Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Krása, Tipy, Zdravie,

Vaša tvár môže varovať pred chorobou! Ako rozlúštiť skryté signály?

1.3.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dean Drobot). Zrkadlo vám môže odhaliť viac než len vrásky či nové šediny. Vedci potvrdzujú, že tvár je mapa zdravotného stavu a dokáže prezradiť...

1.3.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dean Drobot).

Zrkadlo vám môže odhaliť viac než len vrásky či nové šediny. Vedci potvrdzujú, že tvár je mapa zdravotného stavu a dokáže prezradiť vážne ochorenia skôr, než sa prejavia inými príznakmi. Naučte sa čítať varovné signály, ktoré vám môžu zachrániť život.

Namiesto maskovania týchto príznakov kozmetikou by sme sa im mali bližšie prizrieť a v prípade potreby konzultovať s lekárom.
Foto: shutterstock/Dean Drobot

Tvár ako zrkadlo zdravia

Pleť nie je len otázkou estetiky – jej stav môže veľa napovedať o práci vnútorných orgánov. Od nepamäti v medicíne, najmä v tradičnej čínskej medicíne, existovalo presvedčenie, že tvár odzrkadľuje stav organizmu. Moderná veda potvrdzuje, že mnohé choroby dávajú viditeľné príznaky na koži a v črtách tváre. Pozrime sa na najčastejšie alarmujúce signály, na ktoré sa oplatí dávať pozor.

Každé ráno sa pozeráme do zrkadla, aby sme sa upravili pred odchodom z domu. Málokto však venuje pozornosť drobným zmenám, ktoré sa na tvári objavujú postupne a môžu signalizovať závažné zdravotné problémy. Naša tvár je totiž ako výkladná skriňa nášho zdravia – zmeny farby pokožky, štruktúra pleti, netypické opuchy či vyrážky môžu signalizovať vážne ochorenia. Namiesto maskovania týchto príznakov kozmetikou by sme sa im mali bližšie prizrieť a v prípade potreby konzultovať s lekárom.

Tradičná čínska medicína už pred tisíckami rokov rozdelila tvár na zóny, ktoré zodpovedajú konkrétnym orgánom. Napríklad čelo súvisí s močovým mechúrom, nos s pľúcami a srdcom, líca s pečeňou a žalúdkom. Moderná medicína síce nepoužíva rovnaké mapy, ale potvrdzuje, že mnohé vnútorné procesy sa prejavujú na našej tvári. Dermatológovia a internisti často spolupracujú pri diagnostike ochorení, pretože kožné prejavy môžu byť prvým viditeľným príznakom vnútorných problémov.

Naše telo funguje ako prepojený systém, kde všetko so všetkým súvisí. Keď niektorý orgán nefunguje správne, často vysiela signály, ktoré sa prejavia na našej pokožke, očiach alebo perách. Tieto signály sú ako tajný kód, ktorý môžeme rozlúštiť, ak vieme, na čo sa zamerať. Pravidelné pozorovanie vlastnej tváre v zrkadle môže preto slúžiť ako jednoduchý, no účinný nástroj prevencie. Všímajte si zmeny, ktoré pretrvávajú dlhšie než niekoľko dní, a nebojte sa ich konzultovať s odborníkom.

Opuchy a napuchnutie – obličky pod lupou

Prebúdzanie sa ráno s opuchnutou tvárou sa môže zdať ako maličkosť, najmä ak to pripisujeme nevyspatiu či strave. Ak však opuchy neustupujú po niekoľkých hodinách alebo sa stávajú čoraz viditeľnejšími, môže to svedčiť o problémoch s obličkami. Zadržiavanie tekutín v organizme, ktoré je dôsledkom narušenej práce týchto orgánov, spôsobuje nahromadenie vody, čo sa prejavuje viditeľným opuchom okolo očí a celkovým napuchnutím tváre. Navyše pokožka môže byť suchá a pleť nadobúda bledý alebo sivastý odtieň. Vtedy stojí za to urobiť vyšetrenie moču a skontrolovať hladinu kreatinínu, aby ste sa uistili, či obličky fungujú správne.

Obličky plnia v našom tele kľúčovú úlohu – filtrujú krv a odstraňujú odpadové látky a prebytočnú vodu. Keď tento proces nefunguje správne, tekutiny sa začnú hromadiť v tkanivách, čo vedie k opuchom. Tieto opuchy sa najčastejšie prejavujú ráno, pretože v ležiacej polohe sa tekutiny rovnomerne rozložia po celom tele. Po prebudení si všimnete napuchnuté viečka a celkovo „nafúknutú“ tvár. Počas dňa, keď ste vo vzpriamenej polohe, sa tekutiny presúvajú do dolných častí tela a opuch tváre môže ustúpiť, no objaví sa opuch členkov a nôh.

Zmeny farby pokožky

Okrem opuchov môžu problémy s obličkami spôsobiť aj zmeny farby pokožky. Bledá alebo sivastá pleť je často dôsledkom anémie, ktorá sprevádza chronické ochorenia obličiek. Obličky totiž produkujú hormón erytropoetín, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek. Pri ich nedostatočnej funkcii klesá produkcia tohto hormónu, čo vedie k anémii a následnej bledosti pokožky. Navyše, hromadenie toxínov v tele môže spôsobiť žltkastý alebo sivastý nádych pleti.

Ak spozorujete pretrvávajúce opuchy tváre, najmä okolo očí, spolu s bledosťou a suchosťou pokožky, neodkladajte návštevu lekára.
Foto: shutterstock/fizkes

Ak spozorujete pretrvávajúce opuchy tváre, najmä okolo očí, spolu s bledosťou a suchosťou pokožky, neodkladajte návštevu lekára. Jednoduché vyšetrenie moču a krvi môže odhaliť, či vaše obličky fungujú správne. Včasná diagnostika problémov s obličkami je kľúčová, pretože mnohé ochorenia obličiek postupujú pomaly a bez výrazných príznakov, až kým nedosiahnu pokročilé štádium. Pravidelné prehliadky a pozornosť venovaná signálom vášho tela môžu zabrániť vážnym komplikáciám.

Červený motýľ na tvári – možný lupus

Objavenie sa symetrickej červenej vyrážky na lícach a nose, ktorá tvarom pripomína motýľa, môže byť príznakom systémového lupus erythematosus – autoimunitného ochorenia napádajúceho spojivové tkanivo. Charakteristická precitlivenosť na slnko často dodatočne zhoršuje kožné zmeny. Lupus môže tiež spôsobovať chronickú únavu, bolesti kĺbov a vypadávanie vlasov. Keďže táto choroba môže napádať nielen kožu, ale aj vnútorné orgány, jej rýchla diagnostika je kľúčová pre ďalšiu liečbu.

Lupus je zákerné autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém útočí na vlastné tkanivá a orgány. Charakteristická vyrážka v tvare motýľa, ktorá sa rozprestiera cez nos a líca, je jedným z najvýraznejších príznakov tohto ochorenia. Táto vyrážka sa odborne nazýva „malar rash“ alebo „butterfly rash“ a objavuje sa približne u 50-60% pacientov s lupusom. Je typicky červená alebo purpurová, môže byť plochá alebo mierne vyvýšená a často sa zhoršuje po vystavení slnečnému žiareniu.

Okrem charakteristickej vyrážky môžu pacienti s lupusom pozorovať aj ďalšie kožné prejavy, ako sú červené škvrny alebo vyrážky na iných častiach tela, najmä na miestach vystavených slnku. Niektorí pacienti zaznamenávajú aj fenomén Raynaudovho syndrómu, pri ktorom prsty na rukách a nohách menia farbu (biela, modrá, červená) v reakcii na chlad alebo stres. Vlasy sa môžu stať krehkými a lámavými, čo vedie k ich vypadávaniu, a môžu sa objaviť vredy v ústach alebo nose.

Lupus však nie je len kožné ochorenie – môže postihnúť takmer každý orgán v tele. Pacienti často pociťujú extrémnu únavu, horúčku, bolesti kĺbov a svalov. Choroba môže zasiahnuť obličky, srdce, pľúca, mozog a nervový systém. Práve preto je včasná diagnostika mimoriadne dôležitá. Ak spozorujete charakteristickú vyrážku v tvare motýľa na tvári, najmä ak ju sprevádzajú ďalšie príznaky ako únava, bolesti kĺbov alebo nevysvetliteľná horúčka, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. Reumatológ alebo imunológ môže vykonať špecifické testy na potvrdenie diagnózy a začať s liečbou, ktorá pomôže kontrolovať príznaky a predchádzať poškodeniu orgánov.

Bledosť a vysušená pokožka – štítna žľaza dáva signál

Ak sa pokožka stáva bledou, matnou a mimoriadne suchou, môže to byť príznak zníženej funkcie štítnej žľazy, najmä Hashimotovej choroby. Často ju sprevádzajú opuchy tváre, najmä okolo očí a na lícach, a tiež rednutie obočia – obzvlášť v jeho vonkajšej časti. Vlasy a riasy sa stávajú oslabené a lámavé a pacienti sa sťažujú na ospalosť a priberanie na váhe. Naopak, Gravesova-Basedowova choroba, ktorá je jednou z príčin zvýšenej funkcie štítnej žľazy, sa prejavuje charakteristickým vypúlením očí, začervenaním spojiviek a precitlivenosťou na svetlo. V oboch prípadoch sa oplatí vykonať vyšetrenie hladiny hormónov štítnej žľazy, aby ste zistili, či žľaza funguje správne.

Štítna žľaza, hoci malá, zohráva kľúčovú úlohu v regulácii metabolizmu a ovplyvňuje prakticky každú bunku v našom tele. Hormóny, ktoré produkuje, riadia rýchlosť, akou telo spotrebúva energiu, regulujú telesnú teplotu, srdcový rytmus a dokonca aj to, ako rýchlo sa obnovujú bunky pokožky. Preto nie je prekvapujúce, že poruchy štítnej žľazy sa výrazne prejavujú na našej tvári a pokožke.

Pri zníženej funkcii štítnej žľazy (hypotyreóze) sa spomaľuje metabolizmus a obnova buniek, čo vedie k suchej, šupinatej pokožke. Koža sa stáva bledou a chladnou na dotyk, pretože cirkulácia krvi je znížená. Charakteristickým znakom je aj opuch tváre, ktorý dáva pacientom „opuchnutý“ vzhľad, najmä okolo očí a na lícach. Tento opuch nie je spôsobený zadržiavaním vody ako pri problémoch s obličkami, ale hromadením mukopolysacharidov v koži, čo je dôsledkom zníženého metabolizmu.

Rednutie vonkajšej tretiny obočia

Ďalším typickým príznakom hypotyreózy je rednutie vonkajšej tretiny obočia, známe ako Hertogov znak. Vlasy sa stávajú suchými, lámavými a môžu nadmerne vypadávať. Nechty sú krehké a často sa lámu. Pacienti pociťujú chronickú únavu, ospalosť, sú citliví na chlad a často priberú na váhe napriek tomu, že nezmenia svoje stravovacie návyky.

Na druhej strane, zvýšená funkcia štítnej žľazy (hypertyreóza) sa prejavuje úplne odlišnými príznakmi. Pokožka je často teplá, vlhká a začervenaná kvôli zvýšenej cirkulácii krvi a metabolizmu. Najvýraznejším príznakom Gravesovej-Basedowovej choroby, najčastejšej príčiny hypertyreózy, je exoftalmus – abnormálne vypúlenie očí. Tento stav vzniká v dôsledku zápalu a opuchu tkanív za očami, čo tlačí očné buľvy dopredu. Pacienti môžu mať problém úplne zavrieť oči, čo vedie k vysušeniu rohovky a spojiviek. Oči sú často začervenané, slziace a citlivé na svetlo.

Cushingov syndróm je stav spôsobený dlhodobým vystavením organizmu vysokým hladinám kortizolu – hormónu, ktorý produkujú nadobličky.
Foto: shutterstock/New Africa

„Mesačná“ tvár a akné – nadbytok kortizolu

Náhla zmena tvaru tváre, ktorá sa stáva okrúhlou a plnou, môže poukazovať na Cushingov syndróm – poruchu vyplývajúcu z nadbytku kortizolu v organizme. Často ju sprevádza nahromadenie tukového tkaniva nielen na tvári, ale aj na krku a bruchu. Pokožka sa stáva začervenanou a na lícach sa objavuje akné. U žien sa môžu vyskytnúť príznaky nadmerného ochlpenia, najmä v oblasti brady a fúzov, a tiež androgénne vypadávanie vlasov. Príčinou Cushingovho syndrómu môžu byť nádory hypofýzy alebo nadobličiek, ale aj dlhodobé užívanie steroidov. Oplatí sa konzultovať s endokrinológom, ak u seba spozorujete takéto zmeny.

Cushingov syndróm je stav spôsobený dlhodobým vystavením organizmu vysokým hladinám kortizolu – hormónu, ktorý produkujú nadobličky. Kortizol zohráva dôležitú úlohu pri regulácii metabolizmu, imunitnej odpovedi a reakcii na stres. Keď je ho však príliš veľa, môže spôsobiť dramatické zmeny vo vzhľade a fungovaní tela.

Jedným z najcharakteristickejších príznakov Cushingovho syndrómu je tzv. „mesačná tvár“ (facies lunata) – okrúhla, opuchnutá tvár s výraznými červenými lícami. Tento vzhľad je spôsobený redistribúciou tukového tkaniva, ktor

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vyberte ho z chladničky a naneste na tvár. Lepšie ako kupované masky

Namiesto zabaliť do nich jarné závitky priložte na tvár. Vaša pokožka bude hladká ako detská a vy nebudete preplácať


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Alternatíva k preplneným letoviskám. Grécky ostrov láka zlatými plážami a azúrovou vodou

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/saiko3p). Toto je miesto, ktoré uchvacuje krásou svojej prírodnej krajiny. Malý ostrov je známy svojou krištáľovo čistou vodou, piesočnatými…

Tajomstvo hustého a zeleného trávnika: Bez dosievania a zbytočnej námahy

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/1000 Words). Hustý, sýtozelený trávnik už nemusí byť len snom profesionálnych záhradníkov. S jednoduchými trikmi a správnou starostlivosťou ho…

Šťava z bratranca exotickej čerešne podporuje funkciu pečene. Má tiež pozitívny vplyv na srdce

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Emerson Glauber). Nazýva sa „zdravé ovocie“, ale nie je také obľúbené ako napríklad čierne ríbezle alebo maliny. Vo forme…

Tu sa dozviete, čo sa stane s vaším telom, keď budete jesť semienka chia. Zoznam je dlhý

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ana_Malee). Sú malé, moderné a… veľmi výživné! Chia semienka sú absolútnou nevyhnutnosťou v kuchyni a jednou z najobľúbenejších diétnych…

Zázračná pasta na vodný kameň: Stačí pár minút a váš kohútik bude žiariť!

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Alisusha). Vodný kameň a nepekné škvrny na kohútikoch či sprchových hlaviciach sú nočnou morou mnohých domácností. Ak vás už…

Auto Trendy

Škoda zavádza nové ekologické palivo, ktoré mení pravidlá hry!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Škoda opäť prekvapuje! Český výrobca automobilov prichádza s revolučným riešením – novým dieselovým palivom HVO, ktorý výrazne znižuje emisie a stáva sa udržateľnejšou alternatívou k…

Keď zhasne svet, zastaví sa aj svet motorov: Blackout ukázal zraniteľnosť našej mobility

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - V Španielsku, Portugalsku a južnom Francúzsku sa odohrala situácia, ktorú si nikto neželá zažiť – masívny výpadok elektriny, ktorý ochromil celé regióny. Na prvý pohľad…

Bezalkoholové pivo a volant? Pozor, môže vás zastaviť alkohol tester!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - A máme tu predĺženým májový víkend a Slováci plánujú výlety, grilovačky a stretnutia s rodinou či priateľmi. Mnohí vodiči si preto pri podobných príležitostiach radi…

Spaľovací motor a elektromobil v dokonalej harmónii

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Zdalo sa, že spaľovacie motory sú odsúdené na zánik, no nemecká spoločnosť ZF ukázala, že benzín má stále svoje miesto! Nový systém elektrického predĺženia dojazdu,…

Nový vesmírny rekord: Šesť rakiet za 24 hodín!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Vesmírna história sa prepisuje! Počas 28. a 29. apríla sme boli svedkami rekordného počtu raketových štartov v priebehu 24 hodín. Šesť rakiet, množstvo satelitov a…

Noc v oblakoch: Najvyššie položená hotelová izba na Slovensku vás dostane do kolien

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že sa ráno zobudíte vo výške 2634 metrov nad morom, otvoríte oči a prvé, čo uvidíte, sú majestátne štíty Tatier zaliate zlatým svetlom…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov