28.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/@ jannoon028).
Jar je najvhodnejším obdobím na začatie údržby záhradných aj črepníkových rastlín. Takúto obnovu potrebujú aj sukulenty vrátane tučnolistu – veľmi obľúbenej izbovej rastliny. Ako správne formovať strom šťastia?

Foto: freepik/@ jannoon028
Tučnolist (známy aj ako strom šťastia) je rod rastlín z čeľade tučnolistovitých, ktorý má najmenej 209 druhov. Väčšina z nich rastie v južnej Afrike. Tučnolisty sú sukulenty, ktoré si uchovávajú vodu v mäsitých listoch a stonkách. Zvyčajne dosahujú výšku do 0,5 m, majú mäsité listy a riedke kvety. V prvých rokoch sú kompaktné a pravidelné, ale časom sa stávajú menej atraktívnymi a potrebujú strihanie. Ako a kedy vykonať toto ošetrenie?
Kedy zastrihnúť tučnolist?
Tučnolisty časom strácajú svoju elegantnú formu, ich tuhé stonky drevnatejú a predlžujú sa smerom k svetlu, takže sú dlhé a ohnuté. S pribúdajúcimi rokmi rastliny strácajú aj listy. Našťastie sa tento proces dá zastaviť a šťastnému stromu možno vrátiť jeho pôvodný vzhľad.
Strihanie sa môže vykonávať počas celého roka, ale najlepšie je to na jar, keď rastlina začína svoje obdobie rastu a má najviac síl na regeneráciu. Stonky stromu šťastia je potrebné skrátiť najmä vtedy, keď sú také dlhé, že sa rastlina začne prevracať.

Foto: shutterstock/Nina Lishchuk
Rez tučnolistu je potrebný, ak chcete rastlinu rozmnožiť alebo ak je chorá a napadnutá škodcami. Treba vedieť, že tučnolisty znášajú prerezávanie veľmi dobre a rýchlo sa zotavujú, pričom vytvárajú zdravý a silný rast.
Ako sa formuje tučnolist?
Niektorí ľudia sa rozhodnú zastrihnúť tučnolist, aby získali krásny tvar stromu šťastia. V tejto situácii by ste sa mali rozhodnúť pre tvarovací rez. Ten zahŕňa dodanie správnej šírky a skrátenie bočných stoniek najviac o polovicu. Výšku hlavného kmeňa (pňa) možno tiež znížiť skrátením maximálne o jednu tretinu. Silne by sa mali orezávať len staré konáre húštiny.
DÔLEŽITÉ: Mladé odnože sa strihajú len na koncoch.

Foto: shutterstock/Maren Winter
Rezy by sa mali vykonávať vždy nad očkami, z ktorých po určitom čase vyrastú nové konáre. Tučnolist bude mať habitus podobný stromu, ak zo spodnej časti hlavného výhonku odstránite všetky listy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tučnolist takýmto zaobchádzaním nepohrdne. Rastie ešte rýchlejšie
Tučnolist stráca listy a chradne pred vašimi očami? Zmeňte jednu vec. Privediete ho späť k životu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.