Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti, Zdravie,

Následky prebdenej noci pocítime aj po dvoch týždňoch. Vedci vykonali výskum

15.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergey Mironov). Na každodenných rozhodnutiach, ktoré v živote robíme, záleží viac, ako si myslíme. Nedávny výskum ukazuje, že naše dnešné rozhodnutia a návyky môžu...

15.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergey Mironov).

Na každodenných rozhodnutiach, ktoré v živote robíme, záleží viac, ako si myslíme. Nedávny výskum ukazuje, že naše dnešné rozhodnutia a návyky môžu priamo ovplyvniť mozgovú aktivitu aj o dva týždne neskôr. Táto štúdia otvára nové cesty k pochopeniu toho, ako môžu každodenné návyky časom ovplyvniť duševné zdravie, pozornosť, pamäť a kognitívne funkcie.

Prebdené noci spôsobujú, že sme celý nasledujúci deň nevrlí a nevyspatí.
Foto: shutterstock/Sergey Mironov

Ako každodenné návyky ovplyvňujú fungovanie mozgu? Vedci vykonali štúdiu

Vedci z Aalto University a University of Oulu vo Fínsku uskutočnili štúdiu, ktorá vrhá nové svetlo na to, ako môžu každodenné rozhodnutia ovplyvniť funkciu mozgu. Vedúca výskumníčka Ana Triana poskytla rozhovor pre Newsweek, v ktorom hovorila o jeho účinkoch.

„Vplyv každodenných rozhodnutí sa odráža nielen v dnešných mozgových spojeniach. Dôsledné zdravé rozhodnutia v každodennom živote môžu mať dlhodobý vplyv na duševné zdravie“

– povedala Ana Triana pre Newsweek.

Ako vysvetlila odborníčka, náš mozog nefunguje vo vákuu.

  • Výskum naznačuje, že zmeny v mozgu, spôsobené napríklad intenzívnym tréningom alebo zlým spánkom, môžu mať dlhodobé účinky na kognitívne funkcie, koncentráciu a pamäť.

Aký bol experiment? Používali sa rôzne nástroje

V rámci experimentu sa vedci rozhodli monitorovať mozgovú aktivitu pomocou magnetickej rezonancie (fMRI), pričom zároveň zbierali údaje o srdcovej frekvencii, fyzickej aktivite a spánku z inteligentných hodiniek. Okrem toho sa počas štúdie nálada účastníka overila pomocou dotazníkov pre smartfóny.

Údaje zozbierané z týchto zariadení vytvorili jedinečný obraz o tom, ako môžu rôzne aspekty nášho každodenného života ovplyvniť funkciu mozgu.

Dva kľúčové vzorce mozgovej aktivity. Jeden z nich je obzvlášť prekvapivý

Počas štúdie výskumný tím identifikoval dva významné vzorce v mozgovej aktivite.

  • Prvý, krátkodobý, trvajúci necelý týždeň, odrážal rýchle reakcie mozgu na zmeny v správaní, ako napríklad ťažkosti so sústredením sa po prebdenej noci.
  • Druhý, dlhodobejší vzorec, trvajúci až 15 dní, naznačoval postupnejšie zmeny v mozgu vyplývajúce z trvalého vplyvu každodenných činností.

Výskum naznačuje, že niektoré rozhodnutia, ako napríklad nedostatok spánku alebo cvičenia spred dvoch týždňov, môžu stále ovplyvniť naše telo a mozog.

život pred očami, smrť, mozog
Jedným z hlavných prínosov štúdie je zobrazenie toho, ako mozog reaguje na podnety a prispôsobuje sa našim každodenným rozhodnutiam.
Foto: Pexels/AnnaShvets

Každodenné rozhodnutia formujú našu budúcnosť. Štúdia vrhá nové svetlo

Tieto zistenia vrhajú nové svetlo na dôležitosť našich každodenných rozhodnutí. Pravidelná fyzická aktivita, starostlivosť o spánok a zručné zvládanie stresu majú dlhodobý vplyv na duševné a kognitívne zdravie. Nie je to len o jednorazovej akcii, ako je deň dobrého spánku alebo intenzívny tréning. To, čo robíme každý deň, formuje náš mozog, ovplyvňuje našu pamäť, koncentráciu a celkovú duševnú výkonnosť.

Ako vysvetľuje Ana Triana, tento výskum je dôležitý aj pre pochopenie toho, ako lepšie diagnostikovať a liečiť poruchy duševného zdravia. Monitorovanie mozgovej aktivity v kontexte každodenných návykov môže pomôcť pri vývoji personalizovanejšej liečby. Kombináciou údajov o mozgovej aktivite a prostredí pacienta by mohlo byť možné predvídať zmeny duševného zdravia a zasiahnuť skôr, aby sa predišlo vážnejším problémom.

Jedným z najzaujímavejších aspektov tejto štúdie je ukázať, ako mozog reaguje na rôzne vonkajšie a vnútorné podnety. Schopnosť mozgu prispôsobiť sa našim každodenným rozhodnutiam je pôsobivá. Vedci zdôrazňujú, že zdravé návyky, najmä tie, ktoré súvisia so spánkom, cvičením a stresom, môžu chrániť mozog pred dlhodobým negatívnym vplyvom škodlivých rozhodnutí.

Hoci sa štúdie zúčastnil iba jeden človek, jej výsledky sú sľubné.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zrýchli váš metabolizmus a pomôže vám spáliť viac kalórií počas dňa. Pridajte štipku do kávy

Ako sa dožiť 100 rokov? Obyvatelia tejto dediny majú riešenie. Riadia sa piatimi zásadami


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Šesť večerných zvykov, ktoré vám môžu ukradnúť pamäť

3.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Klenova). Odborníci varujú: To, čo robíte pred spaním, môže zvýšiť riziko Alzheimerovej choroby. Prekvapí vás, ktoré bežné potraviny…

Egoistu spoznáte podľa týchto viet. Používa ich ako na bežiacom páse

02.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Josep Suria). Zameriava sa výlučne na svoje záujmy a potreby druhých ho nezaujímajú. Egoisti sú v medziľudských vzťahoch nároční…

Najhoršia vec, akú môžete v reštaurácii urobiť. Čašníci to neznášajú

02.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/CCISUL). Zostali ste v reštaurácii výborne obslúžení a rozmýšľate, ako sa za to patrične poďakovať? Dôležité je nielen to,…

Výhody pre črevá, nízky cholesterol a menej kilogramov. Jedzte viac

02.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kingapl). Na sociálnych sieťach sa neustále objavujú nové výživové trendy. V poslednom čase si popularitu získal fibermaxxing, teda vedomé…

Päť nezvyčajných spôsobov, ako sa vyrovnať s horúčavami. Neobvyklé triky na ochladenie

2.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/F01 PHOTO). Uff, aké teplo… horúčavy sa k nám vrátili vo veľkom a začínajú si vyberať svoju daň. Hoci…

Auto Trendy

Zips: Prečo by ste mali využívať oba pruhy až po miesto zúženia?

03.07.2025 Redakcia Auto trendy - Stalo sa vám už, že ste trpezlivo čakali v dlhom rade pred zúžením cesty, zatiaľ čo iné autá predbiehali v prázdnom pruhu? Tento pohľad dokáže…

Mitsubishi Grandis: Nové SUV pre Európu

03.07.2025 Redakcia Auto trendy - Mitsubishi pokračuje vo svojej stratégii pre európsky trh, ktorá zahŕňa spoluprácu s Renaultom. Po modeloch Colt a ASX, ktoré vychádzajú z Renault Clio a Captur,…

Prečo sa v elektromobiloch robí ľuďom nevoľno? Vedci odhalili prekvapivé dôvody

03.07.2025 Redakcia Auto trendy - Nové vedecké štúdie odhalili, prečo sa mnohým ľuďom v elektromobiloch robí viac nevoľno ako v klasických autách so spaľovacím motorom. Hlavným vinníkom je rekuperačné brzdenie…

Nabíjanie elektromobilov drahšie ako tankovanie: Kde sa stala chyba?

03.07.2025 Redakcia Auto trendy - Elektromobilita mala byť lacnejšou a ekologickejšou alternatívou k spaľovacím motorom. Realita však ukazuje, že náklady na nabíjanie elektromobilov na verejných staniciach sú dnes vyššie ako…

Runaway Diesel: Keď sa naftový motor zmení na nekontrolovateľnú bombu

2.7.2025 Redakcia Auto trendy Predstav si, že ideš po ceste a zrazu sa motor z ničoho nič vytočí do maximálnych otáčok. Auto zrýchluje, nereaguje na pustenie plynu a nedá sa…

Chladiaca kvapalina: Prečo je dôležitá a ako riešiť jej úniky

02.07.2025 Redakcia Auto trendy Správna údržba vozidla je kľúčová pre jeho bezproblémový chod a efektívnosť. Jednou z často prehliadaných, no zásadných súčastí starostlivosti o auto, je motorová chladiaca kvapalina –…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov