Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada,

Choroby a škodcovia čučoriedok. Aké sú ich príznaky a čím ich potláčať?

20.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alex_gor). Sú listy čučoriedok vo vašej záhrade pokryté sivým povlakom, ich kvety namiesto rozvoja odumierajú alebo plody hnijú? Zistite, ako účinne bojovať proti chorobám...

20.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alex_gor).

Sú listy čučoriedok vo vašej záhrade pokryté sivým povlakom, ich kvety namiesto rozvoja odumierajú alebo plody hnijú? Zistite, ako účinne bojovať proti chorobám čučoriedok (vrátane prírodných), a zistite, ako bojovať proti ich škodcom, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody.

Čučoriedky napádajú fyziologické aj infekčné choroby.
Foto: shutterstock/alex_gor

Ako sa prejavujú fyziologické choroby čučoriedok?

Čučoriedka chocholíkatá (Vaccinium corymbosum), všeobecne známa ako čučoriedka, je rastlina, ktorá sa ľahko vysádza v domácich záhradách. Pestuje sa pomerne ľahko, a preto je obľúbená u tých, ktorí robia prvé kroky v záhradkárstve. Ak sa rozhodnete vysadiť ker vo vlastnej záhrade, nezabudnite sa postarať o jeho blaho – inak bude rastlina vystavená okrem iného fyziologickým chorobám čučoriedok.

Fyziologické poruchy majú za následok deformáciu rastliny, spomalenie rastu a v konečnom dôsledku môžu viesť k úhynu kríka. Musíte poskytnúť čučoriedke optimálne množstvo živín, ako sú dusík, draslík, fosfor a horčík.

Infekčné choroby čučoriedok – čo potrebujete vedieť

Okrem fyziologických porúch sú kríky náchylné aj na infekčné choroby čučoriedok, ktoré môžu spôsobovať huby, ako aj baktérie a vírusy.

Najčastejšími infekčnými chorobami čučoriedok sú hniloba stonky, antraknóza, pleseň sivá, biela škvrnitosť listov, peronospóra a múčnatka. Tieto choroby majú za následok zníženie počtu plodín a zníženie ich kvality.

Ako predchádzať chorobám čučoriedok?

Aby ste predišli chorobám čučoriedok, je dôležité sa o kríky dobre starať. Čistý rez, ktorý zabezpečí dobrý prístup vzduchu, môže rastlinu ochrániť pred vznikom sivej plesne. Musíte pamätať na to, že kríky netreba zalievať po listoch, ale priamo korene. Pravidelné odstraňovanie buriny je tiež dôležité pri prevencii vzniku chorôb čučoriedok.

Pri pestovaní čučoriedok musíte myslieť dôležité pravidlá.
Foto: shutterstock.com/Josef Hanus

Účinné spôsoby boja proti chorobám čučoriedok

Ak na svojich kríkoch spozorujete prvé príznaky infekcie, neotáľajte. Čím skôr použijete opatrenia na kontrolu chorôb čučoriedok, tým väčšia je šanca, že sa vám podarí rastlinu zachrániť. Môžete použiť chemické prípravky alebo sa rozhodnúť pre prírodné spôsoby boja proti chorobám čučoriedok.

  • Postreky

Postreky sú účinné pri obmedzovaní rozvoja chorôb spôsobených okrem iného hubovými patogénmi. Nezabudnite používať prípravky na ochranu rastlín podľa pokynov výrobcu a postrekovať v bezveterný deň.

  • Prírodné prostriedky

Medzi prírodné prostriedky patrí postrek kríkov roztokom jedlej sódy (1 čajová lyžička sódy rozpustená v 2 litroch vody) so sivým mydlom na boj proti múčnatke. Proti tomuto hubovému ochoreniu spôsobenému múčnatkou môže byť účinný aj postrek na báze výťažku z rebríčka obyčajného.

Na trhu so záhradníckymi výrobkami máte k dispozícii aj hotové prírodné prípravky na boj proti chorobám čučoriedok.

Ktorí škodcovia napádajú čučoriedky?

Čučoriedkové kríky rastúce v domácej záhrade ohrozujú nielen fyziologické alebo infekčné choroby, ale aj škodcovia. U nás im prospievajú čoraz miernejšie zimy. Ktorí škodcovia napádajú čučoriedky? Patrí k nim vošky, obaľovače, drozofila japonská a chrústovec záhradný.

Medzi najčastejších škodcov čučoriedok patria vošky.
Foto: shutterstock/FotoDuets

Ako zistíte, či je rastlina napadnutá škodcami? Ak zbadáte deformované a pokrútené listy, môže to znamenať prítomnosť škodcu. Na druhej strane, ak z plodov na kríkoch začne vytekať šťava, pravdepodobným vinníkom je drozofila japonská, ktorá kladie vajíčka do dužiny plodov.

Ako bojovať so škodcami čučoriedok?

Ak chcete vopred odhaliť nepozvaných návštevníkov, systematicky kontrolujte úrodu. Pozrite si tiež, ako bojovať proti škodcom čučoriedok. Na tento účel môžete použiť chemické alebo prírodné prípravky na ochranu rastlín. V prípade, že je rastlina napadnutá voškami (nezabudnite konať rýchlo – inak bude rast rastliny spomalený a úroda sa môže ukázať ako slabá), účinné sú domáce prostriedky – vrátane odvarov a rastlinných extraktov pripravených na báze bylín (napr. extrakt z púpavy). Môžete použiť aj spomínaný sprej so sódou (s niekoľkými kvapkami prostriedku na umývanie riadu) alebo sivé mydlo.

Prevencia proti škodcom na čučoriedkach – majte na pamäti toto

Veľmi dôležitú súčasť pestovania rastlín predstavuje prevencia. S prevenciou proti škodcom na čučoriedkach začnite už vo fáze výberu sadeníc. Vyberajte zdravé druhy, bez poškodenia vrcholov výhonkov. Dbajte tiež na to, aby sa na záhonoch vedľa čučoriedok nachádzali rastliny, ktoré odpudzujú škodcov – napríklad vošky nemajú rady vôňu cesnaku, levandule alebo mäty.

Už viete, aké sú príznaky fyziologických a infekčných chorôb čučoriedok, ktorí škodcovia napádajú čučoriedky a ako proti nim bojovať. Dbajte na správne podmienky a správnu starostlivosť o rastliny, a keď spozorujete prvé príznaky chorôb alebo prítomnosť škodcov na kríkoch – čo najskôr zakročte. Týmto postupom predídete poškodeniu čučoriedok a budete sa tešiť z bohatej úrody.

Do záhonov vedľa čučoriedok môžete vysadiť mätu.
Foto: Pixabay/congerdesign

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najlepšie miesto na čučoriedky. V lete budete ovocie počítať na kilá

Zalievajte ním čučoriedky raz za dva týždne a budú mať veľa plodov


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Mrkva nepraská, je sladká a chrumkavá. Jednoduchá výživa, ktorú používate každé dva týždne

06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vadim Gouida). Mrkva je jednou z najobľúbenejších koreňových zelenín, ale nie v každej záhrade dobre rastie. Stáva sa, že…

10-krát krajšie ako surfínie. Vysaďte v júli a ružové kvety potešia každého

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock). Nemáte ešte kvety na balkóne? Alebo chcete svoju záhradu ozdobiť novými rastlinami? Ak áno, čo najskôr si vysaďte…

4 najlepšie domáce hnojivá pre zamiokulkas. Lacné a bohaté na živiny

05.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mid Photographer). Zamiokulkas sa nie bezdôvodne nazýva železnou rastlinou. Znesie aj dlhotrvajúce sucho a odpustí zanedbanie. Najmä v lete…

Lacný domáci prostriedok na posilnenie koreňov paradajok. Bude veľa kvetov a dvakrát viac plodov

05.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro). Silný koreňový systém je základom zdravej a bohatej úrody paradajok. Namiesto nákupu drahých hnojív vyskúšajte osvedčený, lacný domáci…

Záhradnícky kalendár. Aké práce musíte vykonať na pozemku v júli?

05.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kitreel). Júl je pre každého záhradníka obdobím intenzívnej práce. Plne rozvinutá záhrada očaruje farbami a vôňami a na záhonoch…

Auto Trendy

Výfukový systém: Ako rozpoznať problémy a udržať vozidlo v kondícii

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Výfukový systém vo vašom vozidle zohráva kľúčovú úlohu pri znižovaní emisií, hluku motora a odvádzaní škodlivých plynov od pasažierov. Jeho správna funkcia je nevyhnutná pre…

Ako správne umývať auto v samoobslužnej umyvárni? Najčastejšie chyby a správny postup

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Samoobslužné autoumyvárne sú čoraz populárnejšie aj na Slovensku, pretože predstavujú ekonomickú a rýchlu možnosť starostlivosti o auto. Avšak, aby ste dosiahli dobré výsledky a nepoškodili…

Sú popoludňajšie zdriemnutia nebezpečné? Nové štúdie prinášajú prekvapivé zistenia

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Zdriemnutia, ktoré sú často považované za spôsob rýchlej relaxácie a regenerácie počas dňa, môžu byť rizikové, ak sú časté, dlhé a vyskytujú sa v určitých…

Tragická smrť Dioga Jotu: Čo odhalilo vyšetrovanie?

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Portugalský futbalista Diogo Jota, hráč Liverpoolu a reprezentant svojej krajiny, tragicky zahynul vo štvrtok pri dopravnej nehode v španielskej provincii Zamora. Spolu s ním prišiel…

Motocyklové pneumatiky: Aká je ich skutočná životnosť a od čoho závisí?

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Pri kúpe nového alebo jazdeného motocykla by ste nemali venovať pozornosť len jeho vzhľadu, počtu najazdených kilometrov, motoru či podvozku. Veľmi dôležitým faktorom pre vašu…

Ako fungujú moderné kľúče od auta?

07.07.2025 Redakcia Auto trendy Automobilové kľúče prešli dlhú cestu od jednoduchých mechanických riešení až po moderné systémy bezkľúčového prístupu. Zistite, aké funkcie môžu mať a ako ich využiť naplno!

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov