13.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/colnihko).
Chcete, aby vaše paradajky priniesli bohatú a chutnú úrodu? Potom nezabudnite na jedno dôležité letné ošetrenie, ktoré môže rozhodnúť o tom, či sa vám urodí niekoľko plodov… alebo celá misa šťavnatých paradajok.

Foto: shutterstock/colnihko
Čo paradajky skutočne potrebujú? Viac než len vodu a slnko
Každodenné zalievanie, správne hnojenie a dostatok slnečných lúčov – áno, to všetko je dôležité. No existuje ešte jedno ošetrenie, ktoré často prehliadame, hoci má kľúčový vplyv na množstvo aj kvalitu úrody. Volá sa preriedenie paradajok a pre vašu záhradu má cenu zlata.
Čo je preriedenie paradajok a prečo sa oplatí?
Ide o jednoduchý zákrok – odstránenie vrcholu hlavného výhonku. Týmto krokom rastline zabránite ďalej rásť do výšky a namiesto tvorby ďalších výhonkov sa sústredí na dozrievanie už existujúcich plodov.
Bez tohto zásahu rastlina vynakladá energiu na nové listy, výhonky či kvety, ktoré už nemajú šancu dozrieť. Všetky časti rastliny si totiž konkurujú o živiny – a to sa zákonite odrazí na slabšej úrode.
Kedy je ten správny čas na zásah?
Najvhodnejší moment prichádza začiatkom augusta, zhruba osem týždňov pred koncom úrody. V našich podmienkach to býva koniec septembra – presne pred tým, než sa objavia prvé mrazy.
Ošetrenie by ste mali vykonať vtedy, keď paradajka vytvorí 5–6 trsov s plodmi alebo kvetmi. Príliš veľa kvetov a výhonkov môže rastlinu vyčerpať.
Ako správne preriediť paradajky?
- Zoberte ostrý nožík alebo záhradné nožnice.
- Odrežte hlavný vrchol tak, aby nad posledným trsom zostali ešte 2–3 listy.
- Odrezaný vrchol vyhoďte – ak je rastlina zdravá, pokojne ho použite na kompost. Ak je oslabená alebo napadnutá, zlikvidujte ho v bioodpade.
Nezamieňajte si s odstraňovaním spodných listov
Preriedenie nie je to isté ako odstraňovanie listov počas vegetácie. Obe operácie však spoločne vedú k tomu istému cieľu – zabezpečiť, aby paradajky dostávali čo najviac svetla, vzduchu a živín.
Ktoré paradajky prerieďujeme?
Tento zákrok sa týka najmä vysokých odrôd, ktoré dorastajú do výšky až troch metrov. Ak pestujete trpasličie alebo samoopelivé odrody, preriedenie nie je nutné. Napriek tomu by ste počas celej sezóny mali priebežne odstraňovať bočné výhonky, aby ste podporili rast plodov.
Prečo sa to oplatí?
- Plody dozrievajú rýchlejšie
- Paradajky sú šťavnatejšie a chutnejšie
- Rastlina je menej náchylná na choroby
- Získate bohatšiu a kvalitnejšiu úrodu
Ak túžite po chutných domácich paradajkách, táto 5-minútová úprava vám prinesie veľkú odmenu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vaše paradajky vyzerajú takto? To je znamenie, že potrebujú pomoc
Prečo paradajky nedozrievajú? Odpoveď je jednoduchšia, ako si myslíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.