10.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Vedeli ste, že sójový olej nie je len obľúbenou prísadou do rôznych jedál, ale aj všestranným kozmetickým prostriedkom? Vďaka svojim hydratačným, vyživujúcim a regeneračným vlastnostiam sa hojne využíva v starostlivosti o pleť a vlasy. Zistite, prečo by ste ho mali zaviesť do svojej každodennej starostlivosti o pleť a, ako ho bezpečne používať doma.

Foto: shutterstock/New Africa
Ako sa dostal sójový olej do kozmetiky?
Sójový olej má v ázijských kultúrach dlhú históriu, ktorá siaha tisíce rokov do minulosti. Tradične sa sója používala najmä v strave, ale zaznamenali sa aj jej priaznivé účinky na pokožku.
V Japonsku, Číne a Kórei používali ženy sójový olej pri tradičných rituáloch krásy. Pomáhal hydratovať pokožku a zároveň ju chránil pred škodlivými vplyvmi prostredia a vysušujúcimi účinkami slnka. V 20. storočí, keď si sójový olej získal popularitu ako lacná a univerzálna potravinárska zložka, sa začali vo väčšej miere skúmať aj jeho kozmetické vlastnosti.
V 60. a 70. rokoch 20. storočia, keď sa začalo experimentovať s novou prírodnou kozmetikou, sa sójový olej dostal do masovej výroby krémov, telových mliek a telových olejov, najmä na americkom a európskom trhu. Postupom času sa jeho používanie v kozmetike stávalo čoraz populárnejšie vďaka mnohým výhodám, ktoré ponúka a jeho dostupnosti.
Vlastnosti sójového oleja
Sójový olej, získavaný zo sójových bôbov, je bohatým zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, vitamínov (najmä vitamínu E) a lecitínu.
Vďaka týmto zložkám má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré podporujú regeneráciu buniek a chránia pokožku pred voľnými radikálmi. Jeho jemná textúra znamená, že sa rýchlo vstrebáva bez toho, aby na pokožke zanechával mastný film.

Foto: shutterstockúKitthanes
V ktorých kozmetických prípravkoch sa nachádza sójový olej?
Sójový olej sa nachádza v širokej škále kozmetických výrobkov na starostlivosť o pleť aj vlasy:
- Masážny olej – sójový olej sa často používa pri masážach vďaka svojej ľahkosti a hydratačným vlastnostiam. Často sa používa ako základný olej v aromaterapeutických zmesiach, pretože dobre spolupracuje s esenciálnymi olejmi a zvyšuje ich účinky.
- Kozmetika na opaľovanie – vďaka obsahu vitamínu E pomáha sójový olej regenerácii pokožky po opaľovaní a má upokojujúci účinok. Preto je niekedy zložkou krémov a pleťových vôd po opaľovaní na upokojenie podráždenia spôsobeným slnkom.
- Kozmetika proti starnutiu – sójový olej sa pridáva do krémov proti starnutiu, pretože antioxidanty, ktoré obsahuje, pomáhajú chrániť pokožku pred predčasným starnutím. Má tiež vyhladzujúci a elastický účinok na pokožku, čo je obzvlášť prospešné pre zrelú pleť.
- Výrobky do kúpeľa – je bežnou zložkou olejov do kúpeľa a mydiel. Vďaka svojim lubrikačným vlastnostiam pomáha hydratovať a zvláčňovať pokožku počas relaxačných rituálov.
- Balzamy na pery – v kozmetike na pery je sójový olej cenený pre svoju schopnosť hydratovať a chrániť jemnú pokožku pier pred popraskaním, preto ho možno nájsť v rúžoch a balzamoch na pery.

Foto: shutterstock/Alina Belych
Je sójový olej bezpečný?
Sójový olej sa považuje za bezpečnú zložku na použitie na pokožku a vlasy. Vďaka svojej ľahkej štruktúre je vhodný pre väčšinu typov pokožky vrátane citlivej.
Pred jeho prvým použitím je však dobré vykonať alergický test, aby ste sa uistili, že nedôjde k alergickej reakcii. Pre osoby s mastnou a aknóznou pleťou sa odporúča opatrnosť, pretože oleje môžu spôsobiť upchatie pórov.
Ako používať sójový olej v domácej starostlivosti?
Sójový olej sa dá ľahko začleniť do domácej starostlivosti o pleť bez toho, aby ste museli kupovať ďalšie kozmetické prípravky. Tu je niekoľko jednoduchých nápadov:
- Na tvár. Na vyčistenú pleť naneste niekoľko kvapiek sójového oleja. Môžete ho používať samostatne alebo ho pridať do svojho obľúbeného krému. Jemne ho votrite, aby ste podporili vstrebávanie.
- Na vlasy. Pred umývaním vlasov naneste sójový olej na celú dĺžku vlasov a sústreďte sa na končeky. Nechajte pôsobiť 30 minút, potom dôkladne opláchnite a umyte vlasy šampónom.
- Na telo. Zmiešajte sójový olej so svojím obľúbeným krémom alebo ho naneste priamo na pokožku hneď po sprchovaní.

Foto: shutterstock/puhhha
Účinky sójového oleja
Pravidelné používanie sójového oleja v starostlivosti o pleť a vlasy má množstvo výhod. Vďaka svojim zmäkčujúcim vlastnostiam sójový olej účinne hydratuje pokožku a vlasy, čo je obzvlášť prospešné pre osoby so suchou pokožkou. Obsiahnutý vitamín E a antioxidanty podporujú ochranu pred voľnými radikálmi, čo pomáha spomaľovať proces starnutia pokožky.
Okrem toho sójový olej podporuje regeneračné procesy pokožky, čo je užitočné po dlhodobom pobyte na slnku alebo počas liečby akné. Vlasy sú pružnejšie, hladšie a lesklejšie, čím získavajú zdravý vzhľad a lesk.
Na záver možno povedať, že sójový olej je nedocenený hrdina domácej starostlivosti, ktorý dokáže pre našu pokožku a vlasy zázraky. Je všestranný, prírodný a ľahko dostupný, čo z neho robí ideálny doplnok do kozmetickej taštičky každej ženy. Skúste ho zaradiť do svojej rutinnej starostlivosti o pleť a vlasy a užívajte si jeho blahodarné účinky!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pravidlo 60 sekúnd v starostlivosti o tvár. Aké má účinky?
Avokádový olej je liekom na poškodené vlasy. Funguje lepšie ako kadernícke ošetrenie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.