedie k poškodeniu koreňov a oslabuje rastlinu. V takejto situácii musíte v prvom rade skontrolovať pH pôdy a prípadne ho zlepšiť použitím kyslej rašeliny alebo okysľujúcich hnojív. Nezabudnite však vyhnúť sa príliš častému hnojeniu. Na jar používajte hnojivá s vyšším obsahom dusíka a v lete a na jeseň draselné a fosforečné prípravky.
Hubové ochorenia a škodcovia
Hnednutie ihlíc môže byť dôsledkom hubových ochorení. V takýchto prípadoch zvyčajne začnú zvnútra odumierať a na vetvičkách sa objavia hnedé škvrny. Medzi najčastejšie choroby patrí fytoftóra, ktorá napáda korene, ako aj hniloba koreňov alebo odumieranie stoniek tují. Chradnutie môžu spôsobiť aj škodcovia, ako sú roztočce alebo puklice. Preto je dôležité rastliny pravidelne sledovať a odstraňovať poškodené vetvičky. Odporúča sa tiež aplikovať ochranné postreky pomocou fungicídov a insekticídov. Samozrejme, musíte dodržiavať správne dávkovanie.
Umiestnenie a starostlivosť
V rozpore s tým, čo sa zdá, je otázka zalievania tují mimoriadne dôležitá. To všetko kvôli ich plytkému koreňovému systému. Z tohto dôvodu môžu ľahko vyschnúť, ale aj zhromažďovať prebytočnú vlhkosť. Nezabudnite ich riadne zalievať – v horúcom počasí (robustne, ale menej často) aj pred zimou. V extrémnych prípadoch ich možno na zimu prikryť agrofóliou (alebo slamenými rohožami). Druhým hľadiskom je poloha, v ktorej sú tuje umiestnené. Nebudú dobre rásť na tienistom mieste alebo vystavené silnému vetru. Vietor je tiež veľkou hrozbou pre ich vyschnutie počas zimy.
Ako zachrániť chradnúce tuje?
Ak spozorujete akékoľvek príznaky problémov s vašimi tujami, musíte rýchlo konať. Prvým krokom by malo byť odstránenie poškodených vetvičiek. Najlepšie je ostrými záhradníckymi nožnicami odstrihnúť hnednúce a suché výhonky. Druhým krokom je zabezpečiť správne zavlažovanie stromov. Hoci nedostatok vody je len zriedka hlavnou príčinou chradnutia, tuje potrebujú pravidelnú, miernu zálievku, najmä v období sucha.
Ďalšou otázkou je posilnenie rastlín. Na to je najlepšie použiť biostimulátory a prípravky na posilnenie imunity rastlín. Posledným krokom, ktorý je vlastne aj prvým, je prevencia. Problémom predchádzajte už na jar. Na to v prvom rade používajte prípravky proti škodcom a hubovým chorobám, aby ste predišli infekciám počas sezóny. Pamätajte tiež na to, že vädnúce tuje nemusia vždy znamenať nedostatok vody a že problémy môžu byť spôsobené aj inými príčinami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nudia vás tuje? Zasaďte túto rastlinu a váš živý plot bude vyzerať ako z rozprávky
Sadíte tuje? Ak chcete, aby dobre rástli, pamätajte na toto pravidlo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.