07.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alisa Chikov).
Pivonka je obľúbená, krásna rastlina, ktorá môže byť samostatnou záhradnou dekoráciou a tešiť oko majiteľa mnoho rokov. Bohužiaľ, po zime táto kvetina často vyzerá dosť ošumelo a potrebuje vašu pomoc. Ak jej chcete rýchlo vrátiť pôvodnú podobu, použite domáce hnojivo bohaté na živiny – lacné a účinné!

Foto: shutterstock/Alisa Chikov
Pivonka je medzinárodne obľúbená kvetina, ktorá zahŕňa až 33 druhov a viac ako 3 000 odrôd. Väčšina druhov sú trvalky a niektoré sú nízke kríky s ružovými, fialovými a žltými kvetmi.
História pivonky siaha až do staroveku, keď bola považovaná za božskú rastlinu, najmä v Číne, kde bola známa už 1000 rokov pred naším letopočtom. V tom čase bola pivonka buď veno, alebo dedičstvo. V súčasnosti už len málo ľudí verí v jej nadprirodzené schopnosti, ale stále má svojich verných fanúšikov po celom svete. Pivonka sa vo svojom prirodzenom prostredí vyskytuje v západnej časti Severnej Ameriky, v Malej Ázii a v južnej Európe.
Pivonky kvitnú od mája do júna. Na jednom mieste môžu rásť až 15 rokov. Rastliny veľmi dobre znášajú nízke teploty a sú všeobecne mrazuvzdorné, hoci majú svoje požiadavky. Základ tvorí výber vhodného stanovišťa – pivonky neradi rastú v tesnej blízkosti stien kvôli zahrievaniu budov a následnému rýchlemu ochladzovaniu. Dôležitý je aj výber pôdy – na ťažkých pôdach rastú pivonky horšie, ale bohato kvitnú. Na ľahkých piesočnatých pôdach kvitnú pivonky horšie a majú malé kvety. Preto je najlepšie pestovať tieto kvety na hlinitopiesočnatej pôde na plnom slnku.
Pivonky dobre znášajú sucho a mali by sa zalievať hlavne pred kvitnutím. Nie je však bez významu vybrať správne hnojivo – rastlina ocení najmä domáce hnojivo na báze prírodných zložiek.
Najlepšie hnojivo pre pivonky. Môžete si ho vyrobiť doma
Skorá jar predstavuje najlepší čas na prihnojovanie pivonky – práve teraz sa na nej začínajú objavovať prvé výhonky. Marec je preto vhodným mesiacom na hnojenie, pokiaľ sa teplota stále nepohybuje okolo bodu mrazu, v takom prípade je lepšie počkať do apríla.
Na začiatku jari potrebujú pivonky hlavne veľa fosforu a draslíka. Dusíkatým živinám sa treba vyhnúť, pretože stimulujú rozvoj listov na úkor kvetov. V záhradkárskych obchodoch alebo nákupných centrách nechýbajú hotové živiny pre pivonky, ale najlepším riešením je prírodné hnojivo na báze maštaľného hnoja alebo prírodnej hnojovice. Ako ho pripraviť?
Ak chcete pripraviť prírodné hnojivo pre pivonky, jednoducho dajte hnoj do vedra a zalejte vodou v pomere 1:3. Potom zmes prikryte ľahkou textíliou a nechajte ju na teplom mieste asi týždeň. Po týždni stačí všetko premiešať, potom zriediť veľkým množstvom vody a zaliať pivonky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Týmto pivonky zalievajte už v marci. Počas sezóny budú kvitnúť ako bláznivé
Kedy vysádzať pivonky na jar. Budú kvitnúť v prvom roku?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.