Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada, Zaujímavosti,

Prečo levanduľa vädne? Väčšina ľudí sa pravidelne dopúšťa týchto pestovateľských chýb

6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Katya Slavashevich). Hoci si levanduľa získava na slovenských záhradách čoraz väčšiu obľubu, často spôsobuje problémy kvôli svojim špecifickým požiadavkám. Táto rastlina potrebuje osobitnú pozornosť...

6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Katya Slavashevich).

Hoci si levanduľa získava na slovenských záhradách čoraz väčšiu obľubu, často spôsobuje problémy kvôli svojim špecifickým požiadavkám. Táto rastlina potrebuje osobitnú pozornosť a správne podmienky. Najčastejšími chybami sú príliš časté zalievanie a používanie nevhodného substrátu. Vysvetlíme vám, prečo levanduľa vädne, aké sú najčastejšie príčiny jej problémov a ako im účinne predchádzať.

Hoci si levanduľa získava na slovenských záhradách čoraz väčšiu obľubu, často spôsobuje problémy kvôli svojim špecifickým požiadavkám. Táto rastlina potrebuje osobitnú pozornosť a správne podmienky.
Foto: shutterstock/Katya Slavashevich

Prečo levanduľa vädne?

Levanduľa úzkolistá, ktorá pochádza zo stredomorských oblastí, si pre svoj správny rast vyžaduje špecifické podmienky. Najčastejšou príčinou vädnutia levandule je nedostatočná zálievka. Rastlina neznáša prebytok vody, najmä ak sa pestuje v kvetináčoch, kde príliš časté zalievanie vedie k hnilobe koreňov a zhoršuje správny príjem živín z pôdy. Levanduľu v kvetináčoch zalievajte raz týždenne takým množstvom vody, aby bola pôda vlhká, ale nie premočená, a medzi zalievaním ju nechajte vyschnúť. Levanduľa v záhrade by sa mala zalievať raz za dva týždne, pričom počas dlhších období sucha by sa mala frekvencia zalievania zvýšiť.

Pre zdravie levandule je dôležitá aj pôda. Uprednostňuje ľahké, priepustné a zásadité pôdy s pH 6 až 8. Príliš ťažká, nepriepustná pôda spôsobuje stagnáciu vody, čo podporuje rozvoj hubových ochorení. Levanduľa vysadená v kyslej pôde alebo v blízkosti kyslomilných rastlín bude mať problémy s prijímaním živín, čo povedie k jej oslabeniu a zvýši náchylnosť na choroby a škodcov.

Príčinou vädnutia môže byť aj nesprávne strihanie. Ak vnútorné časti rastliny nemajú dostatok slnka, levanduľa zvnútra uschne. Príliš skoré prerezávanie na jar (napr. v prvej polovici marca) vedie k omrzlinám, zatiaľ čo príliš neskoré prerezávanie v lete (v druhej polovici septembra) ju oslabuje a bráni jej v správnej regenerácii pred zimou. Levanduľu je najlepšie prerezávať dvakrát ročne: v apríli a v auguste. Výhonky sa skracujú o tretinu svojej dĺžky, ale je dôležité, aby sa nezastrihávali staré, zdrevnatené časti rastliny, pretože z nich nemusia vyrásť nové výhonky.

levanduľa
Keď levanduľa vädne, v prvom rade sa uistite, že pôda je dobre odvodnená a má správne pH a vlhkosť. Ak je pôda príliš vlhká, zvýšte jej odvodnenie pridaním piesku alebo štrku. Príliš kyslý substrát môžete upraviť pridaním vápna alebo dolomitu.
Foto: shutterstock/nieriss

Čo robiť, ak vaša levanduľa vädne?

Keď levanduľa vädne, v prvom rade sa uistite, že pôda je dobre odvodnená a má správne pH a vlhkosť. Ak je pôda príliš vlhká, zvýšte jej odvodnenie pridaním piesku alebo štrku. Príliš kyslý substrát môžete upraviť pridaním vápna alebo dolomitu. Záchrana vädnúcej levandule si môže vyžadovať aj zmeny v zavlažovaní. Mala by sa zalievať zriedkavo, ale výdatne, pričom medzi zalievaním by mali byť aspoň týždňové intervaly, aby pôda mohla vyschnúť. Pri zalievaní nezalievajte stonky a listy, pretože mokré časti rastliny sú náchylnejšie na hubové ochorenia. Pri pestovaní v kvetináčoch je dobré použiť hydrogél, ktorý pomáha udržiavať vlhkosť pôdy.

O niečo náročnejšie budú choroby a škodcovia. Jedným z najčastejších problémov je sivá pleseň, ktorá sa prejavuje hnednutím a opadávaním výhonkov a výskytom sivého plesnivého povlaku. Aby ste predišli tejto chorobe, zabezpečte levanduli dostatočnú cirkuláciu vzduchu správnym strihaním a dodržiavaním odstupov medzi jednotlivými rastlinami. V prípade infekcie možno použiť prírodné prostriedky, ako je cesnak alebo cibuľový extrakt, ktoré majú fungicídny účinok. Ďalšou bežnou chorobou je fytoftóra, ktorej príznaky zahŕňajú žltnutie, hnednutie a usychanie výhonkov. Boj proti tejto chorobe spočíva v odstránení napadnutých častí rastliny a postreku prírodnými prípravkami, ako je napríklad extrakt zo žihľavy.

Škodcami levandule sú najmä vošky ktoré môžu spôsobiť spomalenie rastu rastliny a deformácie výhonkov. Proti mšiciam sa dá bojovať postrekom rastliny roztokom vody a mydla alebo nálevom zo žihľavy. Slintačku, ktorá sa vyznačuje tým, že na výhonkoch zanecháva penovitú hmotu, možno odstrániť mechanicky opláchnutím vodou alebo použitím prírodných insekticídov, ako je napríklad neemový olej. Pravidelnou kontrolou rastlín a odstraňovaním zistených škodcov môžete problém odhaliť a potlačiť včas, skôr ako sa stane príčinou usychania.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Suchá levanduľa? Dá sa zachrániť. Potrebujete len jednu vec

Namiesto toho, aby ste ho vyhodili, pridajte ho do hrnca. Levanduľa sa obsype kvetmi a bude kvitnúť celé mesiace


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Príliš ste sa spálili? Použite domáci prostriedok a začervenanie zmizne

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Useekate). Nastali dlho očakávané slnečné teplé dni. A to znamená, že ako nikdy predtým je potrebné dbať o ochranu…

Vložte si to do peňaženky 1. júla. Počas celých prázdnin budete mať dostatok peňazí

01.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrii Iemelianenko). Júl sa rýchlo blíži – horúci mesiac ideálny na výlety. Snívate o „luxusnej“ dovolenke? Ak si chcete…

Tajomstvo zdravého mozgu: Jahody ako zbraň proti demencii

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FamVeld). Cítite, že vám pamäť občas zlyháva? Vyskúšajte jahody! Vedci objavili, že každodenná konzumácia týchto šťavnatých plodov môže spomaliť…

Zdravší ako olivový olej? Tento elixír vám zníži cholesterol aj váhu

30.6. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kungfu01). Chcete sa starať o svoje srdce a postavu bez drastických diét a drahých doplnkov? Zabudnite na olivový…

Fungujú ako kyslé uhorky. Pomáhajú črevám, imunite a možno aj dlhovekosti

30.6. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rustle). Sú prirodzené, chutné a podľa niektorých vedcov aj predlžujú život. Probiotiká – živé mikroorganizmy, ktoré nájdeme nielen…

Auto Trendy

BYD v problémoch: Výroba klesá, sklady sa plnia

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Čínsky automobilový gigant BYD, ktorý nedávno predbehol Teslu ako najväčší výrobca elektromobilov na svete, teraz čelí vážnym problémom. Spoločnosť musela znížiť výrobu a zastaviť rozširovanie…

Toyota chystá bombu! Nový motor dokáže vyprodukovať až 600 koní

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Japonský gigant Toyota pracuje na revolučnom štvorvalcovom motore, ktorý môže zmeniť budúcnosť benzínových áut. Zatiaľ čo celý svet sa ženie za elektrifikáciou, Toyota ide proti…

Kamión visel nad priepasťou! Vodič uviazol v kabíne smrti

01.07.2025 Redakcia Auto trendy - Polovica kamióna visela nad priepasťou, polovica stála na zvyškoch mosta. Situácia vodiča bola o to nebezpečnejšia, že kabína visela vo vzduchu. Nemal sa ako dostať…

Zákerný podvod s nabíjacími stanicami: Ako sa chrániť pred falošnými QR kódmi

1.7.2025 Redakcia Auto trendy Nový zákerný podvod ohrozuje elektromobilistov po celej Európe. Podvodníci prelepujú originálne QR kódy na nabíjacích staniciach svojimi falošnými, ktoré vedú na podvodné stránky. Predstavte si, že…

7 zlozvykov, ktoré ničia spojku a prevodovku auta. Robíte ich aj vy?

30.06.2025 Redakcia Auto trendy - Od nechania auta so zaradenou rýchlosťou na červenej až po jazdu s nohou na spojke - spôsob, akým riadite auto s manuálnou prevodovkou, výrazne ovplyvňuje…

Ako správne udržiavať klimatizáciu v aute a šetriť palivo

30.06.2025 Redakcia Auto trendy - V teplom období je klimatizácia v aute nevyhnutná pre pohodlie vodiča aj cestujúcich. Aby však fungovala správne, musí sa pravidelne udržiavať. Odborníci vysvetľujú, ako znížiť…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov